ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

bardzo sucha

Bardzo sucha skóra – któż z nas chociaż raz w życiu nie zmagał się z tym problemem? Przyczyn odwodnienia skóry może być wiele; starzenie się, cukrzyca, inne choroby, używanie niektórych kosmetyków i leków. Efektem jest bardzo sucha skóra, szorstka, ściągnięta, spierzchnięta, a nawet łuszcząca się.

Bardzo sucha skóra – objawy


Nadmierna suchość skóry jest stanem, przez który każdy z nas przechodził chociaż raz w życiu. U niektórych trwało to krócej, u innych dłużej. Bardzo suchą skórę można poznać po uczuciu ściągnięcia, skóra po utracie wody staje się mniej elastyczna, gdy ulega odwodnieniu, traci swą objętość. Ponadto bardzo suchej skórze towarzyszy swędzenie. Jest to następstwo odwodnienia i ściągnięcia skóry. Przesuszona skóra łuszczy się, niekiedy są to całe płatki odchodzącego naskórka, czasem ma postać tylko drobnego, białego pyłku. Odwodniona skóra jest bardzo wrażliwa. Gorąca woda, środki zapachowe i chemiczne mogą ją z łatwością podrażnić.

Bardzo sucha skóra twarzy


Nadmiernie wysuszona skóra twarzy jest nadzwyczaj nieprzyjemna i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się. Suchość pojawia się z reguły na żuchwie, policzkach i wokół oczu. Chorobami mającymi bezpośredni związek z bardzo suchą skórą są: łuszczyca oraz atopowe zapalenie skóry. Choroby te mają jednak podłoże genetyczne i objawiają się w nieco inny sposób (stanem zapalnym i intensywnym świądem). Schorzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca i choroby nerek mogą mieć bezpośredni wpływ na ilość wody w skórze.

Przyczyny bardzo suchej skóry


Bardzo sucha skóra powstaje na skutek zarówno czynników wewnętrznych jak i zewnętrznych. Mogą one występować łącznie. Stopień suchości skóry może się pogłębiać wraz ze wzrostem liczby przyczyn tego stanu. Jeśli suchość nie jest leczona, skóra nadal traci swoją wilgoć i staje się spierzchnięta, swędząca, łuszcząca się i bardzo ściągnięta.
Na wysuszanie skóry mogą wpływać: mydełka, noszenie szorstkich ubrań, zaniedbanie pielęgnacji oraz branie zbyt długich, gorących kąpieli. Bardzo sucha skóra uwielbia nawilżanie, ale gdy krem nawilżający nie pomaga, należy nakładać go na lekko wilgotną skórę.

bardzo sucha