ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

Poznaj tajemnicę skutecznego demakijażu!

star_rateOcena artykułu 0

skuteczny demakijaz

Demakijaż twarzy jest niezwykle ważnym zabiegiem, który powinien być przeprowadzany każdego dnia. To podstawa pielęgnacji skóry, która nieprawidłowo wykonana, może doprowadzić do pojawiania się krostek i zaskórników.

Wiele osób nadal bagatelizuje codzienny demakijaż twarzy. Jednak brak tak podstawowej czynności pielęgnacyjnej można porównać do unikania kąpieli. Po całym dniu skóra jest po prostu brudna. I mowa tu nie tylko o resztkach makijażu zalegających na twarzy, ale także innych zanieczyszczeniach, takich jak:

pot,
sebum,
kurz,
bakterie.

Niestarannie wykonany demakijaż doprowadza do powstawania podrażnień i zaskórników, a także uniemożliwia skórze odnowę, która odbywa się w nocy. Zablokowana warstwą zanieczyszczeń cera nie może swobodnie oddychać. Mało tego – nie wchłonie substancji odżywczych zawartych w kosmetykach.

Zacznij od demakijażu oczu!

Demakijaż oczu jest bardzo istotny, jeśli chcemy uniknąć porannego zaczerwienienia i swędzenia powiek. Do tego celu należy wybrać preparat przeznaczony do demakijażu oczu. W przypadku makijażu wodoodpornego należy sięgnąć po kosmetyk dwufazowy, który skutecznie rozpuści tusz do rzęs czy cienie do powiek.

demakijaz-oczu

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, dlatego należy unikać jej naciągania i pocierania. Demakijaż oczu powinien opierać się na przykładaniu nasączonego odpowiednim preparatem wacika do powieki i odczekaniu kilku sekund. Po upływie tego czasu należy delikatnie przesuwać płatek kosmetyczny w kierunki skroni, aż do momentu, gdy będzie on całkowicie czysty.

Jeśli nasz codzienny makijaż oczu opiera się głównie na używaniu tuszu do rzęs, należy pamiętać, by wykonywać pionowe ruchy, od góry do dołu. Powinny być one delikatne i powolne, by nie doprowadzić do wyrywania rzęs podczas zabiegu.

Demakijaż oczu należy wykonywać na samym początku. Warto też traktować ten zabieg jako osobną pielęgnację, ponieważ rządzi się ona innymi prawami niż oczyszczanie pozostałych partii twarzy. Skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza i delikatniejsza. Łatwiej ulega wysuszeniu i podrażnieniu.

Trzeba pamiętać, że jest niemal całkowicie pozbawiona gruczołów łojowych, przez co nie posiada naturalnej bariery ochronnej. Właśnie dlatego wymaga specjalnego traktowania i doboru kosmetyków o właściwościach nawilżających lub natłuszczających, by wspomóc naturalną warstwę hydrolipidową.

Prawidłowy demakijaż twarzy

Prawidłowy demakijaż twarzy opiera się przede wszystkim na odpowiednim doborze kosmetyków, dostosowanych do potrzeb skóry. Wśród dostępnych preparatów obecne są mleczka do demakijażu i kosmetyki micelarne. Należy je dobrać do typu cery.

Mleczko do demakijażu doskonale nadaje się do zmywania mocniejszego makijażu. Preparat należy rozprowadzić na skórze, a następnie zmyć go wodą lub usunąć za pomocą wacika. Mleczko użyte w ten sposób skutecznie rozpuści zalegające na twarzy zanieczyszczenia. Nie może jednak pozostać na skórze zbyt długo, ponieważ jego tłusta formuła przyczyni się do wysuszenia naskórka i powstania zaskórników oraz pryszczy.

Uniwersalnym preparatem do demakijażu jest płyn micelarny. Jego wyjątkowy skład dokładnie usuwa z powierzchni skóry nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia, bez naruszania warstwy hydrolipidowej naskórka. Wszystko dzięki micelom posiadającym właściwości hydrofilowe i hydrofobowe.

Natomiast mleczko micelarne to swego rodzaju hybryda łącząca w sobie właściwości mleczka do demakijażu i płynu micelarnego. Są one lżejsze od tradycyjnych mleczek, dlatego doskonale nadają się do każdego typu cery.

Aby nasza skóra była świeża i odpowiednio oczyszczona, demakijaż należy wykonywać rano i wieczorem.

oczyszczanie twarzy

Czy używanie żelu podczas demakijażu jest konieczne?

Żel do mycia twarzy jest pożądanym produktem podczas demakijażu. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z cerą problematyczną. Pomaga on w dokładniejszy sposób usunąć nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia, z którymi nie poradziło sobie mleczko do demakijażu czy płyn micelarny.

Istotne, by żel posiadał pH zgodne z pH skóry (5,5), dlatego nie można zastąpić go zwykłym mydłem (pH 10!). Należy zaznaczyć, że zmiana pH skóry z kwaśnego na obojętne sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych.

Tego typu kosmetyków nie należy aplikować bezpośrednio na skórę twarzy. Warto wcześniej umieścić go na dłoni i dopiero po wymieszaniu z niewielką ilością wody oraz lekkim spienieniu, nałożyć na cerę i delikatnie masować.

Kiedy wiadomo, że żel nie służy naszej skórze? Gdy po jego zmyciu doświadczamy nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia, pieczenia i przesuszenia. Świadczy to o tym, że preparat jest dla nas zbyt agresywny i warto zamienić go na delikatniejszy odpowiednik.

Rola toniku w codziennym demakijażu

Kosmetyki do demakijażu mają skład dostosowany do potrzeb naszej skóry. Jednak po ich zastosowaniu nasza cera zmienia swoje pH. Dlatego warto sięgnąć po tonik, który zagwarantuje utrzymanie kwaśnego pH skóry, ale także usunie ewentualne pozostałości po makijażu.

Zachowanie odpowiedniego poziomu pH skóry ma ogromne znaczenie dla jej kondycji. Tonik chroni cerę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ponadto odświeża naskórek.

Dopiero tak przygotowana skóra twarzy jest gotowa na przyjęcie składników odżywczych zawartych w kremach.

Demakijaż twarzy dostosowany do typu cery

Kosmetyki niedopasowane do potrzeb skóry mogą nam bardzo zaszkodzić. Należy pamiętać, że pielęgnacja skóry zaczyna się już na etapie demakijażu.

Demakijaż suchej skóry

Suchą skórę najlepiej oczyszczać za pomocą delikatnej pianki lub nawilżającego mleczka do demakijażu. W tym przypadku warto sięgać po kosmetyki o gęstej konsystencji, która już na tym etapie wzmocni barierę ochronną naskórka. Preparaty te nie dopuszczą też do przesuszenia skóry i powstania nieprzyjemnego efektu ściągnięcia skóry.

Produkty do demakijażu suchej skóry powinny posiadać w swoim składzie, między innymi: oleje roślinne, glicerynę lub kwas hialuronowy.

Prawidłowy demakijaż cery wrażliwej

Cera wrażliwa wymaga podobnej pielęgnacji, jak skóra sucha. Preparaty do demakijażu powinny mieć właściwości natłuszczające, nawilżające i być przy tym hipoalergiczne. Posiadacze skóry wrażliwej muszą wybierać kosmetyki z możliwie najkrótszych składem, by unikać substancji zapachowych, barwników i konserwantów. Zwiększają one bowiem ryzyko powstania zaczerwienień. Najbezpieczniejsze mogą okazać się dostępne w aptekach dermokosmetyki.

demakijaz twarzy

Kosmetyki do demakijażu skóry tłustej

Cera tłusta jest trudna do oczyszczenia, ponieważ kosmetyk używany do tego celu musi poradzić sobie nie tylko z usunięciem makijażu, ale także nadmiaru sebum. Dlatego zaleca się stosowanie przeznaczonego do skóry tłustej żelu oraz toniku o właściwościach matujących, które ograniczą skłonności skóry do błyszczenia.

Wyjątkowy demakijaż skóry trądzikowej

Demakijaż cery trądzikowej powinien opierać się na kosmetykach antybakteryjnych. Nie należy stosować żelu z drobinkami ścierającymi, by nie uszkodzić zmian trądzikowych. Samo pocieranie skóry wacikiem również nie powinno być zbyt intensywne. Ważne, by możliwie najbardziej zniwelować ryzyko rozsiania bakterii po pozostałych partiach skóry twarzy.

Również tonik powinien mieć właściwości antybakteryjne. Należy unikać produktów posiadających w swoim składzie alkohol. Ma on działanie wysuszające naskórek, co przyczynia się do wystąpienia większej ilości krostek i zaskórników.

Demakijaż cery mieszanej

Wbrew pozorom cera mieszana jest najtrudniejszym w pielęgnacji typem skóry. By nie używać do każdej partii twarzy innego rodzaju kosmetyku, należy wybierać te przeznaczone do cery mieszanej. Łączą one w sobie właściwości matujące i nawilżające, tym samym spełniając zadania różnych preparatów.

Jeśli nie zdecydujemy się na preparat do demakijażu przeznaczony do cery mieszanej, należy wybrać – tonik i żel do mycia twarzy o właściwościach matujących, które używane będą jedynie w przetłuszczającej się strefie T (czoło, nos, broda), a także płyn micelarny lub mleczko do pielęgnacji wrażliwej i suchej skóry na policzkach, skroniach i wokół oczu.

Czy peeling należy włączyć do codziennego demakijażu twarzy?

Naskórek w naturalny sposób odnawia się co 28 dni. Dla wielu osób taki cykl jest wystarczający, jednak okazuje się, że ingerencja za pomocą peelingów wychodzi nam na dobre. Oczywiście codzienne złuszczanie nie jest wskazane, ponieważ skóra nie zdążyłaby się odpowiednio zregenerować pomiędzy zabiegami. Jednak wykonywanie peelingu 1-2 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb naszej cery, na pewno wyjdzie nam na dobre.

Regularne przeprowadzanie peelingów poprawia ukrwienie skóry, jej jędrność, a także ujednolica koloryt.

Posiadaczki cery trądzikowej powinny zrezygnować z tradycyjnych peelingów ziarnistych na rzecz peelingów enzymatycznych. W ten sposób nie uszkodzą, podczas wykonywania zabiegu, powstałych zmian i nie rozniosą bakterii po całej twarzy.

demakijaz

Na koniec demakijażu – krem!

Po dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy należy sięgnąć po odpowiedni krem. Zaleca się stosowanie dwóch preparatów – na dzień i na noc. Pomimo z pozoru podobnego działania, różnią się one składem.

Kosmetyk na noc posiada bogatszy skład, który pomaga w odżywieniu i regeneracji skóry podczas snu. Natomiast krem na dzień powinien posiadać filtry chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Są to zazwyczaj lżejsze preparaty, które szybciej się wchłaniają i mogą być stosowane pod makijaż.

Kremu do twarzy nie należy nakładać pod oczy. Jest on zbyt ciężki i może wywołać podrażnienia oraz opuchliznę.

Skóra pod oczami wymaga specjalnej, delikatnej pielęgnacji za pomocą produktów do tego przeznaczonych. Aby uniknąć przedwczesnego pojawienia się zmarszczek wokół oczu należy regularnie nawilżać skórę za pomocą kremów i żeli pod oczy.

Podsumowanie

Regularne przeprowadzanie demakijażu zgodnie z zaleceniami, pozwoli nam znacznie dłużej cieszyć się młodym i zdrowym wyglądem.