11 skutecznych sposobów na zmarszczki pod oczami
Zmarszczki pod oczami są zmorą wielu osób, szczególnie kobiet. Skóra w tym miejscu jest cienka i wrażliwa, przez co szybciej traci wodę, elastynę oraz kolagen. Staje się pomarszczona, co dodaje lat. Pozbycie się zmarszczek pod oczami jest bardzo trudne i wymaga systematyczności, dlatego zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać ich powstawaniu.
Skóra wokół oczu pozbawiona jest tłuszczu, ma około pół milimetra grubości i bardzo słabe włókna, które ją tworzą. Wszystkie te czynniki sprawiają, że pierwsze zmarszczki pod oczami pojawiają się bardzo szybko, bo już około 25. roku życia. Oznaczają znaczny ubytek elastyny i kolagenu, co z kolei sygnalizuje początek procesów starzenia się skóry.
Pierwsze zmarszczki pod oczami trudno zauważyć, a sam fakt ich pojawienia się jest bardzo często bagatelizowany. To pierwszy poważny błąd pielęgnacyjny, ponieważ niedostosowane kosmetyki oraz niewłaściwe nawyki sprawiają, że problem zmarszczek mimicznych zwiększa się, a same bruzdy – pogłębiają. Stają się nie do zamaskowania, przyczyniają się do zmęczonego wyglądu, ale także dodają lat.
Na kondycję skóry pod oczami wpływają:
➤ spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed ekranem komputera,
➤ zmęczenie,
➤ zbyt mała ilość snu,
➤ stres,
➤ sposób odżywiania,
➤ przebywanie w źle oświetlonych pomieszczeniach,
➤ nieodpowiednio dobrane kosmetyki.
Jak zbudowana jest skóra?
Skóra posiada trzy podstawowe warstwy:
➤ naskórek,
➤ skórę właściwą,
➤ tkankę podskórną.
Naskórek jest bardzo cienki, tuż pod nim umiejscowiona jest skóra właściwa, w której znajdują się nerwy, mieszki włosowe oraz naczynia krwionośne. Zbudowana jest z kolagenu, czyli białka, ukształtowanego z sieci włókien, wpływających na wzrost komórek i naczyń krwionośnych. Kolagen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania skóry właściwej.
Kolagen zaliczany jest do białka prostego. Składa się jedynie z aminokwasów przybierających formę spiralnych łańcuchów peptydowych. Poziom kolagenu uzupełnia się na bieżąco. Wraz z wiekiem jego odnawianie się przebiega coraz wolniej.
Dodatkowo na zmniejszenie się ilości kolagenu wpływają:
➤ nieodpowiednia dieta,
➤ niedobrana pielęgnacja,
➤ warunki atmosferyczne,
➤ stres.
Co wpływa na pojawienie się zmarszczek pod oczami?
Na pojawienie się zmarszczek pod oczami wpływa przede wszystkim utrata kolagenu. Nie da się uniknąć tego procesu, ponieważ jest on związany z wiekiem. Można go opóźnić lub przyspieszyć.
Utracie kolagenu sprzyjają:
➤ odwodnienie skóry,
➤ niedokładny demakijaż,
➤ spanie w pełnym makijażu,
➤ nadmierna ekspozycja na słońce,
➤ naciąganie skóry podczas demakijażu,
➤ niedobór snu,
➤ palenie papierosów,
➤ tarcie oczu,
➤ ekspresyjna mimika,
➤ nieprawidłowe odżywianie,
➤ zaburzenia hormonalne.
Zmarszczki pod oczami bardzo często są konsekwencją posiadania zbyt ekspresyjnej mimiki. Ich powstawaniu sprzyja uśmiechanie się, mrużenie oczu, poruszanie brwiami. Według dostępnych badań, mięśnie twarzy poruszają się około 15 tys. razy. Doprowadza to do zmniejszenia elastyczności skóry i zredukowania jej jędrności.
Pomimo czynników zewnętrznych wpływających na powstawanie zmarszczek pod oczami, bardzo duże znaczenie mają kwestie indywidualne, takie jak predyspozycje genetyczne. U niektórych osób pierwsze zmarszczki pojawią się tuż po 20. roku życia, u innych – po 30-stce.
Nie zmienia to jednak faktu, że warto stosować kremy i żele pod oczy, które opóźnią procesy starzenia się skóry.
Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami?
Przeciwdziałanie zmarszczkom pod oczami jest zdecydowanie łatwiejsze niż ich późniejsze wyeliminowanie.
Sprawdzonymi sposobami na zapobieganie pierwszym oznakom starzenia się, są:
✓ odpowiednie kremy, szczególnie przeciwzmarszczkowe i nawilżające,
✓ dokładne i zarazem delikatne usuwanie makijażu,
✓ kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi,
✓ okulary przeciwsłoneczne – pomagają ochronić delikatną skórę wokół oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych,
✓ kosmetyki z witaminą A, C i E w składzie, oraz z kwasem hialuronowym,
✓ unikanie tarcia oczu,
✓ unikanie mrużenia oczu,
✓ odpowiednia ilość snu,
✓ zdrowa dieta, bogata w witaminy, a także selen, cynk i flawonoidy,
✓ wklepywanie, zamiast wcierania kremów,
✓ picie minimum 1,5 litra wody.
Zbawienny wpływ na kondycję skóry mają regularne masaże, optymalne nawilżenie – również od środka, a także spożywanie produktów bogatych w witaminę E, która jest mocnym przeciwutleniaczem, regenerującym komórki. Jej zbawienne działanie od zewnątrz sprawia, że skóra staje się dogłębnie nawilżona i zregenerowana, co z kolei wpływa na elastyczność naskórka.
Na powstawanie zmarszczek wpływa dieta. Może ona również pomóc w wygładzeniu skóry. Zbawienny wpływ na cerę ma spożywanie odpowiedniej ilości wody, czyli minimum 1,5 litra dziennie. Pomaga to w nawilżeniu od wewnątrz.
Jadłospis powinien zostać wzbogacony o świeże warzywa i owoce, a także świeże ryby, takie jak; makrela, tuńczyk, śledź czy pstrąg. Kwasy omega-3 dostarczają skórze niezbędnych substancji – antyoksydantów, minerałów oraz witamin.
Najważniejsze, by nie spożywać przetworzonej żywności, ponieważ zawarta w nim „chemia” nie ma korzystnego wpływu na organizm, ponadto nie mają żadnych składników odżywczych. Warto zrezygnować również z używek.
Jak nie dopuścić do powstawania zmarszczek pod oczami?
Odpowiednia pielęgnacja skóry pozwoli zachować jej zdrowy i młody wygląd na dłużej. Wszystkie zaniedbania widać niemal natychmiast. Dlatego tak ważne jest dokładne zmywanie makijażu przed snem. Do powiek zalecany jest płyn do demakijażu oczu, ponieważ pomaga odzyskać prawidłowe nawilżenie skóry, a przy tym dostarcza jej składników odżywczych. Nie bez znaczenia jest też technika – pod żadnym pozorem nie wolno pocierać oczu. Kosmetyk należy umieścić na płatku kosmetycznym, a następnie przyłożyć go delikatnie do powieki i odczekać kilka sekund. Preparat zdąży rozpuścić tusz do rzęs oraz pozostałe kosmetyki znajdujące się na powiekach, dzięki czemu unikniemy rozciągania skóry.
Ruchy płatkiem kosmetycznym powinny być wykonywane w kierunku wewnętrznej strony oka. Cały demakijaż należy wykonywać przy zamkniętych powiekach, aż do momentu całkowitego oczyszczenia skóry.
Największym błędem kosmetycznym jest zasypianie w pełnym makijażu, ponieważ skutecznie ograniczają skórze oddychanie. Sprawia to, że rano jest ona matowa i wygląda na zmęczoną. Ponadto resztki pudru czy rozmazany tusz do rzęs gromadzą się w bruzdach, co dodaje lat. Część kolorowych kosmetyków może w nocy wywołać podrażnienia.
Podczas snu dochodzi do regeneracji komórek w całym organizmie. To najlepsza pora na odbudowanie naskórka, który właśnie w nocy najlepiej wchłania substancje odżywcze.
Przed wykonaniem makijażu, warto zabezpieczyć skórę za pomocą bazy lub kremu. W ten sposób uchronimy cerę przed bezpośrednim, najczęściej wysuszającym działaniem podkładu.
Domowe sposoby na zmarszczki pod oczami
Na zmarszczki pod oczami działają również domowe sposoby, takie jak:
✓ olej kokosowy,
✓ okłady z białka kurzego,
✓ olejek rycynowy z sokiem z cytryny,
✓ wyciąg ze świetlika,
✓ olejek arganowy,
✓ wyciąg z zielonej herbaty,
✓ napar z białej herbaty,
✓ zimne kompresy,
✓ okłady z plasterków ogórka,
✓ olejek z awokado,
✓ ocet jabłkowy.
Pielęgnacja skóry mająca spłycić zmarszczki powinna opierać się głównie na systematycznym nawilżaniu oraz wprowadzeniu odpowiednich nawyków. W ten sposób procesy starzenia się mogą zostać opóźnione nawet o kilka lat.
Zbawienny wpływ kolagenu na skórę
Młoda skóra dzięki kolagenowi utrzymuje nawilżenie oraz elastyczność. Wraz z wiekiem i ruchami twarzy pojawiają się kolejne zmarszczki, ponieważ ilość kolagenu maleje. Dlatego trzeba regularnie uzupełniać jego poziom za pomocą preparatów z kolagenem, które mają nawilżyć skórę i zatrzymać w niej wodę.
Tego typu kosmetyki działają powierzchniowo na skórę, dlatego wiele osób decyduje się na mocniejsze działanie kolagenu poprzez wstrzykiwanie go w gabinetach medycyny estetycznej. Jednak jest to kosztowny zabieg.
Podsumowanie
Zmarszczki pod oczami są zmorą wielu osób, dlatego jeszcze przed ich pojawieniem się warto zadbać o delikatną skórę wokół oczu. Kiedy pierwsze bruzdy są już widoczne należy jak najszybciej zmienić sposób pielęgnacji, by je zmniejszyć i nie dopuścić do pojawienia się kolejnych oraz pogłębienia tych już obecnych zmarszczek.