ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

Higiena jamy ustnej Ziaja

star_rateOcena artykułu 0

higiena-jamy-ustnej-ziaja

O tym, że codzienna higiena jamy ustnej to podstawa zachowania zdrowych zębów i dziąseł wiedzą już przedszkolaki. Wybór środków do pielęgnacji stomatologicznej jest ogromny – czym się kierować i co wybrać szukając odpowiednich produktów? Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik.

Higiena jamy ustnej u najmłodszych, czyli Ziajka….

Higiena jamy ustnej u noworodka to konieczność już od pierwszego miesiąca życia. Do czasu pojawienia się pierwszych ząbków należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu buźki z resztek pokarmowych za pomocą gazika zwilżonego wodą. Zapobiegnie to niechcianym zakażeniom grzybiczym i uchroni malucha przed infekcjami jamy ustnej.

Kiedy wprowadzić pierwsze pasty i żele do higieny jamy ustnej?

Pierwsze ząbki zazwyczaj zaczynają pojawiać się już ok 6 miesiąca życia. Jest to czas na wprowadzenie pierwszego produktu do higieny jamy ustnej naszego malucha. Zapobiegnie to rozwojowi próchnicy zębów mlecznych (a próchnica zębów mlecznych jest punktem wyjścia do próchnicy zębów stałych), jednocześnie delikatny masaż dziąseł wspomoże proces wyżynania się kolejnych ząbków.

Ziajka to produkty dla najmłodszych, dedykowane dla noworodków już od 1 dnia życia. W skład serii wchodzą również pasty i żele do ząbków, które mogą być bezpiecznie stosowane od 6 miesiąca życia dziecka.

ziaja-zel-do-zebow-od-1-zabka

Ziajka żel do zębów bez fluoru od 1 ząbka to produkt, który ma ciekawy, żurawinowy smak, umilający proces czyszczenia ząbków. Co ważne – nie zawiera fluoru ani konserwantów. W jego składzie znajdziemy za to łagodzącą prowitaminę b5 oraz naturalne ekstrakty roślinne:

tymianek – dla działania przeciwzapalnego, łagodzącego oraz wspomagającego regenerację dziąseł;

lukrecja – w składzie znajdują się biologicznie czynne związki chroniące zęby przed próchnicą.

pasta-do-zebow-dla-dzieci-bez-fluoru

Ziajka pasta bez fluoru od 1 ząbka, w której głównym składnikiem jest Xylitol to alternatywa dla rodziców, którzy nie chcą wprowadzać produktów smakowych. W tym produkcie nie znajdziemy fluoru, cukru, sztucznych barwników czy też konserwantów.

Wspomniany wcześniej xylitol, daje pewność odpowiedniej ochrony zębów przed próchnicą, ma działanie remineralizujące szkliwo, dodatkowo przywraca właściwe pH jamy ustnej, działa antybakteryjnie.

Xylitol naturalnie występuje w wielu owocach, głównie pozyskuje się go z brzozy. Jest to cukier, który dba o nasze zdrowie – jego dobroczynne właściwości potwierdzone zostały wieloma badaniami naukowymi. Jest bezpieczną i skuteczną substancją, mogą ją stosować dzieci i dorośli. W stomatologii znalazł swoje miejsce w pastach i płynach do płukania jamy ustnej, można nawet zastosować go miejscowo na noc na drobne ubytki zębów. Xylitol to zdrowa słodycz!

Higiena jamy ustnej u dzieci przedszkolnych i szkolnych

Kiedy dziecko nabiera wystarczających zdolności manualnych na samodzielne posługiwanie się szczoteczką do zębów, ważne jest aby zachęcić je do mycia ząbków, tak aby stało się to nie tylko obowiązkiem ale także i przyjemnością. Należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i wybór pasty powinien być uwarunkowany tym na ile samodzielnie i prawidłowo umie myć ząbki.

zele-do-mycia-zebow

Dla dzieci od 2 roku życia proponujemy żele do ząbków bez fluoru i konserwantów w dwóch smakach – gumy balonowej i bąbelkowej coli. Dzieci je uwielbiają! Co ważne – połknięcie żelu nie powoduje negatywnych skutków. Naturalne krzemionki delikatnie czyszczą zęby, a d-panthenol działa łagodząco.

Jeśli Twoje dziecko opanowało już sztukę wypluwania pasty, możesz wprowadzić produkty z fluorem.

ziajka-zel-do-zebow-czary-mary

Czary mary, czyli Remigiusz dla dzieci od 2 do 6 roku życia. Żel do ząbków zawiera fantazyjne błyszczące drobinki, ma smak owoców leśnych, co wzmacnia atrakcyjność produktu w oczach dziecka.

Tutaj znajdziemy już fluor dla wzmocnienia szkliwa i działania przeciwpróchniczego, jednak w odpowiednio dostosowanej dawce – 0,1% fluorku sodu.

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym są już bardziej samodzielne, potrafią dobrze posługiwać się szczoteczką i jeśli wcześniej rodzice wyrobili u nich nawyk dobrego szczotkowania ząbków, bez problemu mogą stosować pasty z fluorem do higieny jamy ustnej.

Jest to czas kiedy pojawiają się zęby stałe, które mamy już na całe życie, dlatego tak ważne jest aby w tym czasie, kiedy zęby dzieci są jeszcze słabo zmineralizowane, a tym samym bardziej podatne na działanie kwasów, działać ochronnie, wzmacniając i utwardzając szkliwo zębów. Warte podkreślenia jest również to, że próchnica jest chorobą zakaźną!

ziaja-maziajki-pasta-z-fluorem

Dla dzieci w wieku 6+ proponujemy pastę do zębów z fluorem do zębów mlecznych i stałych. Jest to pasta o smaku lodów ciasteczkowo-waniliowych.

Nie zawiera cukru, konserwantów i sztucznych barwników. W tej paście stężenie fluoru jest najwyższe z proponowanych przez nas produktów do higieny jamy ustnej najmłodszych – 0,3% fluorku sodu dla lepszej ochrony przeciwpróchniczej.

Wszystkie zaprezentowane żele i pasty zostały przebadane pod kontrolą lekarzy stomatologów dziecięcych.

Higiena jamy ustnej osób dorosłych a próchnica

Próchnica jest bakteryjną chorobą zakaźną, w której dochodzi do demineralizacji szkliwa, osłabienia jego struktury w konsekwencji prowadząc nawet do utraty zębów. Nieleczona próchnica może dawać powikłania ogólnoustrojowe – bakterie wraz z krwią przedostają się do innych narządów – trzustki, serca, nerek – tym samym mogą powodować przykre powikłania zdrowotne (cukrzyca, zapalenie mięśnia sercowego, czy nawet rozwój alergii).

Aby doszło do zmian próchniczych muszą zaistnieć następujące warunki:

➤ obecność bakterii próchnicotwórczych;
➤ obecność węglowodanów w jamie ustnej, które są pożywką dla w/w bakterii;
➤ osobnicze skłonności tj. skład śliny, budowa zębów – ich skład mineralny itd.;
➤ czas i częstotliwość narażenia na obecność cukrów w jamie ustnej.

Należy pamiętać, że jama ustna jest naturalnym środowiskiem bytowania bakterii i jest to stan normalny. Węglowodanów z naszej diety wyeliminować się nie da, są dla nas źródłem energii. Osobniczych skłonności też nie zmienimy – jednak to od nas zależy zdrowie naszych zębów.

Zapobieganie próchnicy to przede wszystkim regularna higiena jamy ustnej. Codzienna pielęgnacja powinna obejmować szczotkowanie z użyciem odpowiednich dla nas past, płukanie jamy ustnej, a także nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.

Ważna jest również sama technika czyszczenia (ruchy wymiatające od dziąseł w dół w łuku górnym i przeciwnie w łuku dolnym), a także regularna wymiana szczoteczki do zębów co 3 miesiące.

pasty-mintperfekt

Higiena jamy ustnej – sprzymierzeńcy w walce z próchnicą

Fluor to najczęściej rekomendowany pierwiastek, który ma uchronić nas przed rozwojem zmian próchnicowych. Jego działanie polega przede wszystkim na utwardzaniu szkliwa, zwiększeniu jego odporności na działanie kwasów.

Fluor oddziałuje ze składnikami mineralnymi zębów: następuje wymiana jonów OH na F, tym samym hydroksyapatyt zostaje zmieniony w fluoroapatyt, który jest bardziej zwarty i odporny na uszkodzenia.

Poza tym taka chemiczna reakcja powoduje, iż obniża się pH graniczne, po przekroczeniu którego rozpoczyna się proces demineralizacji szkliwa.

Dla hydroksyapatytu wynosi 5,5, natomiast dla fluoroapatytu 4,5 – efekt: nasze zęby są bardziej odporne na działanie kwasów.

Oprócz wzmocnienia szkliwa, fluor powoduje także hamowanie aktywności enzymów bakterii – blokuje przemiany cukrów – prościej mówiąc: bakterie dostają mniej paliwa do działania, co znacznie hamuje ich rozwój.

Od czego zależy skuteczność fluoru?

Zawartość fluoru w produktach stomatologicznych określa się mianem ppm – parts per milion, czyli liczbę cząsteczek na milion (1400 ppm oznacza 0,14% zawartości fluoru).

Maksymalna zawartość fluoru, dopuszczalna w produktach dostępnych w sklepach i drogeriach wynosi 1500ppm – produkty z wyższą zawartością dostępne są tylko z przepisu lekarza.

Im wyższe ppm, tym silniejsze działanie przeciwpróchnicze – jednak nie tylko stężenie procentowe ma wpływ na skuteczność fluoru.

Pozostałe czynniki to między innymi:

➤ aktywność związków fluoru w obecności ludzkiej śliny (największą ma fluorek sodu),

➤ retencja preparatu, czyli ile jonów fluorku zostanie w jamie ustnej po myciu (przepłukiwanie jamy ustnej wodą po myciu, zmniejsza tę ilość).

Higiena jamy ustnej a xylitol

Obrazowo jego działanie przedstawiono na poniższym schemacie:

dzialanie-ksylitolu

Podwyższenie pH oznacza lepsze, szybsze neutralizowanie działania kwasów w jamie ustnej.

Poza tym xylitol nie jest metabolizowany przez bakterie, a więc nie stanowi dla nich źródła energii.

Warte zaznaczenia jest to, że Xylitol ma zastosowanie w przemyśle spożywczym, jako naturalny, zdrowy słodzik. Z powodzeniem może służyć jako zamiennik tradycyjnego cukru. Ma prozdrowotne działanie, dlatego warto rozważyć wprowadzenie go do swojej diety.

W kontekście zdrowia zębów: im mniej cukrów w naszej diecie, tym niższe prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy.

Higiena jamy ustnej a nadwrażliwość zębów

Szacuje się, że około 50% ludzi cierpi z powodu nadwrażliwości zębów. Jest to obok próchnicy, najczęstsza przypadłość stomatologiczna.

Drogi, które prowadzą do wystąpienia reakcji nadwrażliwości to:

➤ Odsłonięte szyjki zębowe – paradontoza (aktywność bakterii w obrębie dziąseł), zła technika szczotkowania zębów;

➤ Mikroubytyki niepróchnicowe – spowodowane czynnikami mechanicznymi, nadmiarem kwasów w diecie, czy też zbyt mocno ścierającymi pastami do zębów (np. wybielające).

Reakcja bólowa może następować w wyniku działania gorących, zimnych, słodkich, pokarmów, czy też w czasie szczotkowania zębów.

W temacie nadwrażliwości zębów warto wspomnieć o tzw. wskaźniku RDA (ang. Radioactive Dentin Abrasion). Jest to parametr, który informuje nas o aktywności, sile ściernej danej pasty.

➤ RDA <50 – pasty łagodnie ścierające, polecane nawet dla wrażliwych zębów;
➤ RDA 50 – 100 – pasty średnio ścierające;
➤ RDA >100 – pasty głęboko ścierające, pasty wybielające czy dla palaczy – zalecane stosowanie pod kontrolą stomatologa.

W domowych warunkach walka z nadwrażliwością polega przede wszystkim na stosowaniu past łagodzących, z niskim czynnikiem RDA.

Pasty na nadwrażliwość zawierają substancje, które hamują szlak powstawania reakcji bólowej. Najczęściej używaną substancją w znoszeniu nadwrażliwości zębów jest azotan potasu.

Mechanizm jego działania polega na wnikaniu w mikrokanaliki zębiny, tworząc barierę ochronną oraz działaniu biochemicznym – blokując przekazywanie sygnału nerwowego do mózgu. Dodatkowo przy regularnym stosowaniu past z azotanem potasu, efekt jest trwalszy.

plyny-do-plukania-jamy-ustnej

Jakie substancje znajdziemy w preparatach do higieny jamy ustnej Ziaja?

fluor – w postaci aminofluorku i fluorku sodu
xylitol
wyciąg z szałwii – działanie przeciwzapalne i łagodzące – szczególnie w podrażnieniach błony śluzowej dziąseł
d-panthenol (prowitamina B5) – działanie kojąco-nawilżające
płynne szkliwo – kompleks fosforanu wapnia – uzupełnia minerały – remineralizacja szkliwa
glukonian wapnia – wspomaga mineralizację
węglan wapnia – podnosi pH w jamie ustnej, wspomaga remineralizację
azotan potasu – zmniejsza nadwrażliwość
betaina – chroni przed podrażnieniami
naturalne krzemionki – substancja ścierna, łagodna dla szkliwa, niski potencjał ścieralności (RDA ok. 30).

Dla łatwiejszego wyboru odpowiednich dla siebie kosmetyków do higieny jamy ustnej, przedstawiamy porównanie produktów w poniższej tabeli.

pasty-mintperfekt-porownanie