ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

tłusta

Cera tłusta jest zmorą nie tylko nastolatek, coraz częściej pojawia się u osób po 30. roku życia. Błyszczący nos, świecące się policzki i czoło. Brzmi znajomo? Skóra tłusta jest zazwyczaj gruba, ma kolor ziemisto-szary, zaskórniki widać na niej gołym okiem i nie trzeba jej dotykać, by zaobserwować nadmiar sebum. Mimo tego, iż tłusta cera nie wygląda zdrowo ma kilka zalet. Posiadacze tego typu skóry nie muszą martwić się zimnem i mrozem, dobrze znoszą pielęgnację mydłem i wodą. Ponadto o wiele rzadziej występują u nich zmarszczki oraz wysuszanie skóry na starość.

Cera tłusta – kosmetyki


Cera tłusta wymaga nadzwyczajnej pielęgnacji, nie oznacza to jednak, że posiadacze tego typu skóry nie mogą zminimalizować swojego problemu w zaciszu domowym. Najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie ilości sebum jest używanie kosmetyków do cery tłustej z tej samej linii. Sprawi to, że poszczególne kosmetyki będą się nawzajem uzupełniać składnikami odżywczymi i działaniem. Muszą to być kosmetyki beztłuszczowe.

Cera tłusta – pielęgnacja


Podstawową różnicą w pielęgnacji tłustej cery jest obowiązek jej oczyszczania rano i wieczorem. Dzięki temu jesteśmy w stanie okiełznać nadmiar sebum oraz martwe komórki. Każde mycie twarzy powinno być zakończone użyciem toniku antybakteryjnego ściągającego pory. Co kilka godzin zalecane jest stosowanie bibułek matujących, by zebrać nadmiar sebum ze skóry. Co najmniej raz w tygodniu należy wykonać peeling mechaniczny, by usunąć resztki martwego naskórka. Po peelingu zalecane jest użycie maseczki antybakteryjnej albo ściągającej pory.

Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji tłustej skóry


Najbardziej szkodliwym mitem na temat skóry tłustej jest ten mówiący o jej niezniszczalności. Mówi się bowiem, że jest ona pancerna i zniesie wszystko. Niestety, niewłaściwa pielęgnacja może jej poważnie zaszkodzić. Dlatego należy pamiętać, między innymi o tym, że preparaty odtłuszczające stosowane do mycia usuwają warstwę łoju, ale przy okazji odwadniają skórę, co może dodatkowo powodować łuszczenie się. Podobnie jest z tonikami na bazie alkoholu, które na początku stosowania dają zaskakująco dobre efekty, by przy dłuższym użytkowaniu nasilić łojotok i zwiększyć zmiany trądzikowe. Bardzo często popełnianym błędem jest również zakrywanie cery dodatkowymi warstwami pudru, by pozbyć się błyszczenia. Okazuje się, że jest to niepotrzebne obciążanie skóry, poza tym puder zatyka pory, co prowadzi do powstawania coraz to nowych zmian. Wbrew pozorom mechaniczne wyciskanie zaskórników również nie niesie za sobą niczego dobrego. Na miejsce usuniętej krostki niemal natychmiast pojawi się nowa, ponieważ skóra automatycznie uzupełnia sebum, które zostało z niej usunięte. Opalanie się również jest rozwiązaniem dobrym jedynie na krótką chwilę. Promienie słoneczne stymulują pracę gruczołów łojowych, ponadto uszkadzają komórki i naczynia krwionośne, co nie sprzyja poprawie wyglądu.
Skóra tłusta jest bardzo uciążliwym problemem dla jej posiadaczy. Mimo to, przy odpowiedniej pielęgnacji jesteśmy w stanie okiełzać nadmiar sebum i doprowadzić swoją cerę do normalnego wyglądu. Ważna jest też dieta, tłusta skóra nie lubi używek, papierosów oraz ostrych przypraw – wszystkie te czynniki zaostrzają jej niekorzystny wygląd.

tłusta