ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

swędząca

Swędząca skóra jest częstym problemem, trudnym do zdiagnozowania. Przyczynami wystąpienia swędzenia skóry są zazwyczaj; nadmierne przesuszenie, czynniki drażniące oraz choroby skóry i ogólnoustrojowe. Swędząca skóra może bardzo mocno się łuszczyć, zmienić kolor, a także zmuszać do częstego drapania się. Te dolegliwości mogą dotyczyć całej powierzchni ciała, lub tylko głowy, twarzy, rąk czy tułowia.

Kiedy swędzi skóra?

Swędzenie skóry jest bardzo uporczywym uczuciem, które zmusza do ciągłego drapania. W niektórych przypadkach takie swędzenie skóry jest uczuciem dużo gorszym od bólu. Wraz z nim mogą pojawić się problemy ze snem oraz pogorszenie jakości życia. Mocne, regularne drapanie może doprowadzić do podrażnień skóry, a nawet ran, które są bardzo podatne na zakażenia. Oprócz tego mogą pojawić się nieestetycznie wyglądające czerwono-brązowe, łuszczące się zmiany.
Swędzenie skóry może mieć różne nasilenie. Ważne jest, by zdiagnozować, kiedy się ono pojawia. Wówczas łatwiej pozbyć się przyczyny.
Bardzo często za swędzenie skóry odpowiadają czynniki drażniące działające bezpośrednio na skórę, takie jak kosmetyki czy środki piorące. U osób starszych pojawienie się swędzenia skóry związane jest z chorobami ogólnoustrojowymi. Mowa tu o takich schorzeniach, jak: nowotwory, niewydolność nerek, wątroby czy zaburzenia hormonalne.

Swędzenie skóry - przyczyny

Kiedy na skórze nie ma widocznych zmian, a swędzenie pojawia się często to przyczyną najprawdopodobniej jest nadmierna suchość. Za suchą skórę odpowiadają takie czynniki, jak: suchy klimat, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych oraz ogrzewanych pomieszczeniach, a także zbyt częste kąpiele. Swędzenie skóry związane z jej suchością pojawia się zazwyczaj u osób starszych, ale coraz częściej występuje też u młodszych.

Swędzi mnie skóra - co robić?

Potwierdzono, iż niezależnie od przyczyny, swędzenie skóry nasila się w czasie stresujących sytuacji, przez stany zapalne skóry, a także przebywanie w klimacie suchym, albo bardzo gorącym. Zmniejszeniu stresu sprzyja wysiłek fizyczny, a latem, gdy nasza skóra jest narażona na wysychanie, należy dbać o jej odpowiednie nawilżenie. Zalecane jest również stosowanie kremów z filtrem, by uniknąć poparzeń słonecznych, które jeszcze bardziej mogą nasilić swędzenie skóry.
Za swędzenie skóry mogą odpowiadać również czynniki drażniące, takie jak; kosmetyki, środki piorące, proszki do prania, perfumy, nikiel, środki do czyszczenia, biżuteria. W miarę możliwości należy unikać produktów sztucznych, mocno perfumowanych, czy zanieczyszczonych - na przykład kolczyki ze złota dużo rzadziej wywołują uczucie swędzenia skóry niż te z niklem.
By swędzenie skóry ustąpiło należy kilka razy dziennie używać nieperfumowanych, możliwie naturalnych kremów nawilżających, które nie podrażnią naszej skóry. Do kąpieli nie należy używać mydeł, tylko substancje myjące przeznaczone do naszego typu skóry, które trzeba dokładnie spłukać, by następnie użyć nawilżającego kremu albo mleczka.
Wiele pomocnych produktów na swędzącą skórę można kupić w drogeriach i aptekach.