ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

3 najczęściej pojawiające się problemy cery dojrzałej

star_rateOcena artykułu 0

cera-dojrzala

Skąd mamy wiedzieć, że stałyśmy się posiadaczkami cery dojrzałej? Od jakiego momentu powinnyśmy zacząć używać kosmetyków do tego typu skóry? Czy powinnyśmy sugerować się wiekiem czy wyglądem naskórka? Cera dojrzała po menopauzie traci swoją elastyczność i jędrność, zmarszczki pogłębiają się, ponadto pojawiają się problemy skórne, których wcześniej nie było.

Wiele kobiet posiada swoje ulubione kremy i balsamy do ciała, których używa od lat – czas je zmienić! Cera dojrzała wymaga zupełnie innej pielęgnacji, zmieniają się jej potrzeby. Wpływ na to mają hormony i menopauza. Nowoczesne kosmetyki pozwalają poprawić kondycję skóry i zniwelować oznaki starzenia się cery.

Skóra starzeje się w tempie, które zostało uwarunkowane genetycznie. Jednak ważny jest również styl życia. Nadmierne opalanie, oparzenia słoneczne, odmrożenia, regularne palenie papierosów, nieprzespane noce, permanentny stres, nieregularnie spożywane posiłki, alkohol i kawa – wszystko to pozostawia trwały ślad na skórze.

Jak zmienia się cera dojrzała?

Po 50. roku życia w organizmie kobiety drastycznie spada poziom estrogenów, zachodzą zmiany w wyglądzie oraz strukturze cery. Warstwa rogowa skóry ulega pogrubieniu, a pozostałe warstwy naskórka stają się cieńsze. Mniejsze ukrwienie skóry znajduje odzwierciedlenie w ograniczonym przyswajaniu składników odżywczych. Praca gruczołów łojowych zostaje spowolniona, a naturalna bariera ochronna staje się znacznie cieńsza. Skóra traci elastyczność i nawilżenie – jest wrażliwa i szorstka. Włókna kolagenowe i sprężyste zanikają, co pogłębia zmarszczki mimiczne i grawitacyjne.

Dużo zmian naraz, prawda?

Charakterystyka cery dojrzałej

Cery dojrzałej nie należy wymieniać obok skóry trądzikowej czy suchej, ponieważ dotyczy ona każdego z nas – w końcu pojawia się z wiekiem. Skóra dojrzała jest bardziej stanem niż rodzajem, mimo to wymaga od jej posiadacza odpowiedniej i kompleksowej pielęgnacji.

Skóra każdego człowieka zaczyna się starzeć po 25. roku życia. Po 30. proces starzenia się cery nabiera tempa. O skórze dojrzałej można mówić około 45. roku życia, albo wcześniej – wpływ na to mają indywidualne czynniki. Po 40. urodzinach w organizmie kobiety zaczyna obniżać się poziom żeńskich hormonów – estrogenów i progesteronu. Ściany naczyń krwionośnych ulegają uszkodzeniu, zmniejsza się też ich liczba, co doprowadza do pogorszenia ukrwienia skóry.

cera-dojrzala

Dojrzała cera charakteryzuje się brakiem elastyczności i odpowiedniego nawilżenia, jest szara, pomarszczona, zmęczona i sucha. Utracona wiotkość zmienia kształt twarzy – opadają policzki, kąciki oczu i ust. Z wiekiem zmniejszona zostaje produkcja kolagenu. W połączeniu ze zwolnionym metabolizmem komórkowym i zdecydowanie słabszą zdolnością naskórka do odnowy, skutkuje zmniejszeniem jędrności skóry. Pozbawiona naturalnych zabezpieczeń błyskawicznie się odwadnia, jednocześnie bardzo wolno przyjmując składniki odżywcze. To wszystko składa się na trudności z dbaniem o cerę dojrzałą. U kobiet pojawianie się skóry dojrzałej bardzo często związane jest z okresem menopauzy – występuje wówczas znaczny ubytek estrogenów.

WAŻNE: Najszybciej starzeniu się ulega skóra sucha, wrażliwa i alergiczna.

Czynniki wpływające na szybsze starzenie się skóry:

➤ niedostateczne nawilżenie,
➤ nieprawidłowa pielęgnacja,
➤ spożywanie zbyt dużej ilości cukru,
➤ nadmierny stres,
➤ niedostateczne oczyszczanie skóry,
➤ dieta zbyt uboga w tłuszcze,
➤ częste opalanie,
➤ palenie papierosów,
➤ picie alkoholu.

Problemy cery dojrzałej

Problem 1: Suchość

Jednym z pierwszych objawów zwiastujących pojawienie się skóry dojrzałej jest jej nadmierna suchość. Z czasem cera traci zdolność do wiązania i zatrzymywania wody w naskórku. Dlatego też procesy regeneracyjne przebiegają wolniej. Biologiczna aktywność komórek skóry zmniejsza się, podobnie jak liczba włókien kolagenowych i elastynowych, które odpowiadają za sprężystość. Pojawiają się bruzdy i bardziej widoczne zmarszczki mimiczne. Naskórek staje się szorstki i cienki.

Starzejąca się skóra jest cienka, sucha, łuszczy się, a wszystko przez słabnące gruczoły łojowe. Dlatego potrzebuje ona mocnego nawilżenia. Zaleca się stosowanie odżywczych kremów nawilżających i maseczek witaminowych.

Problem 2: Przebarwienia

Do procesów fizjologicznych dołącza jeszcze niszczący wpływ promieni słonecznych. „Starzenie posłoneczne” objawia się przez powstawanie w miejscach narażonych na stały kontakt z promieniami słonecznymi, brązowych przebarwień, nazywanych też „plamami starczymi” lub „kwiatami starości”. Jest to nic innego jak skupisko melaniny – ciemnego barwnika skóry. Gdy zostaną zaobserwowane pierwsze tego typu przebarwienia, należy niezwłoczne zrezygnować z opalania, ponieważ ilość plam będzie się zwiększać, a te, które już istnieją, będą ciemnieć.

Starsze osoby często zażywają dużą ilość leków i piją zioła – również dziurawiec, które zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. Dlatego latem, przed wyjściem z domu, obowiązkowo należy zastosować krem ochronny z możliwie najwyższym filtrem.

Problem 3: Znamiona

Na cerze dojrzałej znacznie częściej powstają zmiany przednowotworowe, zazwyczaj nazywane rogowaceniem posłonecznym. Można je rozpoznać w łatwy sposób – są to miejsca zabarwione na żółto, chropowate, czasem delikatnie wypukłe, bywają niewielkie – mają średnicę 2-3 cm. U mężczyzn występują na łysinie. Z takich ognisk często powstaje nowotwór skóry, dlatego tak ważne jest udanie się ze zmianami do dermatologa.

Organizm człowieka z wiekiem coraz miej radzi sobie z obroną przed nieprawidłowymi podziałami komórek. Sprzyja to powstawaniu nowotworów. Dlatego nie należy bagatelizować żadnych nowych zmian na skórze. Zdarza się, że przybierają postać niewielkich 2-3-milimetrowych ranek, które z czasem pokrywa strupek. Po jakimś czasie strupek odpada, a ranka pojawia się na nowo. Bywa, że trwa to latami. Wiele osób boi się iść z tym do lekarza, jednak niesłusznie. Wystarczy usunąć taką zmianę – zazwyczaj takie działanie kończy całe „leczenie”.

WAŻNE: Z wiekiem należy ze szczególną uwagą obserwować znamiona. Pod wpływem opalania zwykłe pieprzyki mogą przekształcić się w czerniaka – bardzo groźny nowotwór skóry. W przypadku, gdy znamię zmienia swój kształt, ma postrzępione brzegi, krwawi, rozrasta się – warto udać się do lekarza. Szybkie usunięcie pieprzyka może uratować życie! Osoby posiadające wiele znamion powinny dwa razy w roku odwiedzać dermatologa, by przeprowadzać ich kontrolę.

dojrzała cera

Pielęgnacja cery dojrzałej

Ochrona przed słońcem

Cera dojrzała nie wygląda dobrze w mocnej, optycznie postarzającej opaleniźnie. Ponadto słońce bardzo wysusza skórę, podkreślając zmarszczki i przyczynia się do powstawania przebarwień. Oczywiście nie znaczy to, że należy całkowicie zrezygnować z opalania – wystarczy pamiętać o używaniu kremów z wysokim faktorem SPF, najlepiej 50. W ten sposób skóra dojrzała zostanie ochroniona przed odwodnieniem jej głębszych warstw.

Regularne złuszczanie

Złuszczanie jest ważne, ponieważ w ten sposób usuwany jest martwy naskórek, dzięki czemu widoczność zmarszczek zostaje zminimalizowana, skóra staje się wygładzona i lepiej ukrwiona. Złuszczanie w połączeniu z oczyszczaniem jest doskonałym sposobem na przygotowanie cery dojrzałej do przyjęcia składników odżywczych.

Odżywianie

Posiadaczkom skóry dojrzałej zaleca się stosowanie na noc kremu wygładzającego, a co kilka dni – regenerującego serum przeznaczonego dla cery dojrzałej. Najlepiej sprawdzają się kosmetyki, które przez dłuższy czas pozostają na skórze twarzy – składniki aktywne w nich zawarte mają szansę się wchłonąć. Trudne do pielęgnacji są okolice oczu, dlatego w tym wypadku nie warto oszczędzać na kremach. W przypadku skóry pod oczami bardzo ważne jest mocne natłuszczenie oraz wzmocnienie struktury naskórka. Często podczas pielęgnacji skóry twarzy pomijana zostaje szyja, która także ulega procesom starzenia i wymaga specjalistycznego, kosmetycznego wsparcia.

Masowanie

Cera dojrzała wymaga regularnego masażu – poprawia on ukrwienie skóry i sprawia, że składniki odżywcze zawarte w kosmetykach lepiej się wchłaniają.

Akceptacja

Skórę dojrzałą warto zaakceptować – jest to trudne, szczególnie dla kobiet. Mimo to należy uważnie obserwować zmiany zachodzące w tym czasie w organizmie. Jeśli potrzeby naszego organizmu zostaną zaspokojone, wówczas przemiana ta nie odbije się zbyt mocno na wyglądzie. Cera dojrzała ma również swoje zalety – zmiany hormonalne sprawiają, że staje się ona całkowicie wolna od trądziku.

Kosmetyki do cery dojrzałej

Żaden krem przeciwzmarszczkowy nie cofnie procesu starzenia się skóry, mają one głównie za zadanie odpowiednio nawilżyć naskórek i poprawić jędrność skóry, co optycznie spłyci powstałe już zmiany. Nie znaczy to, że należy przestać używać kremów przeciwzmarszczkowych – ich regularne stosowanie pozwoli zachować ładny wygląd skóry oraz zdrowy koloryt. Ponadto zabezpieczają przed słońcem i uelastyczniają naskórek.

Cera dojrzała wymaga również wzmocnionej ochrony przeciwsłonecznej, dlatego też kremy używane na dzień powinny posiadać filtry UV. Należy smarować nimi również dekolt i szyję. Skóra wokół oczu również wymaga kompleksowej opieki – warto sięgnąć po krem, który zatroszczy się o „kurze łapki” i nie podrażni wrażliwej skóry. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po kremy liftingujące – nieznacznie napną i wygładzą zmarszczki. Na noc zalecany jest krem intensywnie regenerujący lub serum, które ma znacznie mocniejsze działanie.

pielegnacja cery dojrzalej

Cera dojrzała – zabiegi w gabinecie kosmetycznym

Posiadaczkom cery dojrzałej zalecane są regularne wizyty w gabinecie kosmetycznym i dermatologicznym, nawet, gdy nie mają widocznych problemów ze skórą. Zapobieganie w ten sposób starzeniu się cery jest skuteczniejsze, ponieważ specjalista dopasuje odpowiednie zabiegi i zaleci pielęgnację domową dobraną według indywidualnych potrzeb skóry. Zabiegi te nie są drogie, a ich intensywność nie jest nasilona – wystarczy je powtórzyć kilka razy w roku. Pomogą one skórze szybciej się regenerować i przywrócą jej ładniejszy koloryt. Ponadto ułatwią wchłanianie się nakładanych kosmetyków. Po serii peelingów w gabinecie kosmetycznym, można zdecydować się na kontynuowanie wizyt i mniej inwazyjne zabiegi, jak jonoforeza, mezoterapia czy mikrodermabrazja.

Cera dojrzała to nie tylko skóra twarzy!

W związku z tym, że cera dojrzała wymaga zdecydowanie większego nawilżania, do codziennej pielęgnacji powinno zostać dodane nawilżanie i natłuszczanie skóry. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wyeliminować naczyniaki i brodawki – defekty, pojawiające się wraz z wiekiem, które nie wyglądają estetycznie i bywają niebezpieczne.

Na dużą uwagę zasługują również dłonie – to one najczęściej zdradzają wiek. Po każdym umyciu dłoni, należy je smarować głęboko nawilżającym kremem do rąk. Zarówno dłonie jak i stopy wymagają specjalnego traktowania. Stóp nie wolno przegrzewać, ani narażać na odmrożenia, warto je regularnie nawilżać. Więcej na temat pielęgnacji stóp przeczytasz w artykule: Profesjonalna pielęgnacja dłoni i stóp

Peelingi całego ciała powinny być wykonywane raz na dwa tygodnie pod prysznicem. Złuszczenie przyda się również dłoniom i stopom. Peeling do ciała powinien być mocny, gruboziarnisty, by mógł zadziałać również na grubszą i trudniejszą do złuszczenia skórę, jak ta na udach i pośladkach. Natomiast dłonie i stopy wymagają delikatniejszego peelingu – najlepiej z olejkami nawilżającymi w składzie. Regularne złuszczanie pobudza krążenie, dzięki czemu poprawie ulega koloryt skóry i jej naprężenie.

Cera dojrzała a trądzik

Po 50. roku życia wzrasta ryzyko wystąpienia trądziku różowatego. Przyczyny nie są do końca znane, jednak ustalono, iż skłonność do zachorowania jest dziedziczna i ma związek ze spadającą ilością hormonów płciowych. Gdy trądzik różowaty wystąpi, na twarzy pojawiają się liczne naczynka i grudki. Dlatego należy wystrzegać się uczuleń i znacznych różnic temperatur, w tym opalania, przemarzania i przesuszania skóry. Muszą o to zadbać szczególnie osoby posiadające cerę naczynkową.

Podsumowanie

Cera dojrzała, prędzej czy później, będzie dotyczyć każdego z nas, dlatego już dziś warto o niej pamiętać, dbając o prawidłowe nawilżenie swojej skóry. Im bardziej będziemy dopieszczać naszą cerę, tym dłużej będzie nam się odpłacała zdrowym i młodym wyglądem!