ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

Jak dbać o cerę, czyli pielęgnacja twarzy w pigułce

star_rateOcena artykułu 0

jak-dbac-o-cere

Pielęgnacja twarzy jest niezwykle ważna, ponieważ sposób dbania o skórę ma ogromny wpływ na jej wygląd oraz kondycję. Jeżeli już dziś poświęcamy jej odpowiednio dużą uwagę, w przyszłości odwdzięczy się nam pięknym i młodym wyglądem. Natomiast jeśli zaniedbamy pielęgnację, na skórze z czasem zaczną pojawiać się krostki, przebarwienia, a nawet zmarszczki.

Pielęgnacja twarzy nie może odbyć się bez odpowiednio dobranych kosmetyków. Muszą one spełniać wymagania skóry, w przeciwnym razie mogą nie zadziałać lub w najgorszym przypadku – zaszkodzić. Pod uwagę trzeba tu wziąć rodzaj cery oraz jej wiek, ponieważ zupełnie innej pielęgnacji będzie potrzebowała skóra nastolatki, a innej, skóra dojrzałej kobiety.

Nasza skóra każdego dnia jest narażona na niebezpieczeństwa, takie jak zanieczyszczenia powietrza, niekorzystne warunki atmosferyczne czy nawet makijaż. Wszystkie te czynniki wpływają negatywnie na kondycję skóry, jej wygląd oraz elastyczność. Aby im zapobiec należy codziennie dostarczać skórze składników odżywczych, dokładnie oczyszczać i nawilżać.

Efekty zaniedbań w pielęgnacji skóry mogą pojawić się już po 30. roku życia. Na twarzy pojawią się głębokie zmarszczki, a sama cera będzie sprawiała wrażenie pozbawionej blasku i zmęczonej. W takiej sytuacji sięgamy od razu po kremy o działaniu przeciwzmarszczkowym, zapominając że podstawą działań z tego zakresu jest zapobieganie powstawaniu zmarszczek. Powstałe bruzdy bardzo trudno jest wyeliminować. Wymaga to regularności, której zabrakło przy codziennej pielęgnacji skóry oraz niekiedy kosztownych preparatów.

Pielęgnacja twarzy, a dobór kosmetyków

Pielęgnacja twarzy powinna opierać się na regularnym używaniu odpowiednio dobranych preparatów. Każdy rodzaj skóry wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Do cery wrażliwej warto wybrać kosmetyki regenerujące, które wzmocnią ochronny płaszcz lipidowy, a przy tym delikatnie nawilżą skórę. Właścicielki cery zmęczonej, suchej i ze zmarszczkami powinny sięgnąć po preparaty odżywcze, które wpłyną na poprawę kondycji skóry poprzez przywrócenie energii komórkom.

Pielęgnacja skóry twarzy powinna być oparta na dokładnym oczyszczaniu cery oraz regularnym stosowaniu kremów, masek i serum, wpływających na przyspieszenie procesów odnowy.

Naskórek składa się w około 15% z wody, skóra właściwa – w 70%. Do utrzymania cery w dobrej kondycji potrzebne są kosmetyki o działaniu nawilżającym, które pomogą w zrównoważeniu poziomu wody w skórze. W tym celu doskonale sprawdzą się nawilżające maseczki do twarzy. Warto sięgnąć również po preparaty z witaminami A i E, olejkiem arganowym oraz nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, które odżywią skórę i dostarczą jej witamin.

pielegnacja-twarzy-kosmetyki

W zależności od rodzaju i kondycji skóry, przynajmniej raz w tygodniu powinien zostać przeprowadzony zabieg złuszczający skórę. Najlepiej sięgnąć po łagodne kosmetyki o neutralnym pH. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór preparatu do rodzaju cery. Skóra wrażliwa może zostać podrażniona przez mechaniczny peeling, na cerze trądzikowej, przy dużej ilości wyprysków może dojść do rozprzestrzeniania się bakterii, dlatego w obu tych przypadkach zalecane jest stosowanie peelingu enzymatycznego. Nie wymaga on pocierania. Jego używanie jest podobne do nakładania maseczki – wystarczy rozprowadzić peeling na twarzy i odczekać zalecany na opakowaniu czas. Trzeba jednak pamiętać, że preparat przeznaczony do cery wrażliwej może mieć zbyt słabe działanie w przypadku skóry problematycznej, dlatego też na rynku dostępne są peelingi enzymatyczne dedykowane cerze trądzikowej.

W zachowaniu młodego wyglądu skóry pomogą kosmetyki zawierające filtry przeciwsłoneczne. Ograniczają one szkodliwe działanie promieniowania UV, przyczyniającego się do szybszego starzenia się skóry.

Poszczególne rodzaje kosmetyków również mogą się między sobą różnić, nawet jeżeli mają to samo przeznaczenie, jednak dedykowane są różnym porom dnia. Mają one wówczas inny skład. W kremach na dzień bardzo często występują filtry, które mają ochraniać naskórek przed szkodliwym działaniem słońca. Nie są one potrzebne w preparatach na noc, gdzie z kolei nie występują.

W kremach na noc natomiast, zwiększona została ilość składników odżywczych, ponieważ w nocy skóra najlepiej się regeneruje, co wpływa na większą wchłanialność tych składników, które skuteczniej przedostają się do głębszych warstw skóry. Podczas snu, procesy naprawcze zachodzą zdecydowanie szybciej, ponieważ uwalniane są hormony, sprzyjające odnowie.

Zróżnicowany skład jest powodem, dla którego należy przestrzegać etykiet i kremy dedykowane na noc stosować wieczorem, a te na dzień – pod makijaż.

Skład kosmetyków używanych do pielęgnacji twarzy jest niezwykle ważny. Składniki aktywne zawarte w preparatach pozwalają określić ich rolę. Kwas hialuronowy działa zbawiennie na nawodnienie skóry, niweluje zmarszczki i ochrania skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV oraz wolnymi rodnikami. Jego naturalne występowanie zmniejsza się wraz z upływem czasu, dlatego warto zadbać o jego uzupełnianie.

Sok z liści aloesu wygładza i uelastycznia skórę, ponadto ma działanie regeneracyjne i ściągające.

Natomiast olejek arganowy i zawarta w nim witamina E, skutecznie spowalniają procesy starzenia się skóry. Dodatkowo nawilżają i poprawiają elastyczność naskórka. Niektóre preparaty posiadają w swoim składzie ekstrakt z zielonej herbaty, który działa ochronnie i zarazem pobudzająco.

Warto wspomnieć jeszcze o serum do twarzy. Jest to kosmetyk, który działa aktywniej niż tradycyjny krem. W zależności od rodzaju, nakłada się do samodzielnie lub pod krem do twarzy. Ma działanie przeciwzmarszczkowe, odżywcze i naprawcze. Wzmacnia naczynka i ujednolica koloryt skóry. Pomaga też zniwelować pierwsze oznaki starzenia się skóry. Jednak nie wszystkie sera powinno się stosować nieprzerwanie. Część z nich przeznaczona jest do miesięcznej lub nawet kilkunastodniowej kuracji, której czasu trwania nie należy przedłużać.

pielegnacja-twarzy

Jak dbać o cerę krok po kroku

Najważniejszym kryterium wyboru jakiegokolwiek preparatu pielęgnacyjnego do twarzy, powinien być rodzaj naszej skóry. Każda cera boryka się z innymi problemami, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków.

Podstawowa pielęgnacja twarzy dzieli się na 5 etapów – oczyszczenie, złuszczenie, tonizacja, odżywianie, nawilżanie. Natomiast koreańska pielęgnacja twarzy oparta jest na aż 10 krokach – oczyszczaniu skóry olejkiem, przy pomocy wody, złuszczenie, tonizacja, nawilżanie esencją, nawilżanie serum, maseczka w płachcie, krem pod oczy, krem do twarzy, krem ochronny z filtrem.

W tym artykule skupimy się na tradycyjnej, pięcioetapowej pielęgnacji, która powinna być wykonywana dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Pielęgnacja twarzy poprzez oczyszczanie

Każdą pielęgnację skóry twarzy należy rozpocząć od jej dokładnego oczyszczenia. Po całym dniu zbierają się na niej zanieczyszczenia, takie jak resztki makijażu, nadmiar sebum, kurz, pozostałości martwego naskórka i brud, które tworzą na cerze niewidzialną powłokę, utrudniającą jej oddychanie i zaburzającą naturalną równowagę skóry.

Oczyszczanie powinno odbywać się rano i wieczorem. Rano – by usunąć z twarzy pozostałości kremu na noc, nadmiar sebum, kurz i martwy naskórek, wieczorem – w celu oczyszczenia skóry z makijażu i pozostałych zanieczyszczeń oraz bakterii, które gromadziły się na twarzy przez cały dzień.

Do tego celu zaleca się używanie płynów micelarnych w przypadku cery normalnej i naczynkowej, mleczek do cery suchej i dojrzałej, albo żeli do mycia twarzy, przeznaczonych do cer tłustych i mieszanych.

Oczyszczanie skóry twarzy należy rozpocząć od usunięcia kolorowych kosmetyków oraz wszystkich zanieczyszczeń środowiskowych, nagromadzonych w ciągu całego dnia. Do demakijażu sprawdza się delikatny płyn micelarny. Wystarczy nasączyć nim płatek kosmetyczny i przyłożyć do zamkniętej powieki na około 30 sekund, żeby tusz do rzęs, cienie do powiek i eyeliner mogły się rozpuścić, bez konieczności pocierania oczu. Następnie należy wziąć kolejny wacik i przeprowadzić demakijaż pozostałej części twarzy.

Do tego celu można wykorzystać również specjalne oleje, które dobrze rozpuszczają nawet wodoodporny makijaż. Nie trzeba obawiać się tłustego filmu, jaki pozostawiają na skórze. Jego niewielka ilość nawilży cerę, a pozostała część i tak zostanie zmyta przy pomocy pianki, emulsji lub żelu podczas kolejnego etapu oczyszczania.

Po wykonaniu demakijażu, czas na mycie skóry. Pozwala to dokładnie oczyścić twarz, co jest bardzo trudne do osiągnięcia w przypadku użycia samego płynu micelarnego czy mleczka. Zalecane są tu delikatne preparaty, które nie podrażniają skóry. Dlatego też należy unikać codziennego stosowania kosmetyków, takich jak żele myjące z drobinkami, ponieważ podczas długotrwałego używania mogą przyczynić się do wystąpienia podrażnień oraz pogorszenia stanu skóry. W zależności od typu i potrzeb cery mogą być stosowane dwa lub trzy razy w tygodniu.

W tym przypadku poranna pielęgnacja opiera się jedynie na umyciu twarzy żelem, pianką lub emulsją.

pielegnacja-cery

Tonizowanie skóry podczas pielęgnacji twarzy

Tonizowanie skóry twarzy jest niezwykle ważne podczas codziennej pielęgnacji. Niestety, jest to krok często pomijany lub traktowany po macoszemu. Zazwyczaj po wykonaniu demakijażu i umyciu twarzy zyskujemy już uczucie świeżości, dlatego wydaje nam się, że tonizacja jest zbędna.

Warto pamiętać, że każdy kosmetyk ma jakieś przeznaczenie. W tym przypadku toniki mają przywrócić skórze naturalne pH, które zostało utracone podczas wykonywania demakijażu i mycia twarzy. Bariera ochronna została naruszona, przez co cera jest bardziej narażona na działanie bakterii, grzybów i zanieczyszczeń środowiskowych. Zadaniem toniku jest przywrócenie jej równowagi.

Nie zaleca się stosowania toników na bazie alkoholu. Działają one wysuszająco na skórę i wbrew pozorom nie mają one zbawiennego wpływu na zmiany trądzikowe. Po chwilowej poprawie następuje zaostrzenie zmian, które zostaje spowodowane zaburzeniem równowagi skóry.

Pielęgnacja twarzy poprzez odżywianie skóry

Odżywianie skóry powinno odbywać się przy pomocy kosmetyków o bogatym składzie. Zalecane są tu przede wszystkim sera, maski do twarzy lub esencje. Ten etap pielęgnacji ma dostarczyć skórze mnóstwa witamin, pobudzić ją do regeneracji i odżywić.

Podobnie jak w przypadku demakijażu, odżywiania nie trzeba wykonywać dwa razy dziennie. Wystarczy zastosować ten krok wieczorem, szczególnie, że w przypadku niektórych kosmetyków jest to wręcz zalecane, ponieważ mogą one wejść w reakcję ze słońcem.

Do delikatnej skóry pod oczami, dedykowane są po kremy z kwasem hialuronowym i witaminą C. Działają one nawilżająco i ujędrniająco, pozwalają też zredukować oznaki zmęczenia oraz cienie pod oczami.

Nawilżenie jako istotny etap pielęgnacji twarzy

Nadszedł czas na nawilżanie. Krem dostosowany do potrzeb skóry, ma zabezpieczyć naskórek przed utratą wody oraz przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Trzeba tu rozróżnić kremy przeznaczone na noc i te na dzień, ponieważ charakteryzują się one innym składem, a czasem i gęstością.

Etap ten wykonywany jest na końcu, ponieważ dopiero dokładnie oczyszczona i stonizowana skóra jest gotowa na przyjęcie składników odżywczych zawartych w kremach.

Bardzo często popełnianym błędem wśród posiadaczek cery tłustej jest omijanie szerokim łukiem kremów nawilżających. Trzeba pamiętać, że bez względu na rodzaj skóry, należy ją nawilżać, by nie dopuścić do przesuszenia.

Kremy do twarzy powinny być dostosowane nie tylko do rodzaju i wieku skóry, ale także aktualnej pory roku. Latem wymaga ona nawilżenia, natomiast zimą – natłuszczenia, które pomoże ochronić cerę przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, takich jak silny wiatr i mróz.

Rano na skórę twarzy warto nałożyć preparat o lżejszej konsystencji. W zależności od rodzaju cery, krem może mieć właściwości nawilżające, matujące lub odżywczo-nawilżające. Ma on pomóc w pielęgnacji, ale także ochronić skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Kremy na noc charakteryzują się bogatszym składem, który lepiej wpływa na odbudowę naskórka podczas snu. Są one pozbawione filtrów, które w tym przypadku są zbędne. Zazwyczaj mają też nieco cięższą konsystencję w porównaniu do preparatów przeznaczonych na dzień.

prawidlowa-pielegnacja-cery

Czas na złuszczenie!

Złuszczenie naskórka pojawiło się u nas w ostatnim etapie, przede wszystkim dlatego, że nie powinno być wykonywane codziennie, ponieważ może doprowadzić do powstawania podrażnień oraz uszkodzenia naskórka. W zależności od rodzaju i potrzeb cery, należy przeprowadzać tę czynność 2 lub 3 trzy razy w tygodniu.

Regularne złuszczanie jest niezwykle ważne, ponieważ podczas codziennego oczyszczania skóry, nie jesteśmy w stanie usunąć zrogowaciałego naskórka ani głęboko ulokowanego sebum, które mogą doprowadzać do zapychania się porów, a co za tym idzie – powstawania wyprysków.

I w tym przypadku należy dobrać peeling do rodzaju skóry. Cery wrażliwe, naczynkowe oraz zanieczyszczone, źle znoszą peelingi gruboziarniste, wykonywane mechanicznie. Pomimo tego, że wiele osób nie wierzy w działanie peelingów enzymatycznych, warto je wypróbować na własnej skórze. Są one łagodne a przy tym skuteczne. Rozpuszczają martwy naskórek i inne zgromadzone głęboko zanieczyszczenia, pozostawiając skórę świeżą i oczyszczoną.

Podsumowanie

Regularna, a przy tym dokładna pielęgnacja twarzy ma zbawienny wpływ na wygląd skóry. Warto jednak pamiętać, że każda cera jest inna, przez co zarówno rodzaje kosmetyków, jak i częstotliwość wykonywania poszczególnych zabiegów, powinny być dobierane indywidualnie do potrzeb skóry.