ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

Co powinnaś wiedzieć o kremach do twarzy? Odkrywamy zakryte!

star_rateOcena artykułu 0

kremy-do-twarzy

Kremy do twarzy pełnią rolę parasola ochronnego skóry, który broni ją przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych oraz utratą wody. Przez cały rok, pod makijaż należy stosować kremy z filtrem, by uchronić swoją cerę przed powstawaniem przebarwień. Kosmetyki SPF zatrzymują szkodliwe promienie UV, dzięki czemu skóra zyskuje delikatną, zdrową opaleniznę.

W skład kompleksowej pielęgnacji twarzy wchodzi oczyszczanie, złuszczanie oraz nawilżanie. Każdy etap jest bardzo ważny, mimo to wiele osób pomija nakładanie kremu, przez co skóra nie może utrzymać odpowiedniego poziomu nawilżenia, szybciej się starzeje i traci elastyczność.

Kremy do twarzy są jednymi z najbardziej potrzebnych kosmetyków zarówno w kobiecej, jak i męskiej pielęgnacji skóry. Powinny być aplikowane dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Dostosowanie preparatu do typu cery, jej potrzeb oraz naszego wieku, pozwoli dłużej cieszyć się nam pięknym i zdrowym wyglądem skóry.

Kremy do twarzy znali już starożytni Egipcjanie, w ich składzie znajdował się głównie tłuszcz zwierzęcy (w tym hipopotama), a także tłuszcze roślinne, miód, wosk, mleko, olej rycynowy, oliwa z oliwek. Natomiast w Grecji i Rzymie używano wosku, mleka, oliwy oraz zapachowych olejków do nacierania skóry.

Krem nawilżający ma za zadanie chronić głębsze warstwy cery przed utratą wilgotności. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, których kolorowe kosmetyki do twarzy bardzo często przyczyniają się do przesuszenia skóry. Na uwagę zasługują okolice oczu, które są zdecydowanie cieńsze, przez co bardziej podatne na wysuszenie i powstawanie zmarszczek.

Sama woda nie nawilży skóry od zewnątrz (od wewnątrz zawsze pomoże), dlatego nawet po użyciu wody termalnej, należy zaaplikować krem nawilżający.

krem do twarzy sklad

Należy pamiętać, że krem nie jest tylko kremem, a pod różnymi opakowaniami nie znajduje się ten sam specyfik, który działa na zasadzie placebo. Nie istnieje również uniwersalny produkt, który spełni oczekiwania wszystkich typów skóry i rozwiąże ich problemy.

Kremy do twarzy trzeba dobierać pod względem typu cery, problemów, jakie z nią mamy oraz naszego wieku. W ten sposób odpowiednio dostosujemy pielęgnację, dostarczając skórze składników, które najbardziej są jej potrzebne.

Należy zaopatrzyć się w krem na dzień i na noc, ponieważ w ten sposób uzupełnimy pielęgnację o dodatkowe składniki odżywcze. Wybierając tego typu kosmetyki należy pamiętać, że kremy na dzień nie powinny być stosowane na noc ze względu na filtry, które w czasie snu nie są potrzebne naszej skórze. Natomiast kremy na noc mają bogatszy skład i cięższą konsystencję przez co nie nadają się pod makijaż, ponadto nie posiadają filtrów.

Bardzo mocno przesuszona skóra wymaga obecności w kremie lipidów, co z kolei nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku skłonności cery do przetłuszczania się – wówczas warto postawić na lżejsze preparaty.

Nie da się ukryć, że decydującym czynnikiem o zakupie kremu do twarzy jest wygląd jego opakowania, a także cena, porady koleżanki czy opinie znalezione w Internecie. Jednak ile razy kupiłyśmy kosmetyk, z którego działania nie byłyśmy zadowolone? Dlatego przed wyborem pełnowartościowego produktu, warto poprosić o jego próbkę. W ten sposób upewnimy się, jak reaguje na jego skład nasza skóra i czy jest tak skuteczny, jak nam się wydaje.

Nieodpowiednio dobrany krem do twarzy nie tylko nie pomoże naszej cerze, ale także może mocno jej zaszkodzić.

Co powinno się znaleźć w składzie kremów do twarzy?

Kremy do twarzy różnią się składem, a co za tym idzie – przeznaczeniem. Od preparatów na trądzik aż po te przeciwzmarszczkowe, przeciwsłoneczne i nawilżające. Dlatego tak istotna jest znajomość typu skóry oraz problemów z jakimi się zmagamy.

Skład kremów do twarzy jest bardzo ważny. Powinny posiadać składniki odżywcze i witaminy – przede wszystkim A i E. Kosmetyki nawilżające często charakteryzują się działaniem korygującym i wygładzającym, co wpływa na poprawę kondycji skóry. Nie bez znaczenia jest tu dostosowanie preparatu do wieku konsumentek, a co za tym idzie – specyficznych potrzeb ich skóry.

krem do twarzy z filtrem

Na prawidłowe funkcjonowanie organizmu wpływają witaminy. Mają też ogromne znaczenie dla naszej cery. Najlepiej wchłanialna jest witamina A, która odpowiada za zmiękczenie naskórka, regenerację, rozjaśnienie przebarwień oraz działanie przeciwzaskórnikowe oraz przeciwtrądzikowe.

Witamina C zapewnia jędrność i elastyczność skóry, poprzez pobudzenie wzrostu włókien kolagenowych. Chroni skórę przed starzeniem się i jest doskonałym przeciwutleniaczem. Podobnie jak witamina E.

Za odnowę komórek i ochronę skóry przed podrażnieniami odpowiada prowitamina B5.

Aby działanie witamin na skórę było odpowiednie, powinno ich być w składzie, przynajmniej:

3% witaminy E,
9% witaminy C.

W kremie do twarzy powinny znajdować się przeciwutleniacze (czyli właśnie witaminy C i E), a także składniki nawilżające, takie jak:

gliceryna,
kwas hialuronowy,
mocznik,
ceramidy,
oleje roślinne,
silikony,
kwasy tłuszczowe,
algi.

Najczęściej występujące typy skóry

Cerę można podzielić na podstawowe rodzaje:

 ➤ normalną,
 ➤ tłustą,
 ➤ suchą,
 ➤ mieszaną,
 ➤ wrażliwą,
 ➤ naczynkową.

Cera normalna najczęściej występuje u dzieci, a jej pielęgnacja powinna opierać się na produktach o prostym składzie.

Skóra tłusta produkuje zbyt dużą ilość sebum, które tworzy błyszczącą powłokę. Cera jest skłonna do powstawania zaskórników i trądziku. Największą zaletą tego typu skóry jest mniejsza podatność na starzenie się oraz szkodliwe warunki atmosferyczne. Do jej pielęgnacji zaleca się stosowanie kremów matujących o lekkiej formule. W przypadku dużej nadprodukcji łoju warto zaopatrzyć się w bibułki matujące.

Posiadaczki cery suchej znacznie wcześniej zaobserwują na swojej twarzy pierwsze zmarszczki. Nieprzyjemne uczucie ciągłego napięcia skóry zniweluje jedynie odpowiednio dobrany krem. Powinien on mieć bogaty skład i kremową konsystencję. Bardzo ważne są tu składniki lipidowe, które przyczynią się do odbudowy warstwy hydrolipidowej naskórka, zapewniając skórze uczucie komfortu i nawilżenie.

Wbrew pozorom najtrudniejsza w pielęgnacji jest cera mieszana, ponieważ różne typu skóry są rozmieszczone w innych partiach twarzy. Czoło, nos i broda mają tendencję do przetłuszczania się, natomiast policzki pozostają przesuszone. W takiej sytuacji, by nie używać dwóch różnych preparatów, warto sięgnąć po krem do cery mieszanej.

Natomiast cera wrażliwa wymaga stosowania kremów hipoalergicznych. Są one bezzapachowe i mają bardzo ograniczony skład. Posiadaczki skóry wrażliwej nie powinny zbyt często zmieniać kosmetyków, a jeśli zostają do tego zmuszone, muszą najpierw poprosić w sklepie o próbkę danego kosmetyku, by upewnić się, że nie wywoła reakcji alergicznej.

Skórę naczynkową z widocznymi zaczerwienieniami należy wzmacniać za pomocą odpowiednich kremów. Powinny zawierać w swoim składzie arnikę, witaminę C i wyciąg z kasztanowca. Substancje te działają obkurczająco na naczynia krwionośne.

krem na dzien a na noc

Dlaczego krem z filtrem do twarzy jest tak ważny?

Krem z filtrem powinien być używany przez cały rok, by zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry, przesuszeniu oraz powstawaniu pryszczy i zaskórników. Jest ona narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, co wpływa na pogorszenie jej kondycji.

Szczególnie latem skóra twarzy wymaga ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dlatego też tak ważne jest bezpieczne opalanie i używanie kremów z filtrem. Większość z nich nie tylko chroni skórę, ale także nawilża, działa przeciwzmarszczkowo i odżywczo.

Określonych zostało kilka fototypów, które pozwalają dobrać odpowiedni krem z filtrem do rodzaju cery:

Fototyp I – bardzo jasna cera, piegi, włosy rude lub blond, niebieskie, bądź zielone oczy – skóra jest podatna na poparzenia, dlatego na co dzień zalecane jest stosowanie kremów z filtrem SPF 30, a na plażę – 50.

Fototyp II – jasna skóra, włosy w kolorze jasnego lub ciemnego blondu, niebieskie, bądź zielone oczy – cera jest podatna na poparzenia słoneczne, dlatego na co dzień zaleca się stosowanie kremu z filtrem SPF 15, a na plażę – 30.

Fototyp III – lekko śniada karnacja, włosy blond lub brąz – skóra łatwo się opala, na co dzień wystarczą kremy z filtrem SPF 15, a na plażę – 22.

Fototyp IV – śniada karnacja, bardzo ciemne włosy, brązowe oczy – skóra opala się szybko i bez poparzeń, dlatego na co dzień wystarczy krem z filtrem SPF 8, a na plażę – 15.

Kremy z filtrem na twarz należy nakładać na około 20 minut przed wyjściem na słońce. W przypadku, gdy przebywamy stale na zewnątrz musimy pamiętać o ponownej aplikacji kosmetyku, co około 3 godziny.

Kiedy zacząć używać kremów do twarzy?

Używanie kremów do twarzy powinno być zdrowym nawykiem, który zaszczepili w nas rodzice. Dzieciom przed wyjściem z domu smaruje się buźki kremem, by nie zaszkodziły im słońce czy mróz. Podobnie powinno być w przypadku starszych dzieci i nastolatków.

Szkodliwe promienie słoneczne nie zwracają uwagi na wiek, dlatego od najmłodszych lat warto stosować kremy z filtrami do twarzy. Najlepiej, by miały lekką konsystencję i zapobiegały utracie wilgotności. Nastolatkowie nie muszą używać kremów odżywczych, ponieważ skóra wchłania tylko te substancje, których potrzebuje.

Różnica między kremami do twarzy na dzień i na noc

Kremy do twarzy do stosowania na dzień mają zazwyczaj lekką formułę, która nadaje się do stosowania pod makijaż. W ich składzie jest więcej wody niż tłuszczu.

Kremy na noc są bardziej gęste i zdecydowanie lepiej odżywiają. Posiadają zwiększoną ilość substancji tłuszczowych. Mają skoncentrowane składniki, które działają zdecydowanie mocniej niż w kremach na dzień. Pobudzają skórę do odnowy.

krem do twarzy

Czym kierować się przy wyborze kremu do twarzy 20+ ?

Wiele dwudziestolatek nie myśli jeszcze o zakupie kremów przeciwzmarszczkowych. Jeśli już używają jakichś specjalistycznych kosmetyków, mają one raczej działanie przeciwtrądzikowe.

Należy jednak pamiętać, że procesy odnowy komórkowej zaczynają zwalniać około 25. roku życia. Skóra produkuje mniejszą ilość kolagenu, co sprawia, że traci ona elastyczność i jest bardziej podatna na działanie promieniowania ultrafioletowego oraz zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu.

Nieodpowiednia pielęgnacja sprawia, że około 30. roku życia zaczynają się pojawiać pierwsze zmarszczki, a także uwidoczniają się przebarwienia.

Aby zapobiec zbyt wczesnemu pojawieniu się pierwszych oznak starzenia się, należy rozpocząć stosowanie odpowiednich kosmetyków. Najlepiej kremów do twarzy 20+, które pozwalają zwalczyć wolne rodniki, odpowiedzialne za uszkodzenie włókien kolagenowych i elastynowych.

Najlepszy wpływ na młodą skórę mają:

witamina C,
witamina E,
flawonoidy,
karotenoidy.

Kremy do twarzy 20+ zawierają również filtry przeciwsłoneczne, które chronią skórę przed powstawaniem pierwszych zmarszczek, a także kwasy owocowe, odpowiadające za jej prawidłowe nawilżenie.

Osoby, które nadal borykają się z problemem trądziku, powinny szukać kremów z cynkiem i kwasem salicylowym w składzie.

Młoda skóra nie potrzebuje mocnych kosmetyków i bogatego składu. Najważniejsze jest jej nawilżanie oraz ochrona przeciwsłoneczna, ponieważ działania te znacznie spowolnią procesy starzenia się skóry.

Jakie składniki powinny znaleźć się w kremach 30+ ?

Po 30. roku życia skóra staje się coraz bardziej wysuszona i traci elastyczność. Kremy do twarzy 30+ mają za zadanie, nie tylko zapobiegać powstawaniu zmarszczek, ale także wyrównują te już powstałe.

Zawarte w kremach retinoidy albo kwasy hydroksylowe AHA, pobudzają komórki, stymulując procesy odnowy. Produkcja kolagenu zostaje zwiększona, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna.

Ponadto w kremie do twarzy 30+ powinny się znaleźć:

witamina C,
witamina E,
koenzym Q10,
peptydy,
algi,
kofeina,
masło shea,
L-aerinina.

Koenzym Q10 oraz przeciwutleniacze odpowiadają za zniwelowanie przebarwień oraz poprawę kolorytu skóry.

Witamina C wzmacnia naczynka i nadaje skórze promienny wygląd. Jako niezbędny składnik syntezy włókien kolagenowych, działa odmładzająco. Podczas wyboru kosmetyku z witaminą C, należy zwrócić szczególną uwagę na jego opakowanie, ponieważ substancja ta łatwo ulega utlenieniu.

Retinol stymuluje pracę włókien kolagenowych, zapewniając skórze młody wygląd. Może on jednak działać drażniąco w zetknięciu z promieniami słonecznymi, dlatego powinien być stosowany jesienią.

Za nawilżenie powinien odpowiadać kwas hialuronowy, który nie dopuści do odwodnienia skóry i zagwarantuje jej optymalne nawilżenie. Pozwoli to zachować młody wygląd skóry, bez śladu zmarszczek.

jak dobrac krem do twarzy

Działanie kremów do twarzy 40+

Skóra po 40. roku życia jest już dużo bardziej wymagająca. Traci elastyczność, staje się cienka i pozbawiona jędrności. Zmianie ulega owal twarzy, a zmarszczki mimiczne stają się bardziej widoczne.

Włókna kolagenowe i elastynowe słabną, wymagając pomocy w odbudowie. Najlepiej sprawdzą się kremy do twarzy 40+, w których składzie znajduje się duża ilość retinolu (witamina C i A). Charakteryzują się one wyższym filtrem UV.

Za poprawę kolorytu skóry, jej jędrności oraz napięcia, odpowiadają takie składniki jak:

koenzym Q10,
witamina C,
witamina E,
proteiny pszenicy,
proteiny ryżu.

Kremy do twarzy 40+ są gęstsze, by sprostać wymaganiom bariery hydrolipidowej naskórka i dłużej utrzymać odpowiedni poziom jego nawilżenia oraz natłuszczenia.

Krem do twarzy 50+

Po 50. roku życia skóra ma już tak niewiele kolagenu, że jest 10 razy cieńsza od skóry dziecka. Staje się coraz bardziej sucha i wiotka. Zmarszczki zaczynają pojawiać się już nie tylko na twarzy, ale także dekolcie i szyi.

Kremy do twarzy 50+ muszą posiadać w swoim składzie bardzo dużą dawkę kolagenu, odpowiadającego za nawilżenie i elastyczność, a także fitoestrogeny, poprawiające gęstość skóry. Mile widziana jest również witamina A, koenzym Q10, kwas hialuronowy oraz kofeina.

Działanie kremów do twarzy 60+

Skóra dojrzała jest zazwyczaj bardzo cienka i przesuszona. Jest też zdecydowanie bardziej podatna na procesy starzenia się, niż wcześniej. Jeśli nie była odpowiednio pielęgnowana, jest teraz nieodwracalnie wiotka i ma widoczne, głębokie zmarszczki.

W kremach 60+ powinny się znajdować, takie substancje jak:

koenzym Q10,
retinol,
kolagen,
skoncentrowane witaminy.

Kremy 60+ powinny intensywnie liftingować skórę oraz poprawiać jej koloryt.

Podsumowanie

Kremy do twarzy są bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji. Należy jednak pamiętać, by zawsze były dostosowane do typu cery oraz zaspokajały jej potrzeby.