ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

Kosmetyki dla noworodka - co musisz wiedzieć?

star_rateOcena artykułu 0

kosmetyki-dla-noworodka

Kosmetyki dla noworodka stanowią nie lada wyzwanie dla przyszłych mam, pomimo tego, że maluchy nie potrzebują wielu produktów do pielęgnacji. Zbyt duża ich ilość może zaszkodzić delikatnej skórze dziecka. Należy jednak pamiętać, że każdy malec ma inne potrzeby pielęgnacyjne i w inny sposób reaguje na dany preparat. Jedno jest pewne – już po krótkim czasie obserwacji rodzice sami będą wiedzieć, czego najbardziej potrzebuje skóra ich dziecka.

Wiele mam, jeszcze przed pojawieniem się malucha na świecie, zaczyna kompletować dla niego wyprawkę, w skład której wchodzą również kosmetyki. Podczas ich wyboru należy upewnić się czy są hipoalergiczne. Każdy kosmetyk dla noworodka musi mieć atest Centrum Zdrowia Dziecka, Państwowego Zakładu Higieny lub Instytutu Matki i Dziecka. Jest to gwarancja bezpiecznego składu preparatów, dostosowanego do potrzeb maluchów.

Pierwsze miesiące życia upływają pod znakiem utrwalania się naturalnego pH skóry. Proces ten w bardzo prosty sposób można zaburzyć poprzez stosowanie nieodpowiednich preparatów. Nieprawidłowa pielęgnacja skóry niemowlaka może prowadzić do powstawania podrażnień, zaczerwienień oraz odparzeń.

Czym kierować się przy wyborze kosmetyków dla noworodków?

Skuteczna i prawidłowa pielęgnacja skóry malucha oparta jest na odpowiednich kosmetykach dla niemowląt. Pomimo tego, że na początku dziecko nie potrzebuje zbyt wielu preparatów, te podstawowe warto mieć zawsze w zasięgu ręki.

Podczas wyboru specyfików należy szczególną uwagę zwrócić na ich skład. W tym przypadku – im krótszy tym lepszy. Niektóre z nich mają na opakowaniu określoną grupę wiekową – jest to również bardzo istotna informacja. Pielęgnacja niemowlaka i dziecka, które skończyło 3 lata, znacznie się między sobą różnią.

kosmetyki dla dzieci

Higiena małego dziecka, czyli co stosować do kąpieli noworodka?

Nawet jeśli maluch nie ma zbyt wielu okazji do ubrudzenia się, powinien być regularnie kąpany. Latem zalecane jest wykonywanie tej czynności codziennie ze względu na pot, który przyczynia się do rozwoju bakterii na skórze dziecka.

Mydełka dla niemowląt mają obojętne pH, które nie narusza naturalnej bariery ochronnej skóry. Jednak należy pamiętać, że przeznaczone są wyłącznie dla maluchów nieposiadających problemów skórnych, takich jak alergie czy skłonność do podrażnień. Nawet jeśli są hipoalergiczne.

Oprócz mydełek dla niemowląt, rodzice mogą wybrać również żele, płyny lub emulsje do kąpieli. Podobnie jak mydełka, są przeznaczone głównie dla maluchów ze zdrową skórą, jednak ze względu na właściwości nawilżające, można je stosować również u dzieci posiadających szorstką skórę. Kosmetyki te zazwyczaj nie mają w swoim składzie mydła, a jedynie delikatne substancje myjące, wyciągi roślinne i zioła.

Natomiast emolienty myjące są preparatami przeznaczonymi głównie dla dzieci z problematyczną skórą. Nic nie stoi na przeszkodzie, by były używane również u maluchów, którym nic nie dolega. Tego typu kosmetyki dbają o kondycję skóry, odbudowując jej barierę ochronną. Tym samym chronią naskórek przed nadmiernym przesuszeniem. Działają natłuszczająco i nawilżająco, łagodzą też podrażnienia i stany zapalne.

Czego nie należy stosować podczas kąpieli niemowlaka?

zwykłego mydła w kostce – przez swój odczyn zasadowy, uszkadza barierę ochronną naskórka i sprzyja przesuszaniu się skóry;

preparatów antyseptycznych – powinny być zalecone przez lekarza, jeśli stosowane są na zdrowej skórze, mogą spowodować podrażnienia;

preparatów dla dzieci powyżej 3-go roku życia – mają bogatszy skład, zazwyczaj są perfumowane i zawierają barwniki, co może przyczynić się do powstania reakcji alergicznej na delikatnej skórze niemowlaka.

kometyki dla niemowlat

Co powinno się znaleźć na liście obowiązkowej kosmetyków dla noworodka?

W kosmetycznej wyprawce każdego malucha, powinny się znaleźć:

preparat myjący,
chusteczki nawilżane,
oliwka dla dzieci,
krem do twarzy,
krem lub balsam dla niemowląt,
krem na odparzenia,
sól fizjologiczna.

Preparat myjący

Niektóre z nich przeznaczone są do mycia ciała, ale też i włosów malucha. O tym fakcie producenci informują na opakowaniu.

Rodzice mają spory wybór kosmetyków do kąpieli – zaczynając od mydełek, a kończąc na żelach czy emulsjach. Różnią się one przede wszystkim gęstością i zapachem. Jeśli niemowlak nie ma problematycznej skóry, wybór preparatu jest jedynie kwestią gustu rodziców. Najważniejsze, by był on przeznaczony dla niemowląt i miał właściwości hipoalergiczne.

Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku zdrowej skóry malucha, nie wolno stosować zwykłych mydełek. Niszczą one naturalną barierę ochronną naskórka i mogą prowadzić do jego wysuszenia oraz podrażnienia.

Chusteczki nawilżane dla noworodka

Wiele kobiet docenia użyteczność chusteczek nawilżanych dopiero po urodzeniu dziecka. Zaczyna się od używania ich podczas każdego przewijania niemowlaka, przecierania buźki i rąk po jedzeniu, a kończy na profilaktycznym noszeniu przynajmniej jednej paczki w torebce, ponieważ są doskonałym rozwiązaniem pielęgnacyjnym poza domem.

Jednak i w tym przypadku bardzo istotny jest skład. Warto unikać perfumowanych chusteczek, które mogą podrażnić delikatną skórę niemowlaka.

Zdarza się, że skóra malucha na początku nie toleruje chusteczek nawilżanych, dlatego w pierwszym miesiącu życia, po każdej zmianie pieluszki należy używać wody z dodatkiem płynu myjącego – tego samego, co do kąpieli.

Oliwka dla dzieci

Oliwka dla dzieci jest szczególnie ważna w pierwszych tygodniach życia malucha, kiedy jego skóra jest wyjątkowo delikatna, a przy tym łuszcząca. Powinno się ją dodawać do wody podczas kąpieli. Jeżeli stosujemy ją w ten sposób, należy pamiętać o odpowiednim wycieraniu malucha, ponieważ ręcznikiem możemy zetrzeć pozostałości oliwki ze skóry.

Droższą alternatywą dla oliwek są wspomniane już wcześniej emolienty. Mają one podobne działanie, jednak ze względu na cenę, wiele kobiet sięga po nie dopiero wtedy, gdy oliwki się nie sprawdzają.

Na rynku dostępne są również płyny do kąpieli o właściwościach natłuszczających, które z powodzeniem zastępują oliwki dla dzieci.

Krem do twarzy noworodka

Krem z filtrem do twarzy malucha, powinien być stosowany przez cały rok, przed każdym wyjściem na spacer, ponieważ chroni on skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Zimą natomiast, przed wysuszeniem i podrażnieniem.

Ze względu na fakt, iż lekarze nie zalecają bezpośredniego kontaktu dziecka ze słońcem przed ukończeniem przez nie pół roku, nie warto inwestować w krem z filtrem dla niemowlaka. Zakup ten można odłożyć w czasie, a podczas spacerów używać budki lub trzymać się cienia.

Balsam nawilżający dla noworodka

Balsam chroni delikatną skórę przed wysuszeniem, ale także działa przeciwzapalnie. Preparat powinien być stosowany po każdej kąpieli malucha. Można pominąć ten krok, jeśli do wody wlewana jest oliwka lub emolienty.

Według lekarzy, na skórę noworodków, która nie stwarza problemów, nie trzeba nakładać żadnych kosmetyków. Dopiero z czasem wykształcone zostaną wymagania naskórka. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by profilaktycznie nanosić cienką warstwę balsamu nawilżającego na skórę dziecka po każdej kąpieli.

noworodek kosmetyki

Krem na odparzenia

Kremów na odparzenia nie należy stosować profilaktycznie, a jedynie po pojawieniu się problemu. Bardzo ważne, by preparat miał właściwości odkażające i przeciwzapalne, a nie tylko natłuszczające.

Do profilaktycznego stosowania doskonale nadaje się krem ochronny do pośladków. Zapobiega on powstawaniu podrażnień.

W przypadku większego podrażnienia, zalecane jest stosowanie maści na odparzenia. Są to preparaty o mocniejszym działaniu niż kremy. Jednak należy pamiętać, że zbyt długo utrzymujące się odparzenia wymagają konsultacji z lekarzem.

Sól fizjologiczna dla noworodka

Wielu rodziców w ferworze przygotowań do przyjścia maleństwa na świat zapomina o zakupie soli fizjologicznej. Jest ona niezbędna do przemywania oczu dziecka w pierwszych tygodniach jego życia. Ma ona zmniejszyć podrażnienia spowodowane wodą, która podczas kąpieli mogła dostać się do oczu.

Szampon dla noworodka

W początkowym etapie życia malucha, szampon nie jest obowiązkową pozycją. Z powodzeniem można go zastąpić żelem do kąpieli (o ile producent zaznaczył, że jest przeznaczony do ciała i włosów).

Dużą uwagę należy zwrócić na opakowanie – jeśli na etykiecie znajduje się informacja, że szampon przeznaczony jest dla dzieci, oznacza to, że jest to preparat dla kilkulatków – nie niemowlaka. Będzie on posiadał w swoim składzie znacznie większą ilość barwników i substancji zapachowych, które mogą podrażnić delikatną skórę malucha.

Szampon przydatny jest szczególnie wtedy, gdy u noworodka wystąpiła ciemieniucha. Zakup szamponu można odłożyć do czasu, aż maluch skończy pół roku.

Podsumowanie

Wybór odpowiednich kosmetyków dla noworodka powinien być podyktowany przede wszystkim potrzebami pielęgnacyjnymi malucha. Dlatego nie kierujmy się modą czy ładnym opakowaniem, tylko działaniem preparatu!