ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

Piękne stopy latem - skuteczne sposoby na popękane i suche pięty

star_rateOcena artykułu 0

sposoby-na-suche-piety

Lato to cudowny czas. Wreszcie można założyć lekkie, zwiewne ubrania i buty odkrywające stopy. Ale co zrobić, gdy problem stanowią suche pięty i popękana skóra? Stopy w takim wydaniu nie prezentują się przecież najlepiej. Bywają też źródłem dyskomfortu podczas chodzenia. Na szczęście jest kilka sposobów, które skutecznie poprawią wygląd stóp oraz sprawią, że będą one miękkie i gładkie.

Skąd tak właściwie bierze się problem z przesuszonymi piętami? Skóra w tym miejscu jest zdecydowanie grubsza, niż w przypadku innych części ciała. Ciągle łuszczy się i podlega procesom odnowy. Gdy zaniedbamy odpowiednią pielęgnację, złuszczanie opóźnia się. Naskórek szybko narasta, a skóra pięt staje się zrogowaciała i mało elastyczna.

Zdarza się, że taki problem pojawia się w wyniku noszenia nieodpowiednio dobranego obuwia. Ciasne i sprzyjające otarciom buty mają zdecydowanie negatywny wpływ na stan skóry stóp. Popękane pięty mogą także świadczyć o niedoborach witaminy A. Towarzyszą też niektórym schorzeniom i chorobom, jak łuszczyca, niedoczynność tarczycy, zaburzenia krążenia, czy cukrzyca. Z takim problemem często zmagają się również osoby z nadwagą i otyłością.

Przyczyną przesuszonych pięt najczęściej jest jednak niewłaściwa pielęgnacja. Dlatego w większości przypadków wygląd stóp da się szybko poprawić za pomocą odpowiednich kosmetyków i zabiegów.

Sposoby na przesuszone pięty – pielęgnacja

suche-stopy-pielegnacja

Pielęgnacja pięt w domowym zaciszu przynosi świetne rezultaty. Efekty widoczne są od razu, a dzięki regularności w jej wykonywaniu można całkowicie pozbyć się problemu z suchą i szorstką skórą. Skuteczna pielęgnacja stóp obejmuje następujące kroki:

Moczenie stóp w ciepłej wodzie

Możesz do niej dodawać olejki, napary z ziół, sól do kąpieli, specjalny płyn lub mydło. Takie dodatki pomogą zmiękczyć skórę i przygotują ją na kolejne zabiegi. Jak długo moczyć stopy? Przeważnie wystarczy kilkanaście minut. Jeśli zmagasz się z wyjątkowo grubą skórą na piętach, możesz wydłużyć ten czas do kilkudziesięciu minut. Po wyjęciu stóp z wody osusz je delikatnie ręcznikiem.

Złuszczanie

To bardzo ważny krok w walce o piękne i gładkie stopy. To właśnie nadmiar suchego, zrogowaciałego naskórka powoduje, że pięty są szorstkie. Jego usunięcie natychmiastowo poprawia ich wygląd. Użyj w tym celu peelingu i przez kilka minut masuj nim stopy, ze szczególnym uwzględnieniem pięt. Dobrze, jeśli taki produkt zawiera składniki nawilżające, na przykład glicerynę.

Dla jeszcze mocniejszego wygładzenia pięt możesz zastosować specjalną tarkę. Z tego typu akcesoriami trzeba jednak uważać. Zbyt intensywne ścieranie naskórka może powodować jeszcze mocniejsze jego narastanie. Trzeba również zaznaczyć, że peelingi i mocne ścieranie nie są dobrym rozwiązaniem, gdy pięty są popękane i występują na nich drobne rany. W takiej sytuacji peeling może zaszkodzić i lepiej wstrzymać się z jego stosowaniem. Na rynku dostępne są również specjalne skarpetki złuszczające. Warto je wypróbować, choć opinie na ich temat są podzielone i nie każdemu takie produkty służą. Tak samo jak w przypadku peelingu, nie należy ich używać w przypadku pęknięć i ran.

Nawilżanie

To najważniejszy krok w skutecznej pielęgnacji stóp. Regularne stosowanie kremu nawilżającego jest niezbędne, aby utrzymać skórę w dobrej kondycji. To absolutna podstawa, zarówno w przypadku suchych pięt, jak i wtedy, gdy wyglądają dobrze i chcesz utrzymać je w takim stanie.

Jak wybrać dobry krem do stóp? Zwróć uwagę na jego skład. Powinien zawierać mocznik, glicerynę i inne substancje intensywnie nawilżające. Dobrym wyborem będzie też krem z naturalnymi olejami. Zadziała on odżywczo i zapobiegnie wysuszaniu skóry. Po wsmarowaniu kremu możesz ubrać bawełniane skarpetki. Ułatwi do wniknięcie substancji odżywczych i nawilżających. Skóra stanie się miękka i elastyczna. Nakładanie kremu jest jedynym spośród wymienionych kroków, który warto wykonywać codziennie. Dobrze jest to robić przed snem. W ciągu nocy krem dobrze się wchłonie, a jego warstwa nie będzie powodować dyskomfortu podczas chodzenia.

sposob-na-suche-piety

Stosowanie masek odżywczych

To coraz popularniejsze produkty do pielęgnacji stóp. Występują także w formie skarpetek nasączonych substancjami nawilżającymi. Skutecznie zmiękczają i wygładzają szorstkie stopy. Jeśli nie masz pod ręką takiego produktu, równie dobrze możesz wykorzystać zwykłą maseczkę nawilżającą, odżywczą lub regenerującą. Nałóż ją na stopy i trzymaj od kilku do kilkunastu minut. Zawarte w maseczce składniki świetnie odżywią skórę i zmiękczą zrogowaciałe pięty.

Rutynę pielęgnacyjną, składającą się z wyżej wymienionych kroków, warto stosować raz w tygodniu. Jak już wspomniano wyżej, wyjątek stanowi krem do stóp. Należy nakładać go tak często, jak potrzebuje tego skóra. Najlepsze efekty przynosi stosowanie kremu codziennie, jednak gdy stopy są w dobrej kondycji, można zmniejszyć częstotliwość jego nakładania do kilku razy w tygodniu. Ważne, aby obserwować stan skóry i to, jak reaguje na konkretne działania i kosmetyki. Domowa pielęgnacja nie przynosi pożądanych rezultatów? W takim przypadku można rozważyć wizytę w gabinecie kosmetycznym lub u podologa. Warto też poznać inne sposoby, które nie są związane z pielęgnacją, a mogą wpłynąć na poprawę kondycji skóry stóp.

Suche i pękające pięty - co oprócz pielęgnacji?

Sucha skóra na stopach wiąże się z dużym dyskomfortem, jednak większym i bardziej bolesnym problemem jest jej pękanie. W przypadku pękniętej skóry na piętach, podczas chodzenia dochodzi do podrażnień. Mogą powstawać nawet rany. Jest to nie tylko bolesne, ale także niebezpieczne dla zdrowia. Uszkodzona skóra nie spełnia swojej funkcji, jaką jest ochrona przed mikroorganizmami. Może to doprowadzić do zakażeń. Dlaczego pękają pięty? Jest to rezultat bardzo mocnego przesuszenia skóry, która w tym miejscu jest wyjątkowo gruba. Może to być związane z wyżej wymienionymi przyczynami, jak zaniedbanie pielęgnacji, niedobory żywieniowe lub niektóre choroby. Pierwszym krokiem powinno być oczywiście odpowiednie nawilżenie i odżywienie stóp według wcześniej opisanego schematu. Ulgę może przynieść także stosowanie różnych maści i preparatów aptecznych. Co oprócz tego?

Ważnym aspektem jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Wiadomo, że codzienne picie wody ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że ma to duży wpływ na przykład na stan naszej skóry, w tym także na... wygląd stóp. Codziennie, w wyniku naturalnych procesów tracimy przez skórę spore ilości wody. Regularne jej uzupełnianie pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji i może zapobiegać jej pękaniu. Jeśli więc od dawna zmagasz się problemem przesuszonych stóp, a stosowanie kosmetyków nie przynosi większych rezultatów, zadbaj o codzienne wypijanie minimum 2 litrów wody. Efekty mogą być zaskakujące.

Jak już wspomniano wcześniej, takie problemy ze stopami mogą wynikać również z niedoborów witamin. Dlatego warto zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę. Spożywanie odpowiedniej ilości warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych z pewnością nie zaszkodzi, a może pomóc.

pekajace-piety

Domowe sposoby na popękane pięty

Do innych sposobów, które przyniosą ulgę i wspomogą regenerację skóry, można zaliczyć domowe kąpiele stóp. Można do tego celu wykorzystać ziołowe napary. Dobrze sprawdzi się rumianek, nagietek, mięta, szałwia i lawenda. Zioła zadziałają kojąco, a także zapobiegną zakażeniom. Świetne efekty przynosi również moczenie stóp w zawiesinie z siemienia lnianego. Niektórzy przygotowują takie kąpiele, wykorzystując wodę, mleko i miód, który ma właściwości bakteriobójcze. Podobnie zadziałają naturalne olejki, na przykład herbaciany.

W trakcie takich domowych zabiegów dobrze sprawdzi się oliwa z oliwek. To sprawdzony sposób na popękane pięty. Można zastosować ją jako dodatek do wcześniej przygotowanego naparu lub bezpośrednio wmasować w stopy. Warto co jakiś czas wykonywać taki masaż. Poprawi on krążenie oraz wspomoże wniknięcie substancji odżywczych.

Kosmetyki do pielęgnacji stóp - jakich składników szukać?

Produkty tego typu, zwłaszcza kremy, powinny działać nawilżająco, odżywczo, regenerująco i ochronnie. Czasem takie efekty może zapewnić jeden produkt. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie dwóch lub nawet kilku kremów. Mogą one wzajemnie się uzupełniać, dostarczając skórze większej ilości korzystnych dla niej substancji. Warto wybierać kosmetyki do stóp, które zawierają:

mocznik - mocno nawilża, zmiękcza skórę i niweluje uszkodzenia. To jedna z najbardziej pożądanych substancji w preparatach do stóp. Przynosi szybkie efekty i zauważalnie poprawia wygląd skóry, zwłaszcza na piętach.
witaminy A i E - przeciwdziałają wysuszaniu i intensywnie pielęgnują,
kwasy AHA - pomagają złuszczyć martwy naskórek,
pantenol - działa łagodząco i regenerująco,
alantoina - nawilża i ochrania skórę,
lanolina - natłuszcza i wygładza,
gliceryna - działa nawilżająco,
naturalne olejki i ekstrakty roślinne - w zależności od rodzaju działają kojąco, regenerująco, odżywiają i ochraniają skórę.

sposoby-na-suche-stopy

Czego unikać, by cieszyć się gładkimi stopami?

Chodzenia w zbyt ciasnych, twardych, niewygodnych i obcierających butach. Ponadto lepiej wybierać obuwie wykonane z materiału przepuszczającego powietrze i pozwalającego skórze oddychać. W przeciwnym wypadku stopa będzie się mocno pocić, co niekorzystnie wpływa na stan skóry i prowadzi do rozwoju drobnoustrojów.

Kosmetyków zawierających alkohol oraz substancje, które mogą podrażniać i dodatkowo wysuszać skórę.

Zbyt intensywnego złuszczania mechanicznego. Nieumiejętne i zbyt mocne ścieranie naskórka może prowadzić do jeszcze większego przyrostu. Jest to efekt odwrotny do zamierzonego, dlatego lepiej nie przesadzać z używaniem pumeksu i tarki do stóp. Przeprowadzenie takiego zabiegu raz na 1-2 tygodnie zdecydowanie wystarczy.

Podsumowanie

Sucha i szorstka skóra na stopach to kompleks wielu osób. Powoduje dyskomfort i opór przed zakładaniem obuwia, które w dużym stopniu odsłania stopy. Taki problem najczęściej spowodowany jest niewłaściwą pielęgnacją. Na szczęście dość łatwo go wyeliminować. Podstawą jest regularne nawilżanie skóry w tym miejscu. Raz na jakiś czas dobrze jest także przeprowadzić złuszczanie i zastosować maskę. Warto również zadbać o zdrową dietę i prawidłowe nawodnienie organizmu. Należy unikać obuwia, które w jakikolwiek sposób uciska, ociera lub sprawia, że stopa się poci. Połączenie tych wszystkich czynności sprawi, że pękające i suche pięty pozostaną tylko niemiłym wspomnieniem. Stopy staną się miękkie i gładkie, a założenie letnich sandałów będzie przyjemnością.