ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

Kosmetyki dla nastolatków, czyli pielęgnacja młodej cery w pigułce

star_rateOcena artykułu 0

kosmetyki-dla-nastolatkow

Okres dojrzewania to ciężki czas, w trakcie którego zachodzi wiele zmian, często odbijających się na cerze. Kosmetyki dla nastolatków mogą być bardzo pomocne, jednak pod warunkiem, że są dobrze dobrane. Warto w tym celu poświęcić trochę więcej czasu i mieć pewność, że młoda skóra jest odpowiednio pielęgnowana, a stosowane specyfiki jej nie szkodzą.

Problemy skórne podczas okresu dojrzewania to bardzo częsty problem, z którym zmagają się zarówno młode dziewczęta, jak i chłopcy. Dziewczynki zazwyczaj przykładają większą uwagę do swojego wyglądu, dlatego pojawienie się takich zmian, jak zaskórniki i trądzik bardzo wpływa na ich pewność siebie. Przeważnie próbują wtedy walczyć z niedoskonałościami na wszelkie możliwe sposoby, a w przypadku młodej cery łatwo przesadzić z pielęgnacją. Z tego względu dobranie właściwych kosmetyków jest kluczową sprawą w walce o gładką skórę. Żeby to zrobić, trzeba najpierw lepiej poznać ten typ cery.

Charakterystyka młodej cery

Podczas dojrzewania w organizmie młodego człowieka zachodzi wiele zmian hormonalnych, których efektem mogą być problemy skórne. Zwiększa się praca gruczołów łojowych, a co za tym idzie, pojawiają się rozszerzone pory, zaskórniki i wypryski. Skóra przetłuszcza się i nieestetycznie błyszczy. Zwiększona ilość sebum i rogowacenie ujść mieszków włosowych to idealne warunki do namnażania się bakterii, które mogą powodować stany zapalne, czyli trądzik. Są to objawy typowe dla cery tłustej i mieszanej i właśnie taki rodzaj skóry przeważnie mają nastolatki.

Chcąc wyeliminować problem błyszczącej się skóry i niedoskonałości, młode osoby bardzo często sięgają po mocno oczyszczające kosmetyki i stosują je w dużych ilościach. Takie działanie może jeszcze bardziej nasilić problemy skórne, ponieważ prowadzi do nadmiernego wysuszenia. Cera, chcąc się bronić, zaczyna produkować jeszcze więcej sebum, co przyczynia się do zatykania porów oraz powstawania nowych zaskórników i w ten sposób tworzy się błędne koło. Wyprysków przybywa, skóra przetłuszcza się, a nastolatka czuje się bezsilna. Aby rzeczywiście pozbyć się niedoskonałości i zyskać piękną cerę, trzeba najpierw poznać jej potrzeby.

mloda-cera

Czego potrzebuje nastoletnia skóra?

Nadmiar kosmetyków na pewno nie pomoże młodej skórze, dlatego tak ważne jest dokładne poznanie jej potrzeb i stosowanie tylko tych produktów, które faktycznie mogą pomóc. W pielęgnacji cery nastolatka na pewno warto uwzględnić oczyszczanie. Nie może być ono jednak zbyt intensywne, aby nie doprowadzić do podrażnienia i przesuszenia skóry.

Najlepiej stosować delikatne pianki i żele oraz nie przesadzać z częstotliwością mycia twarzy - dwa razy dziennie zdecydowanie wystarczy. Do demakijażu dobrze sprawdzi się płyn micelarny, ciężkie mleczka lepiej zostawić cerze suchej.

Po oczyszczaniu warto zastosować tonik, który wyrówna pH skóry i przygotuje ją na przyjęcie kremu, przez co składniki aktywne będą mogły lepiej zadziałać.

Wiele młodych osób unika stosowania kremów nawilżających i odżywczych w obawie przed nadmiernym przetłuszczaniem skóry. Rzeczywiście, produkty o ciężkiej i tłustej konsystencji mogą przynieść taki skutek, jednak nawilżanie każdej cery, również tej tłustej, jest bardzo ważne. Dobrze nawilżona cera szybciej się regeneruje, nie łuszczy się i nie jest ściągnięta. W przypadku tej młodej dobrze sprawdzą się lekkie kremy na bazie wodnej, bez olejów w składzie. Dobrze jeśli są wzbogacone w składniki o działaniu antybakteryjnym i przyspieszającym gojenie.

nastoletnia-skora

W pielęgnacji nastoletniej skóry warto uwzględnić również specjalistyczne preparaty o działaniu punktowym, które aplikuje się bezpośrednio na wypryski. Dzięki nim niedoskonałości szybciej znikają, a skóra łatwiej się goi. Od czasu do czasu można także zastosować maseczkę oczyszczającą, która odświeży cerę i pomoże pozbyć się zaskórników.

Ważnym aspektem jest nieobciążanie skóry nadmiernym makijażem. Trądzik nie wygląda estetycznie, lecz ciągłe jego zakrywanie grubą warstwą podkładu i pudru nie pomoże pozbyć się problemu. Jeśli nastolatka czuje potrzebę zamaskowania niedoskonałości, to lepszym wyborem będzie punktowe ich zakrycie specjalnym korektorem. Produkty tego typu często mają w składzie substancje wspomagające walkę z wypryskami, a zakrycie ich w ten sposób sprawi, że cera będzie wyglądała zdecydowanie bardziej świeżo, niż przykryta ciężkim podkładem.

W przypadku trądziku warto również podjąć odpowiednie działania zapobiegające powstawaniu blizn. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Blizny po trądziku - jak im zapobiegać i jak się ich pozbyć.

Pielęgnacja cery nastolatki - krok po kroku

Zestaw kosmetyków dla nastolatków powinien składać się z produktów do oczyszczania, tonizowania i nawilżania twarzy oraz działania specjalistycznego. Rutynę pielęgnacyjną najlepiej jest przeprowadzać rano i wieczorem. Ze względu na pośpiech, poranna pielęgnacja może składać się tylko z niezbędnych elementów, a dodatkowe produkty (np. maseczki) można zastosować wieczorem, gdy jest na to odpowiednia ilość czasu.

Krok 1 - demakijaż i oczyszczanie

Jak już wspomniano wyżej, do demakijażu najlepiej sprawdzą się płyny micelarne, ponieważ są delikatne dla skóry, skutecznie usuwają makijaż, nie wysuszają i nie są komedogenne (nie przyczyniają się do powstawania zaskórników).

Demakijaż jest bardzo ważny i trzeba wykonywać go dokładnie, bez pomijania takich miejsc jak skrzydełka nosa, czy skronie. To bardzo częsty błąd, który skutkuje wysypem niedoskonałości. Zmywanie makijażu można skończyć w momencie, gdy na płatku kosmetycznym nie są już widoczne żadne ślady kosmetyków kolorowych.

Po demakijażu przychodzi czas na oczyszczanie za pomocą żelu lub pianki. Najlepiej wybierać produkty bez mocnych składników myjących, za to wzbogacone w różne ekstrakty roślinne i ziołowe. Twarz należy zwilżyć wodą a następnie za pomocą kosmetyku myć delikatnymi ruchami, docierając do każdego jej zakamarka. Temperatura używanej wody powinna być letnia lub lekko ciepła.

Dokładne mycie twarzy należy przeprowadzać zarówno wieczorem, jak i rano. Wieczorem pomaga usunąć ewentualne pozostałości po makijażu i zanieczyszczenia zebrane w ciągu dnia, natomiast rano pozwala oczyścić skórę z sebum wytworzonego w trakcie nocy. Odpowiednie oczyszczenie skóry tworzy niekorzystne środowisko do rozwoju bakterii, co zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

pielegnacja-cery-nastolatki

Krok 2 - tonizowanie

Tonik jest ważnym produktem w pielęgnacji twarzy. Przywraca skórze odpowiednie pH, odświeża, eliminuje uczucie ściągnięcia po oczyszczaniu i łagodzi podrażnienia. Dzięki niemu cera lepiej przyjmuje krem i jego działanie jest mocniejsze. Dobrze, jeśli w składzie toniku znajdują się roślinne substancje aktywne, np. wyciąg z czystka.

W przypadku cery trądzikowej dobrze mogą sprawdzić się produkty zawierające małe stężenia kwasów owocowych, które przyspieszą znikanie niedoskonałości. Niepożądany natomiast jest alkohol, ponieważ ma on mocne działanie wysuszające i choć pozornie może sprawiać wrażenie oczyszczonej i zmatowionej skóry, to po dłuższym stosowaniu takiego produktu jej stan może się znacznie pogorszyć. Twarz można przecierać płatkiem kosmetycznym zwilżonym tonikiem, lecz w wielu przypadkach lepiej sprawdzi się bezpośrednie wklepywanie tego produktu w skórę. W ten sposób unika się nadmiernego tarcia, które może powodować podrażnienia. Tak samo jak w przypadku oczyszczania, tonizowanie powinno przeprowadzać się rano i wieczorem.

Krok 3 - krem

Krem jest podstawowym produktem w pielęgnacji cery u nastolatków. Zapewnia skórze odpowiedni poziom nawilżenia, chroni ją i jest pomocny w walce z niedoskonałościami. Dobry krem dla cery tłustej i trądzikowej powinien być lekki i stworzony na bazie wodnej, wzbogacony naturalnymi roślinnymi ekstraktami. Należy zwrócić uwagę, aby taki produkt nie zawierał olejów mineralnych, które mogą być komedogenne.

Krem powinno się stosować rano i wieczorem, jednak mogą to być dwa różne produkty - rano można używać lekkiego kremu nawilżającego z filtrem SPF, a wieczorem sięgnąć po specyfik o ukierunkowanym działaniu, np. antybakteryjnym lub regenerującym. W kremie do cery trądzikowej pożądane są takie składniki, jak ekstrakt z liści manuka, rumianek, siarka, cynk, kwas salicylowy i aloes.

pielegnacja-mlodej-cery

Krok 4 - pielęgnacja uzupełniająca

Do tej grupy produktów zaliczyć można wszelkiego rodzaju maseczki, pasty oczyszczające, peelingi i preparaty do stosowania punktowego. Ten ostatni rodzaj kosmetyków może być częścią codziennej rutyny pielęgnacyjnej, natomiast maseczki i pasty najlepiej jest stosować 2 razy w tygodniu. Warto wybierać maski o działaniu głęboko oczyszczającym, normalizującym i łagodzącym podrażnienia. W ostatnich latach bardzo popularne stały się maseczki zawierające węgiel aktywny, które dobrze sprawdzają się w przypadku cery zanieczyszczonej.

Peeling może być bardzo pomocny w pielęgnacji nastoletniej cery, jednak nie zawsze może być stosowany! W przypadku aktywnych ropnych zmian trądzikowych nie należy używać tego typu kosmetyków, ponieważ mogą przyczyniać się do zaostrzenia stanów zapalnych i rozprzestrzeniania trądziku na różne partie twarzy. Jeśli taki problem nie występuje, peeling można stosować 2 razy w tygodniu. Pomoże on usunąć martwy naskórek i ułatwi pozbycie się zaskórników. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na rodzaj takiego produktu - ważne, aby był to peeling drobnoziarnisty lub enzymatyczny. Ten gruboziarnisty będzie zbyt intensywny i może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Tak jak w przypadku toników i kremów, produkty należące do pielęgnacji uzupełniającej powinny zawierać głównie naturalne składniki. Kosmetyki dla młodzieży muszą być w miarę delikatne, lecz o odpowiednim działaniu nawilżającym oraz oczyszczającym.

Podsumowanie

Pielęgnacja młodej cery powinna skupiać się na nawilżaniu, delikatnym oczyszczaniu i wspomaganiu gojenia ewentualnych niedoskonałości. Produkty przeznaczone do tego celu należy dobierać rozważnie, zwracając uwagę na zawartość naturalnych składników aktywnych. Dobrze dobrane kosmetyki dla nastolatków z pewnością sprawią, że okres dojrzewania będzie odrobinę łatwiejszy.