ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

Krostki po goleniu bikini - co zrobić, aby im zapobiec i jak złagodzić podrażnienia?

star_rateOcena artykułu 0

Wiele czerwonych krostek, stany zapalne i podrażnienia po goleniu okolic bikini nie są Ci obce? Zmagasz się ze swędzeniem, a na Twojej skórze występują liczne zaczerwienienia, gdy tylko użyjesz maszynki do golenia? Podpowiemy, jakie są ich główne przyczyny oraz co zwiększa ryzyko wystąpienia podrażnień skóry. Poznasz tajniki pielęgnacji skóry oraz dowiesz się, jak złagodzić podrażnienia i jak im zapobiegać, a czerwone krostki nie będą już Twoim problemem.

Krostki po goleniu bikini

Podrażnienia po goleniu bikini - jakie są ich główne przyczyny?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na podrażnienia skóry po goleniu. Różnią się one w zależności od tego, które miejsce na ciele golimy. Przy goleniu nóg również może dojść do podrażnień, ale to podczas depilacji bikini spotykamy się z tymi problemami najczęściej. Podrażnienia mogą skutkować pojawieniem się zmian, takich jak czerwone krostki, czy też wywołać zaczerwienienia. Wrastanie włosów po depilacji w okolicach bikini to również powszechny problem. Można wyróżnić kilka podstawowych przyczyn powodujących podrażnienia po goleniu.

Krostki po goleniu w okolicach bikini maszynki

Tępa maszynka do golenia

Narzędzie, którego używasz przy goleniu miejsc intymnych jest bardzo ważne. Jeśli Twoja maszynka nie jest odpowiednia, możesz spodziewać się wystąpienia podrażnień i uciążliwych objawów. Zużyte i stare maszynki do golenia mogą spowodować znacznie więcej podrażnień i zacięć niż te nowe i ostre. Gdy golisz się tępym ostrzem maszynki, szarpie ono skórę, a nie ścina włosków. Wtedy też zaczynamy ją mocno przyciskać i może dojść do zacięcia lub mikrourazu. Jeśli dojdzie do zakażenia bakteryjnego, mogą powstać stany zapalne, ropne krosty i inne podrażnienia. Po goleniu miejsc intymnych mogą również wystąpić takie objawy jak zaczerwienienie, pieczenie czy swędzenie.

Brudna maszynka do golenia

Dbanie o czystość maszynki do golenia okolic bikini jest bardzo istotne. Znajdujący się na niej brud, resztki włosków czy też martwego naskórka stanowią pożywkę dla bakterii. Jeśli dodatkowo maszynkę przechowujesz w wilgotnym miejscu, ryzyko wystąpienia infekcji wzrasta. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o higienę. Stosuj maszynki z wymiennymi ostrzami, pamiętaj o dezynfekcji oraz odpowiednim przechowywaniu.

Brak odpowiedniego nawilżenia skóry

Przygotowanie skóry przed zabiegiem takim jak golenie bikini oraz jej odpowiednie nawilżenie, mają istotny wpływ na późniejsze występowanie podrażnień. Jeśli skóra jest przesuszona, ryzyko wystąpienia podrażnień wzrasta. Pamiętaj o sezonowej pielęgnacji skóry, stosuj odpowiednie kremy i balsamy. Dzięki temu ryzyko powstawania krostek i pojawienia się podrażnienia skóry będzie mniejsze.

Nieodpowiednia higiena skóry

Na skórze człowieka bytuje wiele bakterii, dlatego też tak ważne jest, aby przed zabiegiem depilacji bikini dokładnie umyć skórę. Jeśli higiena jest zachowana, zmniejsza się ryzyko infekcji w przypadku uszkodzenia naskórka.

Nieodpowiedni moment na golenie okolic bikini

Ważne jest, aby rozsądnie wybrać moment wykonywania zabiegu depilacji bikini. Brak pośpiechu to podstawa. Pora dnia również ma znaczenie przy goleniu miejsc intymnych, najlepiej wybrać do tego wieczór. Ponadto, depilacji bikini nie powinno się wykonywać, jeśli w najbliższym czasie planujesz wizytę na basenie, w solarium czy opalanie się.

Peeling wykonany tuż przed depilacją

Wykonanie peelingu przed zabiegiem depilacji bikini to dobry pomysł, ponieważ zmniejszy to ryzyko podrażnień. Należy jednak pamiętać, aby wykonać peeling odpowiednio wcześniej, a nie tuż przed goleniem.

Nieodpowiednie ubranie

Jeśli po goleniu bikini założysz obcisłą bieliznę, może dojść do podrażnień. Podczas kontaktu podrażnionej goleniem skóry i bielizny dochodzi do pocierania, przez co mogą powstawać krostki po goleniu. Jest to jeden z głównych czynników, o którym często się zapomina. Duże znaczenie ma również materiał, z którego wykonana jest bielizna. Stawiaj na naturalne i przewiewne materiały, takie jak bawełna. Ponadto, wieczór to zdecydowanie najlepsza pora, aby golić bikini, ponieważ nocą nasza skóra będzie mogła odpocząć.

Krostki w okolicach bikini po goleniu

Jak pozbyć się podrażnień po depilacji bikini?

Jeśli wystąpiły już podrażnienia po goleniu bikini, istnieje kilka sposobów, jak sobie z nimi poradzić.

  • Użyj odpowiednich balsamów i kremów. Wybieraj te naturalne, bogate w składniki łagodzące, a całkowicie wyklucz kosmetyki na bazie alkoholu, które tylko wzmocnią podrażnienia po goleniu.
  • Dobrze sprawdzą się też zimne kompresy czy po prostu chłodny prysznic. Gdy schłodzisz podrażnioną skórę, odczujesz ulgę w pieczeniu i swędzeniu. Jeśli wystąpiło krwawienie, to dzięki obkurczeniu naczyń krwionośnych szybciej się ono zahamuje.
  • Nie zapomnij o delikatnym osuszeniu skóry, mocne pocieranie ręcznikiem nie poprawi sytuacji. Gdy skóra będzie już sucha, nałóż łagodzący olejek lub inny preparat.

Jakie domowe sposoby przyniosą ukojenie podrażnionej skórze?

Podrażnienia po goleniu bikini możesz też załagodzić różnymi domowymi sposobami, jeśli akurat nie masz pod ręką odpowiedniego kosmetyku.

Najlepsze sposoby na podrażnienia po goleniu to:

  • świeży sok z aloesu, nałożony na skórę nawilża ją i łagodzi,
  • miód, działa regeneracyjnie, a do tego antybakteryjnie,
  • olejek z drzewa herbacianego, również wykazuje właściwości antybakteryjne,
  • chłodne okłady z czarnej herbaty, przykładaj je na podrażnioną skórę, zadziałają kojąco i przeciwzapalnie.

Krostki po goleniu bikini aloes

Inne metody depilacji bikini

Jeśli Twoja skóra jest skłonna do podrażnień i pojawiają się one bardzo często, spróbuj usuwać niechciane owłosienie inną, alternatywną metodą depilacji bikini.

Gdy chodzi o miejsca intymne, wyróżniamy dwa podstawowe typy depilacji.

  • Depilacja chemiczna, w której wykorzystujemy pianki i kremy, które mają za zadanie rozpuścić włoski i umożliwić ich łatwe usunięcie. Pamiętaj jednak, że może wystąpić uczulenie chemiczne, dlatego przed pierwszym użyciem preparatu, wypróbuj go na małym obszarze skóry.
  • Depilacja laserowa, podczas której dochodzi do trwałego uszkodzenia cebulek włosów, co powoduje, że nie będą one odrastać. Jeśli zdecydujesz się na całą serię zabiegów, to po pewnym czasie efekt będzie trwały i zapomnisz o problemach takich jak podrażnienia po goleniu bikini.

Jak pozbyć się krostek po goleniu bikini laser

Krostki po goleniu bikini podsumowanie

Podrażnienia skóry po goleniu miejsc intymnych to bardzo powszechny problem dla wielu kobiet. Występujące w okolicy bikini krostki i stany zapalne bywają zmorą i powodują nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli będziesz jednak stosować się do zasad bezpiecznej depilacji oraz użyjesz odpowiednio dobranych kosmetyków o naturalnym składzie, znacznie zmniejszy się ryzyko ich występowania.