ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

przebarwienia

Niemal wszyscy mamy jakieś przebarwienia na skórze. U niektórych są niewielkie i nie zwracają na siebie uwagi, u innych przebarwienia są o wiele bardziej widoczne, co skutkuje pogorszeniem samopoczucia ich posiadacza.

Przebarwienia – przyczyny


Przebarwienia mogą powracać pomimo stosowania kremów z filtrem. Samo rozjaśnienie już istniejących przebarwień jest możliwe, ale, niestety, długotrwałe. Raz powstałe przebarwienia lubią pojawiać się ponownie w tym samym miejscu, dlatego walka z nimi może trwać w nieskończoność. Nie można się jednak poddawać! Wiele kremów dostępnych w aptekach i drogeriach posiada składniki zmniejszające widoczność przebarwień. Niewiele osób wie, że przy skłonnościach do przebarwień powinno się używać kremów z filtrem przez cały rok, nawet, gdy pada i nie ma słońca. Stosowanie kremów rozjaśniających niepołączone z używaniem kremów z filtrem może wręcz zaszkodzić, ponieważ te o działaniu rozjaśniającym jeszcze bardziej uwrażliwiają skórę na słońce. Przebarwienia mogą pojawić się również po przebytym trądziku. Te najciemniejsze i najgłębiej osadzone przebarwienia wymagają bardzo dużej cierpliwości i systematyczności w używaniu kremów.

Przebarwienia – rodzaje


Piegi – pojawiają się głównie na rękach, dekolcie, karku i twarzy. Mają żółtobrązowy kolor i nieregularne kształty. Latem jaśnieją, a zimą ciemnieją, bardzo często powstają nowe.
Plamy soczewicowate – najczęściej pojawiają się w miejscach narażonych na działanie słońca. Posiadają regularny kształt i równomierne zabarwienie, od brązowego do czarnego.
Melasma – inaczej chloasma, jest to przebarwienie o nieregularnym kształcie i kolorze od jasnobrązowego do ciemnobrunatnego. Najczęściej pojawia się na twarzy u kobiet w wieku 30-35 lat. Może wystąpić w trakcie trwania ciąży, ale również podczas opalania, gdy zażywamy tabletki antykoncepcyjne. Związana jest z problemami endokrynologicznymi oraz schorzeniami wątroby. Może być dziedziczna.
Melanoza Riehla – przebarwienie pojawiające się na skroniach, policzkach oraz bocznych powierzchniach szyi, przybiera postać siateczki. Powodem jego powstawania może być słońce, kosmetyki, niektóre pokarmy oraz substancje fotouczulające.
Odczyny fototoksyczne – przebarwienia powstają na skutek zażycia substancji fotouczulającej przed opalaniem. Taką reakcję wywołują niektóre rośliny (m.in. koper, seler, dziurawiec, arcydzięgiel), leki (m.in. hormonalne, uspokajające, moczopędne, antybiotyki), zioła oraz olejek bergamotowy.

Profilaktyka przebarwień


By uniknąć niechcianego przebarwienia należy stosować kremy z odpowiednio wysokimi filtrami, nosić ubrania maksymalnie chroniące naszą skórę przed szkodliwym słońcem, oraz, w miarę możliwości, unikać ekspozycji na słońce w godzinach największego nasłonecznienia. Przebarwienia są problemem, którego można się nabawić przez chwilę nieuwagi, ale, niestety, pozbycie się ich jest długotrwałe i czasochłonne.

przebarwienia