ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

Charakterystyka i pielęgnacja suchej skóry

star_rateOcena artykułu 0

pielegnacja suchej skory

Kiedy na twarzy i ciele pojawia się sucha skóra, staje się to nie lada problemem. Jako pierwsze zauważalne jest zaczerwienienie, z czasem zaczynamy czuć pod palcami szorstkość, by niedługo potem pojawiło się nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. Skóra, która jest często przesuszona, znacznie łatwiej ulega podrażnieniom, bywa nadwrażliwa na działanie kosmetyków, a w skrajnych przypadkach – nawet wody. Niekiedy sucha skóra nadmiernie się łuszczy, czemu towarzyszyć może uciążliwy świąd.

Sucha skóra, przez specyficzne problemy, które wywołuje, wymaga znacznie większej uwagi i ściśle dopasowanej pielęgnacji. Warto pamiętać, że w tym przypadku nadgorliwość może jedynie zaszkodzić. Zbyt częste oczyszczanie czy używanie peelingów może znacznie pogorszyć kondycję suchej skóry.

Suchą skórę można wskazać bez problemu – jest matowa, szorstka, a po umyciu ulega nieprzyjemnemu ściągnięciu. Bardzo często jest cienka, dlatego naczynia krwionośne mogą być lepiej widoczne. Sucha skóra znacznie szybciej się starzeje. Jej posiadaczki mogą liczyć na pojawienie się zmarszczek mimicznych znacznie wcześniej, niż osoby posiadające cerę normalną lub tłustą.

Przyczyny występowania suchej skóry

Cera jest sucha wtedy, gdy produkuje mniej sebum, niż jest jej potrzebne. Dlatego staje się ściągnięta i nieprzyjemnie napięta. Przez zbyt małą ilość sebum w skórze, z czasem zaczyna brakować lipidów, które są niezbędne do utrzymania jej prawidłowego nawilżenia oraz odpowiedniej ochrony. Kiedy uszkodzeniu ulegnie ochronny płaszcz lipidowy naskórka, wówczas z warstwy rogowej tracona jest wilgoć. Bardzo rzadko sucha skóra jest wrodzona. Zdecydowanie częściej decydują o tym czynniki zewnętrzne, takie jak: suche, zimne i gorące powietrze, promienie UV, niektóre przyjmowanie leki czy niewłaściwa pielęgnacja.

WAŻNE: Bardzo często sucha cera jest objawem przekwitania. Aktywność gruczołów łojowych słabnie, a płaszcz hydrolipidowy nie jest już w stanie ochronić skóry przed utratą wilgoci.

cera sucha

Osoby o jasnej cerze miewają suchość skóry zaprogramowaną genetycznie. Mogą za nią odpowiadać również hormony, dlatego też zdecydowanie częściej sucha cera występuje u kobiet w ciąży, kiedy to nadmiar hormonów znacznie spowalnia pracę gruczołów łojowych. Sucha skóra może pojawić się również w okresie menopauzy, wówczas spadek poziomu estrogenu zaburza bilans wilgoci skóry. Znacznie częściej sucha skóra występuje u osób starszych, ponieważ wraz z wiekiem spada zdolność cery do produkowania lipidów.

W przypadku pojawienia się szybko wysuszającej się skóry pierwszym odruchem jest sięgnięcie po krem nawilżający. Jak się jednak okazuje – sam kosmetyk to za mało. Istotny jest również sposób w jaki zostaje zaaplikowany. Optymalne nawilżenie można uzyskać, gdy kremem zostanie posmarowana lekko wilgotna skóra twarzy. Posiadaczki suchej cery nie powinny stosować kosmetyków perfumowanych oraz tych z alkoholem w składzie. Krem nawilżający powinien być gęsty i lekko tłusty.

Dobrym sposobem na zniwelowanie powstawania suchej skóry są krótsze kąpiele – im mniej czasu spędzamy w wannie lub pod prysznicem, tym nasza skóra będzie w mniejszym stopniu narażona na wysuszanie. Przesuszaniu się cery sprzyjają również gorące kąpiele. Do mycia skóry warto używać delikatnego mydła lub płynu, a wycierać ciało ręcznikiem – nie pocierając zbyt mocno skóry.

Podrażniać skórę mogą nawet ubrania. Warto unikać „gryzących” swetrów i zbyt obcisłych ubrań. Istotny jest również dobór odpowiedniego środka do prania – im mniej substancji zapachowych, tym lepiej.

Typy suchej skóry

Każdy rodzaj cery można podzielić na „podtypy”. Sucha skóra charakteryzuje się uczuciem ściągnięcia, szorstkości oraz napięcia. Natomiast cera bardzo sucha to już nie tylko ściągnięcie, ale też spierzchnięcie, łuszczenie oraz swędzenie. Warto zaznaczyć, że sucha skóra może być też skórą wrażliwą – wówczas do wymienionych objawów dołącza nadreaktywność włókien nerwowych w naskórku, co może skutkować nadwrażliwością na niektóre składniki zawarte w kosmetykach. Istnieje również inny podział cery suchej:

➤ skóra odtłuszczona – występuje, gdy za problem odpowiedzialna jest zmniejszona ilość łoju;

➤ skóra odwodniona – przyczyną występującej suchości są zaburzenia wydzielania potu oraz niedobór naturalnego czynnika nawilżającego.

WAŻNE: Zimą, gdy mamy włączone kaloryfery oraz latem – kiedy działa klimatyzacja, poziom wilgotności powietrza spada poniżej 45%. Sprawia to, że skóra się błyskawicznie przesusza. Pomóc jej można stosując sezonową pielęgnację skóry, uwzględniającą kosmetyki nawilżające oraz korzystając z nawilżaczy powietrza.

Przewlekła suchość skóry jest problemem nie tylko kosmetycznym, ale również dermatologicznym, który niekorzystnie wypływa na komfort życia. Cera sucha to nie tylko nieestetyczny wygląd, któremu towarzyszy uczucie pieczenia. Potęguje ona nadwrażliwość na czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr czy temperatura, ale także chemiczne (kosmetyki, detergenty), biologiczne (drobnoustroje) i fizyczne (mikrourazy).

Sucha skóra występuje przede wszystkim na skutek zaburzenia jej zdolności do zatrzymywania wody. Przyczyniać się do tego mogą nieprawidłowości w przebiegu procesu rogowacenia naskórka i złuszczania się komórek warstwy rogowej, a także zaburzenia wytwarzania lipidów warstwy ochronnej oraz braku naturalnego czynnika nawilżającego.

pielegnacja suchej skory

Pielęgnacja cery suchej

Skóra sucha wymaga używania kosmetyków nawilżających oraz natłuszczających. Odpowiednie kremy nawilżające uzupełnią zawartość naturalnych czynników nawilżających, które nie tylko dostarczają, ale i wiążą wilgoć w warstwie rogowej skóry. Natomiast kosmetyki natłuszczające uzupełnią poziom lipidów, dzięki czemu skóra zostanie zabezpieczona przed dalszą utratą wody.

Dlatego też posiadaczki suchej skóry powinny na dzień stosować krem nawilżający przeznaczony do suchej cery, który odpowiednio nawilży skórę. Warto zadbać o to, by posiadał filtr UV minimum SPF 15. Pozwoli to zabezpieczyć skórę przed wysuszającym działaniem słońca. W przypadku kremu na noc, powinien on natłuszczać, regenerować oraz odżywiać skórę, dlatego też należy sięgnąć po kremy odżywcze, półtłuste lub tłuste, zawierające ceramidy, oleje roślinne, mocznik, albo emolienty. Kosmetyki, wykorzystywane do demakijażu, nie mogą zawierać w swoim składzie alkoholu, ponieważ ma on działanie wysuszające i podrażniające. Posiadaczki suchej skóry powinny zatem używać mleczek do demakijażu, emulsji i toników. Polecane są również płyny micelarne przeznaczone do suchej skóry, ponieważ nie naruszają warstwy ochronnej naskórka. Raz w tygodniu warto złuszczyć suchą cerę za pomocą peelingu enzymatycznego, a następnie nałożyć maseczkę nawilżającą lub odżywczą.

Błędy w pielęgnacji suchej skóry

Ze względu na specyfikę suchej skóry, niektórych kosmetyków i zabiegów należy unikać, by nie nasilić problemu.

➤ Peelingi mechaniczne – są zbyt mocne dla suchej skóry. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się u posiadaczek cery tłustej i mieszanej.

➤ Chlorowana woda – używanie chlorowanej wody do mycia twarzy, jeszcze bardziej ją wysuszy i podrażni, dlatego zalecane jest stosowanie przegotowanej wody. W czasie gotowania chlor zostanie odparowany. Pamiętajmy jednak, że woda musi zostać ostudzona przed użyciem!

➤ Używanie mydła – z pielęgnacji suchej skóry należy całkowicie wyeliminować mydło, ponieważ usuwa ono nie tylko zanieczyszczenia, ale także sebum, którego cera sucha ma niedobór. Ponadto mydło posiada silnie zasadowy odczyn pH, co może wywołać podrażnienia i nadmiernie wysuszyć naskórek.

➤ Pocieranie skóry ręcznikiem – tarcie twarzy ręcznikiem sprawia, że z naszej skóry w mechaniczny sposób zostają starte resztki sebum, które w przypadku posiadaczek suchej skóry jest bardzo cenne. Warto zmienić przyzwyczajenia i przykładać ręcznik do twarzy punkt po punkcie, lekko dociskając, tak, aby wchłonął wodę.

➤ Nieodpowiednie stosowanie wody termalnej – wody termalne są bogactwem składników mineralnych, a stosowane bezpośrednio na skórę, skutecznie ją regenerują, wzmacniają naturalne mechanizmy ochronne oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia podrażnień. Nie wszyscy jednak wiedzą, że po spryskaniu nią twarzy, należy osuszyć skórę z jej nadmiaru, na przykład za pomocą papierowego ręcznika, w przeciwnym razie jej nadmiar w czasie parowania dodatkowo wysuszy cerę.

sucha skora

Sucha skóra jako objaw choroby

Niekiedy zdarza się, że przesuszenie skóry jest sygnałem od organizmu, że dzieje się coś niepokojącego. Mogą być to objawy schorzeń somatycznych lub dermatologicznych.

Cukrzyca

Cukrzyca to przewlekła choroba, która występuje przez zaburzenie wydzielania insuliny przez trzustkę. Całkowite zaprzestanie lub znaczne zmniejszenie produkcji insuliny skutkuje brakiem naturalnej regulacji poziomu cukru we krwi. Pierwszymi widocznymi objawami cukrzycy są problemy z cerą – nadmierne wysuszenie oraz łuszczenie się skóry. Naskórek osoby chorej na cukrzycę jest cienki i bardzo podatny na zranienia. Powstałe rany bardzo długo się goją.

WAŻNE: Jeśli cierpisz na permanentnie przesuszone pięty, które pękają głęboko i bardzo boleśnie – warto przeprowadzić badania pod kątem cukrzycy.

Cukrzycy często towarzyszy zespół stopy cukrzycowej. Wielu cukrzyków cierpi na wzmożone przesuszenie skóry pięt i jej pękanie, co może spowodować rozwinięcie się groźnej infekcji. By skutecznie zapobiec powikłaniom, warto stosować kremy do stóp o działaniu nawilżająco-natłuszczającym.

Tarczyca

Schorzenia tarczycy to nadmierna, albo niedostateczna produkcja hormonów tyroksyny oraz trójjodotyroniny. Zaburzania tego typu charakteryzują się uczuciem przewlekłego zmęczenia oraz osłabienia, zawrotami głowy, wahaniami masy ciała i problemami z zajściem w ciążę. Dodatkowym objawem problemów z tarczycą jest występowanie suchej, ziemistej skóry, skłonnej do łuszczenia się. Na kolanach, łokciach i stopach, staje się ciemna i przesuszona. Wymaga ona stałego nawilżania i zmiękczania za pomocą odpowiednich kremów.

WAŻNE: Bardzo niebezpiecznym dla organizmu stanem chorobowym jest odwodnienie, które jest wynikiem utraty elektrolitów oraz wody. Może być skutkiem niedostatecznego spożywania wody w czasie upałów lub choroby. Do odwodnienia mogą przyczynić się również biegunki, wymioty i zaburzenia funkcjonowania nerek. Sygnałami informującymi o zbyt małej ilości wody w organizmie będzie wzmożone pragnienie, wysuszenie skóry twarzy i ciała, spierzchnięte usta i ciemna, zmęczona skóra pod oczami.

sucha skora pielegnacja

Łuszczyca

Łuszczyca objawia się powstawaniem na skórze czerwonych plam wysuszonej, łuszczącej się skóry. W początkowym etapie pojawiają się one w newralgicznych miejscach, takich jak stopy, kolana czy łokcie, a z czasem rozprzestrzeniają się na całe ciało. Osoby chore na łuszczycę cierpią na zaburzony proces przemiany komórek, który jest znacznie przyspieszony. Nowe komórki dojrzewają zbyt szybko, przez co stare nie zdążają się złuszczyć. Skutkuje to powstawaniem na ciele warstwy martwych komórek w postaci grudek, które pokryte są łuskami. Łuszczyca jest chorobą skóry, która wymaga leczenia farmakologicznego, jednak osoby cierpiące na tę przypadłość, bardzo często stosują gęste i tłuste preparaty nawilżające, by ukoić podrażnienia skóry i zatrzymać w niej wodę.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry, jeszcze nie tak dawno nazywane świerzbiączką, to choroba autoimmunologiczna, która objawia się silnym przesuszeniem skóry i uporczywym świądem. Nieprzyjemne objawy nasilają się w czasie wzmożonego kontaktu z alergenami, detergentami, a nawet na skutek przewlekłego stresu. Osoby chorujące na AZS muszą konsekwentnie stosować kosmetyki z emolientami, by łagodzić podrażnienia oraz bezwzględnie unikać kontaktu z wodą i mydłem.

WAŻNE: By uniknąć przedwczesnego starzenia się skóry suchej, warto nawilżać ją od wewnątrz i od zewnątrz. Należy spożywać owoce i warzywa oraz minimum 1,5 litra wody dziennie. Pielęgnacja powinna być oparta o hipoalergiczne preparaty, które złagodzą podrażnienia, natłuszczą skórę oraz wytworzą film tłuszczowy, który zatrzyma wodę w naskórku. Środki myjące na bazie mydła i alkoholu powinny zostać zastąpione delikatnymi preparatami myjącymi o neutralnym dla skóry pH. Nie można też zapominać o ochronie skóry przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, dlatego należy stosować filtry UV i intensywnie natłuszczać skórę w czasie mrozów. Suchej skóry nie można bagatelizować ani zaniedbywać, ponieważ może być ona objawem poważnej choroby. Nieleczona sucha cera może zostać mocno podrażniona, co z kolei może doprowadzić do wystąpienia silnej egzemy, pękania skóry i powstawania na jej powierzchni liszajów. Pamiętajmy, że cienka i wrażliwa cera jest znacznie bardziej podatna na powstawanie uszkodzeń i rozwój groźnych infekcji.

Podsumowanie

Skóra sucha powstaje na skutek zaniedbań i niewłaściwej pielęgnacji. Należy pamiętać, że używanie nieodpowiednich kosmetyków może doprowadzić do jej podrażnienia i pogłębienia się problemu. Sucha skóra wymaga odpowiedniego traktowania, dzięki któremu przesuszenie zostanie zniwelowane lub całkowicie wyeliminowane.