Rogowacenie okołomieszkowe. Czym jest i jak pozbyć się grudek na skórze?

star_rateOcena artykułu 0

rogowacenie-okolomieszkowe

Rogowacenie okołomieszkowe dotyka wielu osób, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Czerwone grudki na skórze często bywają mylone z trądzikiem lub reakcją alergiczną. Zazwyczaj nie powodują dodatkowych dolegliwości i są uciążliwe głównie ze względów estetycznych. Przeszkadzają szczególnie latem, gdy nosimy lżejsze ubrania i odsłaniamy skórę. Jak rozpoznać taką przypadłość? I czy istnieją skuteczne sposoby, aby się jej pozbyć?

Okołomieszkowe rogowacenie skóry jest łagodnym schorzeniem, które w dużym stopniu przekazywane jest genetycznie. Może być także rezultatem długotrwałego przesuszenia skóry. Pojawia się najczęściej na udach, tylnej i bocznej części ramion i pośladkach. Zdarza się również, że występuje na innych częściach ciała, gdzie skóra jest owłosiona. Jak rozpoznać takie schorzenie?

Rogowacenie okołomieszkowe skóry – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem rogowacenia okołomieszkowego są drobne grudki na skórze. Mogą one przypominać gęsią skórkę. Występują zazwyczaj w dużej ilości i skupiają się ze sobą. Pojawiają się w okolicy mieszków włosowych i są widoczne w miejscu, gdzie włos wychodzi na powierzchnię skóry. Można je podzielić na:

➤ grudki nowopowstałe (kilkutygodniowe) – przeważnie są słabo widoczne, gdyż mają barwę skóry i przyjmują jedynie formę małych uwypukleń. Można je wyczuć pod palcami.

➤ zmiany starcze (wieloletnie) – tego typu grudki są widoczne, głównie ze względu na ciemną (czerwoną lub brunatną) barwę. Są też większe, niż zmiany kilkutygodniowe.

Rogowacenie przymieszkowe może również objawiać się zaczerwienieniem skóry wokół miejsca, gdzie występują grudki. Świadczy to o stanie zapalnym. U niektórych osób pojawia się też swędzenie i pieczenie. Innym, często występującym objawem jest suchość i szorstkość skóry.

rogowacenie-okolomieszkowe-przyczyny

Rogowacenie okołomieszkowe – przyczyny

Podstawą tego schorzenia jest nadmierne gromadzenie keratyny w mieszkach włosowych, przez co blokuje ona ich ujścia. Następuje nieprawidłowe rogowacenie naskórka. Powoduje to szybsze zanieczyszczanie się skóry i zatykanie porów. Pojawiają się grudki, suche skórki i przebarwienia.

Jak już wcześniej wspomniano, przypadłość ta może być przekazywana genetycznie. Za przyczynę uznaje się między innymi zaburzenia wchłaniania witaminy A. Problem ten występuje także często u osób ze skłonnościami do trądziku i cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry. Może również towarzyszyć:

przesuszeniu skóry,
AZS (atopowemu zapaleniu skóry),
zaburzeniom naczynioruchowym,
zaburzeniom endokrynologicznym.

Uważa się, że schorzenie to nie jest uleczalne. Jednak stosowanie leczenia objawowego przynosi dobre rezultaty. Minimalizuje zmiany skórne, chroni przed ich nasileniem oraz przed powstaniem blizn. W walce z rogowaceniem okołomieszkowym pomocna bywa suplementacja witaminami A i C. Warto zadbać również o zdrową dietę i odpowiednią ilość wody w ciągu dnia. Jednak szczególnie ważna jest w takim przypadku właściwa pielęgnacja skóry.

Leczenie rogowacenia. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry?

Przede wszystkim nie należy dopuszczać do przesuszenia skóry. Dlatego zamiast mydła lub mocno oczyszczających żeli, lepiej wybrać łagodne produkty do mycia ciała, np. w formie emulsji. Warto wiedzieć, że w przypadku rogowacenia pomocne są gorące kąpiele z dodatkiem soli. Pomagają zmiękczyć naskórek, jednak po takiej kąpieli nie można zapomnieć o nasmarowaniu ciała balsamem.

rogowacenie-okolomieszkowe-pielegnacja

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry ze skłonnością do rogowacenia jest regularne złuszczanie. Można w tym celu wykorzystać gruboziarnisty peeling, specjalną szczotkę, szorstką gąbkę lub rękawicę do masażu. Takie działanie pozwoli złuszczyć martwy naskórek i zapobiegnie jego gromadzeniu się wokół mieszków włosowych. Peeling najlepiej wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na stan skóry. Jeśli występują jakiekolwiek, nawet najmniejsze ranki lub stany zapalne, peeling należy przełożyć na inny dzień. Wykonanie go w takiej sytuacji może podrażnić skórę i dodatkowo pogorszyć jej stan i wygląd.

Podstawą pielęgnacji każdego rodzaju skóry jest jej nawilżanie. W przypadku rogowacenia okołomieszkowego jest to niezbędny krok. Zaniedbanie tego etapu pielęgnacji może prowadzić do nasilenia problemu. Ciało należy smarować balsamem każdorazowo po kąpieli, a także w ciągu dnia, jeśli skóra staje się wysuszona. Właściwe nawilżenie ułatwi regenerację oraz złuszczanie martwego naskórka. Duże znaczenie ma oczywiście skład używanych kosmetyków.

Jakie kosmetyki wybierać?

U osób, u których występuje rogowacenie mieszkowe, dobrze sprawdzają się dermokosmetyki. Warto wybierać preparaty, które zawierają:

✓ mocznik – to jeden z najbardziej pomocnych składników w przypadku rogowacenia. Działa zmiękczająco i nawilżająco, poprawiając elastyczność skóry.

✓ panthenol – łagodzi podrażnienia.

✓ alantoinę – regeneruje skórę i przyspiesza gojenie. Ponadto działa łagodząco i kojąco.

✓ masło shea – odżywia i chroni skórę.

✓ kwas salicylowy – wspomaga złuszczanie i działa przeciwzapalnie.

Bardzo dobrze sprawdzą się także kosmetyki przeznaczone do skóry bardzo suchej, wrażliwej i atopowej. Lepiej natomiast unikać produktów o intensywnym zapachu, zawierających silne substancje myjące i alkohol.

kosmetyki-na-rogowacenie-mieszkowe

Profesjonalne zabiegi

W wielu przypadkach odpowiednia domowa pielęgnacja daje świetne rezultaty. Jeśli jednak efekty nie są zadowalające, można wypróbować skuteczność profesjonalnych zabiegów. Warto jednak wcześniej skonsultować się z dermatologiem. Do zabiegów pomocnych przy rogowaceniu mieszkowym można zaliczyć:

➤ Mikrodermabrazję diamentową. Polega ona na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą diamentowej głowicy. Efektem zabiegu jest głębokie oczyszczenie i pobudzenie procesów regeneracyjnych. Skóra jest stymulowana do wytwarzania nowych komórek naskórka. Jest również bardziej podatna na działanie składników zawartych w kosmetykach. Skóra po mikrodermabrazji może potrzebować czasu na regenerację – zwykle jest to kilka dni.

➤ Peelingi chemiczne. Tego typu zabiegi dopasowywane są indywidualnie do rodzaju i potrzeb skóry. Podczas peelingów chemicznych używa się preparatów zawierających kwasy w odpowiednim stężeniu. Efektem jest złuszczenie martwego naskórka i wygładzenie skóry. Taki zabieg pomaga też zniwelować przebarwienia i nierówności. Trzeba jednak wiedzieć, że peelingów chemicznych nie należy wykonywać w przypadku podrażnionej i uszkodzonej skóry. Po zabiegu nie wolno też narażać jej na silne działanie słońca.

➤ Laseroterapię. Taki zabieg powoduje powstanie mikrouszkodzeń skóry, pobudzając ją do regeneracji. Gojenie następuje szybciej, a skóra staje się wygładzona i jędrna.

rogowacenie-przymieszkowe

Rogowacenie okołomieszkowe – jak mu zapobiegać?

Jak wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć. Głównym działaniem zapobiegawczym powinno być niedopuszczanie do przesuszenia skóry, czyli regularne jej nawilżanie wyżej opisanymi preparatami. Pozytywnie może wpłynąć również wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych. Wiele osób obserwuje w takiej sytuacji lekkie ustąpienie objawów. Trzeba jednak zachować umiar i pamiętać o zasadach bezpiecznego opalania.

Borykając się z rogowaceniem okołomieszkowym, warto unikać:

✘ Silnych detergentów. Stosując środki czystości do domowego użytku, zawsze należy pamiętać o rękawiczkach ochronnych.

✘ Ubrań wykonanych z szorstkich i nieprzepuszczających powietrza materiałów. Mogą one powodować podrażnienia i wzmagać pocenie, co niekorzystnie wpływa na stan skóry.

✘ Palenia papierosów. Dym tytoniowy bardzo negatywnie wpływa na kondycję i wygląd skóry. Należy unikać zarówno palenia, jak i przebywania w zadymionych miejscach.

✘ Pomieszczeń, w których występuje gorące i suche powietrze. Większość osób, które zmagają się z rogowaceniem przymieszkowym, zauważa zaostrzenie tego problemu w miesiącach zimowych. Związane jest to z ogrzewaniem pomieszczeń i suchym powietrzem. Warto wtedy szczególnie zadbać o nawilżenie i zabezpieczenie skóry przed utratą wody.

Podsumowanie

Okołomieszkowe rogowacenie skóry przeważnie nie wiąże się z bolesnymi objawami i jest uciążliwe głównie ze względów estetycznych. Uważa się, że całkowite jego wyleczenie nie jest możliwe. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym można znacznie złagodzić objawy i sprawić, że zmiany skórne będą mało widoczne.

Warto zadbać przede wszystkim o właściwą pielęgnację, ponieważ to ona ma duży wpływ na stan skóry i może przynieść szybkie efekty. Najważniejszym elementem jest regularne i intensywne nawilżanie. Istotne jest także złuszczanie naskórka. W przypadku, gdy rogowacenie okołomieszkowe jest wyjątkowo nasilone, można poddać się specjalistycznym zabiegom, po uprzedniej konsultacji z dermatologiem. Jednak w większości przypadków połączenie odpowiedniej pielęgnacji ze zdrowym stylem życia przynosi dobre rezultaty, a skóra staje się miękka i wygładzona.