ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

Kosmetyki wodoodporne - do zadań specjalnych

star_rateOcena artykułu 0

kosmetyki-wodoodporne

Wysokie temperatury, pot, baseny, rzeki czy jeziora są to warunki niesprzyjające utrzymaniu nienagannego make-upu przez cały dzień i to właśnie w miesiącach letnich najczęściej sięgamy po kosmetyki wodoodporne.

W drogeriach dostępne są praktycznie wszelkiego rodzaju kosmetyki o właściwościach wodoodpornych: najpopularniejszymi kosmetykami w tej grupie są tusze do rzęs, jednak znajdziemy również podkłady, fluidy, błyszczyki, szminki, czy nawet cienie do powiek o właściwościach wodoodpornych.

Kosmetyki wodoodporne a klasyczne – jaka jest między nimi różnica?

Frakcja wodna w kosmetykach wodoodpornych zastąpiona jest najczęściej silikonami, polimerami, żywicami. Pigmenty kosmetyków kolorowych zamknięte są w otoczkach nierozpuszczalnych w wodzie.

Zalety tego typu kosmetyków to przede wszystkim:

są odporne na pot i łzy,
sprawdzą się w czasie letnich kąpieli,
mają przedłużoną trwałość,
cenowo nie odbiegają wiele od kosmetyków niewodoodpornych,
są dostępne praktycznie w każdej drogerii.

Poza zaletami trzeba też pamiętać o kilku wadach:

trudno się zmywają – ich trwałość jest jednocześnie wadą i zaletą – na szczęście istnieją odpowiednie produkty o specjalistycznym działaniu, przeznaczone do usuwania makijaży wodoodpornych i o przedłużonej trwałości,

szybko zastygają – należy się nauczyć dość sprawnie i precyzyjnie nakładać kosmetyki wodoodporne, zbyt wiele razy poprawiany tusz do rzęs da efekt pajęczych nóżek, a nieprecyzyjnie nałożony podkład pozostawi trudne do rozprowadzenia smugi,

tusze wodooporne mogą osłabiać rzęsy – usztywniają je, przez co mogą stać się bardziej kruche i łamliwe,

fluidy wodooporne mogą zapychać pory – osoby ze skórą tłustą, mieszaną, skłonną do niedoskonałości powinny używać kosmetyków wodoopornych raczej okazjonalnie, zwracając szczególną uwagę na perfekcyjne oczyszczenie skóry.

Kosmetyki wodoodporne a prawidłowo wykonany demakijaż

Skuteczny demakijaż to podstawa. Jako, że kosmetyki wodoodporne z zasady nie rozpuszczą się pod wpływem działania wody, powinniśmy odpuścić sobie oczyszczanie skóry klasycznymi płynami czy tonikami. Zmywanie wodą z mydłem czy zwykłym żelem również może skończyć się niepowodzeniem. Klasyczne produkty do demakijażu są nieskuteczne w tym przypadku, a wielokrotne, długie pocieranie skóry może powodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry, czy nawet jej wysuszenie.

Szczególnie ważny jest delikatny demakijaż oczu – skóra na powiekach jest najcieńszą i najdelikatniejszą na naszym ciele, dlatego powinniśmy unikać intensywnego pocierania. Nasze rzęsy usztywnione wodoodporną maskarą mogą ulec uszkodzeniu, połamać się czy nawet wypadać jeśli wykonamy demakijaż zbyt agresywnie.

Kosmetyki wodoodporne a płyn dwufazowy do demakijażu

Kierując się zasadą „podobne rozpuszcza podobne” – specjalistyczne kosmetyki do usuwania makijażu wodoodpornego zawierają fazę olejową – będącą rozpuszczalnikiem dla lipofilowych składników kosmetyków wodoodpornych. Dzięki temu, kosmetyki te z łatwością usuniemy np. płynami dwufazowymi.

Płyny dwufazowe – jak sama nazwa wskazuje zawierają część wodną oraz tłuszczową. Usuwają wodoodporny, intensywny, nawet teatralny makijaż. Płyny takie należy wstrząsnąć przed użyciem, do uzyskania jednolitej barwy – obie fazy muszą się ze sobą połączyć. Nasączamy wacik płynem, przykładamy do powieki. Bardzo ważne jest aby nie pocierać, lecz przytrzymać wacik na kilkanaście sekund – tak aby kosmetyk wystarczająco się rozpuścił. Płatek przeciągamy wzdłuż linii rzęs. Następnie otwieramy oko i ściągamy pozostałości maskary od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka.

Jaki płyn dwufazowy do demakijażu wybrać?

demakijaz-oczu

Płyny dwufazowe Ziaja występują w trzech wersjach:

➤ niebieska – wersja podstawowa, przeznaczona do usuwania makijażu wodoopornego, nie zawiera substancji zapachowych, może być stosowana przez osoby noszące szkła kontaktowe,

➤ zielona – zawiera witaminę E, olej oliwkowy oraz rycynowy, które składają się na fazę olejową preparatu – oprócz tego, że zmyją makijaż, zadbają o nasze rzęsy – wzmocnią je, a skóra po demakijażu pozostanie wypielęgnowana, ekstrakt z liści zielonej oliwki zadba o odpowiednie nawilżenie skóry wokół oczu,

➤ biała – w fazie wodnej znajdują się proteiny koziego mleka – dla wzmocnienia i wygładzenia naskórka, w fazie olejowej – podobnie jak w wersji zielonej: witamina E oraz olej rycynowy dla odżywienia rzęs.

Płyny dwufazowe Ziaja przeznaczone są szczególnie do demakijażu oczu i ust. Pamiętajmy, że doskonale zmywają kosmetyki wodoodporne. Demakijaż całej twarzy warto wykonywać preparatami micelarnymi.