ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

Niesforne kręcone włosy? Sprawdź, jak prawidłowo o nie dbać!

star_rateOcena artykułu 0

Kręcone włosy - efekt po pielęgnacji

Pielęgnacja włosów kręconych to nie lada wyzwanie! Dla kobiet posiadających burzę loków, to także burza kłopotów. Włosy kręcone są podatne na łamliwość i przesuszenie. Niestety, należą również do tego typu włosów, które mają tendencję do puszenia się. Dla wielu pań jest to dość uciążliwe, przez co decydują się na ich prostowanie, w efekcie niszczą je jeszcze bardziej. Jednak nie wszystko stracone! Piękne, zadbane lśniące loki można uzyskać, dzięki odpowiedniej pielęgnacji.

Jeśli chcesz, by Twoje włosy wyglądały zachwycająco, a przede wszystkim zdrowo- koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tego artykułu!

Dlaczego włosy kręcone - są kręcone?

To banalnie proste, otóż przyczyną są geny. Decydują one o strukturze chemicznej i budowie włosa.

Tekstura włosa zależy od kształtu mieszka włosowego. W przypadku włosów kręconych występuje okrągły mieszek, natomiast im bardziej płaski mieszek, tym włosy są mocniej kręcone. Dodatkowo na skręt ma wpływ to, w jaki sposób mieszek włosowy jest umieszczony na skórze. Im głębszy kąt nachylenia do skóry głowy, tym skręt jest większy. 

Najczęstsze problemy z kręconymi włosami

W zależności od tego, jaką strukturę mają Twoje włosy, możesz spotkać się z różnymi problemami, które je cechują. W przypadku loków, można wyróżnić takie objawy jak:

→ matowienie się,
→ podatność na uszkodzenia mechaniczne,
→ kruchość,
→ tendencja do utraty nawilżenia,
→ łamliwość,
→ trudność z rozczesywaniem.

Mycie loków bez tajemnic!

Szampon do włosów kręconych - etap I pielęgnacja

Nieważne, jaką strukturę mają Twoje włosy, czy są kręcone czy proste. Najważniejszą czynnością w dbaniu o ich kondycję jest odpowiednie mycie.

Jeśli jesteś posiadaczką kręconych włosów, warto wziąć pod uwagę kilka prostych zasad ich mycia:

  • Włosy myj z głową skierowaną ku dołowi, dzięki temu zwiększysz ich objętość, a przede wszystkim łatwiej będzie je rozczesać.
  • Spłukuj włosy chłodną wodą, dzięki temu domkną się łuski włosów.
  • Wybieraj szampony, które w składzie mają ekstrakty roślinne.
  • Staraj się myć włosy delikatnie, tak, aby ich nie szarpać i nie kołtunić.
  • Myj włosy najrzadziej jak jest to możliwe - warto zachować 2 dni odstępu Częste mycie doprowadza do osłabienia i przesuszenia.
  • Stosuj metodę OMO.
  • Staraj się myć kolistymi ruchami, co dodatkowo stymuluje cebulki włosów.

Metoda OMO - najlepszy sposób na mycie kręconych włosów!

Choć nazwa OMO może wskazywać na trudną i wymagającą metodę, to wcale taką nie jest! Skrót ten dotyczy etapów mycia, tj.: odżywianie, mycie, odżywianie. Pozornie prosty sposób może przynieść pozytywne efekty, zwłaszcza w przypadku włosów wysokoporowatych, które są słabsze i łamliwe, a także mają tendencję do nadmiernego puszenia. Dzięki metodzie OMO chronisz włosy przed szkodliwymi, przesuszającymi działaniami preparatów.

ETAP I: Zacznij od zwilżenia głowy i włosów letnią wodą. W ten sposób łatwiej będzie Ci rozprowadzić odżywkę.

ETAP II: Na całą długość włosów nałóż odżywkę, omijaj górną część włosów. Pozostaw ją na kilkanaście minut, po czym spłucz odżywkę letnią wodą.

ETAP III: Nałóż szampon i delikatnie wmasuj w skórę głowy, po czym umyj całą długość włosów. Wybierz kosmetyk o delikatnym działaniu.

ETAP IV: Na 20 minut nałóż odżywkę do włosów o nawilżającym działaniu. Spłucz ją zimną wodą.

Co warto stosować, żeby loczki mały zdrowy wygląd?

Pielęgnacja loków polega na odpowiednim nawilżeniu. Na rynku jest szereg różnych kosmetyków, dzięki czemu wybór jest bardzo duży. Przed zakupem upewnij się, że w składzie nie ma silikonów i alkoholi. Po umyciu, kiedy włosy lekko przeschną, nałóż olejek. Podkreśli on skręt i poprawia wygląd włosów. Poniżej znajdziesz podział olejków z uwzględnieniem stopnia porowatości włosów.

Włosy niskoporowate: olejek palmowy, słonecznikowy, lniany, rycynowy, kokosowy, babassu. 

Włosy średnioporowate: olejek rzepakowy, makadamia, lniany, arachidowy, ryżowy, olejek z pestek dyni, a także moreli i orzechów laskowych.

Włosy wysokoporowate: olejek z nasion maku, czarnuszki, orzechów włoskich, awokado, nasion truskawki, pestek arbuza, brzoskwini, słodkich migdałów, a także rycynowy oraz sojowy. 

Składniki, które wpływają pozytywnie na skręt włosów

W pielęgnacji włosów bardzo ważnym elementem jest równowaga PEH, czyli: proteiny, emolienty i humektanty. 

Humektanty

Jednym z najważniejszych czynników podczas pielęgnacji włosów jest ich odpowiednie nawilżenie. Humektanty, to substancje nawilżające, które wchłaniają wilgoć gromadząc ją w cebulce włosa. Do takich substancji zalicza się: 

✓ kwas hialuronowy,
✓ miód, panthenol,
✓ mocznik,
✓ glicerynę,
✓ aloes,
✓ panthenol.

Emolienty

Tworzą one warstwę, która zmniejsza odparowywanie wody z naskórka. Zalicza się do nich: 

✓ olej lniany, 
✓ oliwę z oliwek, 
✓ masło jojoba,
✓ parafinę,
✓ masło shea,
✓ olej arganowy.

Proteiny

Odbudowują one aminokwasową strukturę zniszczonych włosów oraz rozdwojonych końcówek. Między innymi są to: 

✓ jedwab, 
✓ l-cysteina,
✓ mleczko pszczele, 
✓ keratyna,
✓ kolagen.

Jak prawidłowo czesać kręcone włosy?

W drogeriach jest wiele typów szczotek i grzebieni do rozczesywania pasm. Istnieją również takie, które są przystosowane do rozczesywania kręconych włosów.

Kręcone włosy rozczesuj delikatnie, staraj się ich nie szarpać. Wybierz drewniany grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Pamiętaj, aby przed umyciem rozczesać kosmyki. Natomiast po umyciu wybierz moment, w którym są one jeszcze wilgotne.

Błędy w pielęgnacji włosów kręconych, których warto unikać!

Kręcone włosy - etap II rozczesywanie loków

Naturalne loki w miejscach załamania są cieńsze, przez co są bardziej kruche i łamliwe. Loki nie są łatwe do okiełznania, a sam dobór odpowiednich kosmetyków może nie wystarczyć, aby móc cieszyć się ich zdrowym wyglądem. Kręcone włosy w większości przypadków mają strukturę wysokoprowatą, co oznacza, że ich łuski nie są idealnie gładkie, czego efektem jest nadmierne puszenie, elektryzowanie, a także rozdwojone końcówki. Poniżej znajdziesz kilka najczęściej popełnianych nieświadomie błędów.

✘ Mocne rozjaśnienie

Niestety, włosy kręcone, które są mocno rozjaśnione, nigdy nie będą wyglądać zdrowo. Zastanawiasz się dlaczego? Naturalne loki mają najczęściej strukturę wysokoporowatą, w związku z czym ich łuski nie są idealnie gładkie, sprawiają one, że we włosy łatwo wnika wilgoć, dodatkowo są one podatne na zniszczenia. Warto zrezygnować z całościowego rozjaśniania, zwłaszcza w celu uzyskania bardzo jasnych, chłodnych odcieni typu platynowy blond. Takie zabiegi dodatkowo zwiększą ich porowatość, przez co będą się puszyć. Jeśli zależy Ci na rozjaśnieniu włosów, wybierz optymalną opcję poprzez nałożenie refleksów. Z pewnością znacząco zmniejszy to ryzyko zniszczonych włosów.

✘ Nieodpowiednia stylizacja

Odpowiednie cięcie w przypadku kręconych włosów jest bardzo ważne! Technika ich strzyżenia jest zupełnie inna niżeli włosów prostych. Źle cieniowane loki wyglądają na zaniedbane, dodatkowo puszą się i łamią. W przypadku tego typu włosów lepszym sposobem jest ich regularne podcinanie. Warto również pójść do fryzjera, który ma doświadczenie w pracy z kręconymi włosami.

✘ Gorąca woda

Po długim męczącym dniu każdy marzy o gorącym prysznicu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że mycie włosów w gorącej wodzie szkodzi, ponieważ łuski kosmyków odchylają się jeszcze bardziej, przez co włosy stają się matowe.

✘ Nieodpowiednie suszenie włosów

Bardzo często podczas suszenia włosów, aby uzyskać lepszy skręt, ugniatamy kosmyki zbierając je od dołu ku górze, jest to błąd! Taki zabieg łamie włosy. Kręcone włosy nie potrzebują dodatkowego ugniatania, warto jednak wybrać suszarkę z dyfuzorem, a dla lepszego efektu można użyć kremu do loków, który podkreśli skręt.

Domowe zabiegi pielęgnacyjne kręconych włosów

Odżywki do włosów kręconych z naturalnych składników

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na poprawną kondycję loków, a także ich nawilżenie, są maski do włosów. Poniżej znajdziesz dwie fantastyczne domowe odżywki, które warto nakładać raz w tygodniu. Twoje loki dzięki temu staną się wyraziste.

Kokosowe loki

Składniki:

  • 2 łyżeczki miodu,
  • 1 łyżka jogurtu greckiego
  • 1 łyżka oleju kokosowego
  • 2-4 krople olejku lawendowego
  • ½ szklanki mleka kokosowego

Połącz wszystkie składniki i dokładnie wymieszaj. Odżywkę nakładaj od nasady, aż po same końce. Taką maseczkę należy trzymać około godziny. Po kuracji użyj swój ulubiony szampon do włosów kręconych.

Nawilżenie i odbudowa

Składniki:

  • 1 jajo
  • 1-3 łyżki oliwy z oliwek

Jajko ubij. Dodaj oliwę z oliwek. Nałóż odżywkę na włosy. Owiń głowę i nałóż ręcznik. Po 10 minutach należy umyć głowę.

Podsumowując...

...dla chcącego, nic trudnego! Odpowiednia pielęgnacja kręcących się włosów jest czasochłonna. Wymaga również dużego pokładu cierpliwości. Jeśli jednak zastosujesz się do powyższych zaleceń, możesz uzyskasz pożądany efekt, a także będziesz cieszyć się pięknymi, lśniącymi włosami wywołując zachwyt i podziw. Nawyki z czasem staną się dla Ciebie codziennością oraz przyjemnością, zwłaszcza w momencie kiedy zauważysz pierwsze efekty. Stwórz swój własny harmonogram dbania o włosy, dzięki temu nie zapomnisz o żadnym etapie pielęgnacji. 

Zainteresować Cię może również: