Niezawodne sposoby na pozbycie się zmarszczek mimicznych

star_rateOcena artykułu 0

sposoby na pozbycie sie zmarszczek mimicznych

Zmarszczki mimiczne pojawiają się na naszej skórze jako pierwsze. Powstają na skutek aktywności mięśni twarzy, które według naukowców wykonują nawet 15 tysięcy ruchów dziennie. Wraz z wiekiem i obniżeniem poziomu elastyczności oraz jędrności skóry zaczynają się na niej pojawiać zmiany w postaci zmarszczek. Najczęściej występują na czole i wokół oczu, gdzie skóra jest cienka i delikatna, szybciej traci w tym miejscu nawilżenie.

Zmarszczki mimiczne pojawiają się pod postacią głębokich bruzd na skórze. Powstają nie tylko na skutek wieku, ale także czynników zewnętrznych. Zmarszczki można wyróżnić ze względu na przyczynę ich powstania oraz miejsce wystąpienia. Największą zmorą pozostają zmarszczki na twarzy, które są najbardziej widoczne.

Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki możemy podzielić ze względu na przyczynę ich powstania oraz umiejscowienie.

zmarszczki mimiczne – pierwsze występują między 25. a 30. rokiem życia, pojawiają się na skutek ruchu mięśni twarzy, widoczne najczęściej na czole, wokół oczu oraz między nosem a ustami;

zmarszczki senne – powstają w czasie snu, powoduje je ułożenie skóry;

zmarszczki posłoneczne – najczęściej występują w towarzystwie odbarwień i przebarwień skóry, powodowane przez szkodliwe działanie promieni słonecznych;

zmarszczki grawitacyjne – to typowe bruzdy pojawiające się wraz z wiekiem;

„kurze łapki” – występują w kącikach oczu na skutek oddziaływania mięśni okrężnych na delikatną skórę;

zmarszczki palacza – są to bruzdy umiejscowione nad górną wargą, pojawiają się około 45. roku życia przez wieloletnie palenie papierosów, ale także braki w uzębieniu;

„naszyjnik Wenus” – to zmarszczki znajdujące się na szyi, przybierające postać poziomych bruzd;

zmarszczki na czole – typowe, poziome zmarszczki mimiczne pojawiające się na czole wraz z wiekiem;

zmarszczki pod oczami – są to jedne z pierwszych zmarszczek, które występują, ponieważ skóra pod oczami jest cienka i delikatna (nawet czterokrotnie cieńsza niż np. na policzkach), a przez to wrażliwa i bardziej podatna na przesuszenie oraz pracę mięśni twarzy;

„małpi pyszczek” – zmarszczki te przybierają postać bruzd przynosowych, które biegną od skrzydełek nosa do kącików ust, pierwsze można zaobserwować około 40. roku życia, pojawiają się na skutek obniżenia skóry na policzkach;

„skóra indyka” – to zmiany występujące na szyi w wyniku zbyt szybkiej utraty tkanki tłuszczowej w tym miejscu;

„lwia bruzda” – zmarszczki te pojawiają się pomiędzy brwiami i przybierają postać dwóch lub trzech pionowych bruzd;

„zmarszczki smutku”/”zmarszczki marionetki” – występują poniżej kącików ust, są pionowe.

zmarszczki-mimiczne

Powstawanie zmarszczek mimicznych

Po 25. roku życia ilość produkowanego kolagenu w skórze maleje, na skutek czego następuje utrata elastyczności i jędrności. Zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki mimiczne w miejscach, w których mięśnie poruszają się najczęściej. Z czasem bruzdy stają się coraz głębsze i bardziej widoczne. Włókna kolagenowe słabną, co sprzyja utrwalaniu się zmarszczek.

25. rok życia jest umownym wiekiem pojawienia się pierwszych zmarszczek mimicznych. Bardzo wiele zależy od kwestii indywidualnych oraz genetycznych. Niekiedy bruzdy zaczynają być widoczne już po 20. roku życia, w innym przypadku mogą pojawić się dopiero koło 40-stych urodzin.

Nie istnieje cudowny środek na zniwelowanie zmarszczek mimicznych. Można je spłycić za pomocą zabiegów kosmetycznych oraz odpowiednich preparatów. Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać powstawaniu zmarszczek, niż potem je wygładzić.

Zmarszczki mimiczne występują na skutek ekspresyjnej mimiki. Im więcej ruchów w ciągu dnia wykonują mięśnie twarzy, tym większe ryzyko, że z czasem pojawią się pierwsze bruzdy. Mowa tu nie tylko o śmiechu, ale także częstym wśród krótkowidzów mrużeniu oczu oraz marszczeniu czoła, by wyrazić swoje niezadowolenie. Nad ruchami twarzy nie sposób zapanować, a sami bardzo często zauważamy ich nadmiar dopiero po pojawieniu się pierwszych zmarszczek mimicznych.

Na wystąpienie zmian mają wpływ również niezdrowe nawyki, takie jak nadmierne opalanie czy nieprawidłowa dieta. Duże znaczenie mają także kwestie indywidualne i genetyczne.

Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek mimicznych?

W utrzymaniu młodego wyglądu pomaga zdrowy styl życia. Zmiana sposobu odżywiania oraz wprowadzenie na co dzień zdrowych nawyków pozwoli dłużej cieszyć się promienną cerą.

Obecnie bardzo wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych ma negatywny wpływ na kondycję naszego organizmu, przyspieszając procesy starzenia się skóry. Mowa tu przede wszystkim o największych wrogach młodego wyglądu, czyli:

stresie,
alkoholu,
solarium,
złej diecie,
paleniu papierosów,
nadmiernemu opalaniu się bez użycia kremów z filtrem.

Bardzo ważna jest również mimika. Oczywiście nie ma mowy o zachowaniu grobowego wyrazu twarzy, jednak część ruchów mięśni jest do opanowania i można ją prędzej czy później wyeliminować. Jeżeli często mrużymy oczy podczas czytania lub marszczymy czoło, gdy się nad czymś zastanawiamy, postarajmy się nad tym zapanować, by uniknąć powstania zmarszczek mimicznych. W takiej sytuacji warto pomyśleć o włączeniu do codziennej pielęgnacji kremu przeciwzmarszczkowego, który pomoże opóźnić postępujące procesy starzenia.

Nie bez znaczenia jest tu spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia oraz stosowanie kremów z filtrem, preparatów nawilżających i maseczek do twarzy.

zapobieganie zmarszczkom mimicznym

Jak wygładzić zmarszczki mimiczne?

Nie bez powodu kremy przeciwzmarszczkowe stworzono, by pomagały w zapobieganiu powstawania pierwszych bruzd. Zdecydowanie łatwiejsza do wykonania jest profilaktyka zmarszczek niż ich późniejsze wygładzenie.

Wraz z wiekiem skóra traci swoją elastyczność, przez co zmarszczki stają się widoczniejsze. Regularne dostarczanie składników odżywczych skórze, pod postacią kremów, pomoże w stymulacji produkcji elastyny i kolagenu.

Sen

Na pojawianie się zmarszczek mimicznych ma wpływ jakość i ilość naszego snu. W przypadku permanentnego niedosypiania, skóra staje się widocznie zmęczona, przybiera szary odcień, traci wilgotność i elastyczność. Z czasem zaczynają pojawiać się sińce pod oczami, a zmarszczki mimiczne stają się głębsze i co za tym idzie – bardziej widoczne.

Niedobór snu sprawia, że skóra nie ma czasu na odpowiednią regenerację, którą najintensywniej wykonuje w nocy.

Spożywane produkty

Wbrew pozorom na zmarszczki mimiczne wpływają nie tylko spożywane produkty, ale także sposób ich przyswajania. Jedzenie w pośpiechu i przełykanie zbyt słabo rozdrobnionego pokarmu może przyczynić się do pogłębienia zmarszczek między nosem a wargami. Połykanie zbyt dużych kawałków jedzenia oddziałuje również na trzustkę, której nieprawidłowa praca widoczna jest pod postacią tzw. „małpiego pyszczka”, czyli zmarszczek biegnących od skrzydełek nosa, aż do kącików ust.

Na pojawienie się zmarszczek na czole wpływa rodzaj spożywanych produktów. Pionowe bruzdy w tym miejscu mogą świadczyć nie tylko o częstym zdziwieniu lub zdenerwowaniu właściciela, ale także o zbyt dużej ilości spożywanego ryżu, cukru oraz produktów z białej mąki. Pojawienie się zmarszczek na czole może świadczyć o niewłaściwym przyswajaniu tych pokarmów. Natomiast widoczne zaczerwienienie wokół poziomych bruzd na czole to znak do ograniczenia w diecie żółtego sera, mięsa oraz wędlin.

Na zdrowy i młody wygląd skóry, a co za tym idzie – zapobieganie oraz zniwelowanie zmarszczek, mają wpływ witaminy zawarte w świeżych owocach i warzywach. Szczególnie witaminy A, C i E. W zdrowej diecie nie może zabraknąć:

zielonych warzyw,
migdałów,
orzechów,
pestek,
dyni i marchewki,
winogron,
śliwek,
moreli.

Picie wody

Picie wody jest zdrowe, ale także pomaga w wygładzeniu zmarszczek mimicznych. Nawilża skórę od wewnątrz i sprzyja wypłukiwaniu z organizmu toksyn. Skuteczne są również herbatki ziołowe i owocowe wypijane bez cukru. Istotne, by płyny przyswajać powoli, regularnie, małymi łyczkami. Wypijanie duszkiem dużej ilości wody sprawi, że szybko zostanie ona wydalona z organizmu.

Pielęgnacja

Niewłaściwą pielęgnacją można narobić więcej szkody niż pożytku. Wcieranie kremów w skórę należy porzucić na rzecz ich wklepywania. Dotyczy to szczególnie okolic oczu, gdzie jest ona znacznie cieńsza i delikatniejsza, a co za tym idzie – bardziej podatna na rozciąganie. Kosmetyki należy nanosić na skórę punktowo i lekko wklepywać je opuszkami palców.

Ćwiczenia

W spłyceniu zmarszczek mimicznych może pomóc również… joga twarzy! Regularnie ćwiczenia mięśni twarzy oraz głębokie oddychanie przeponą wygładzą skórę. Joga twarzy nie jest jeszcze zbyt popularna w naszym kraju, jednak specjaliści uważają, że przynosi spektakularne efekty.

sposoby na zmarszczki

Domowe sposoby na wygładzenie zmarszczek mimicznych

Lista domowych sposobów na zmarszczki mimiczne jest długa, ale w większości prosta do wykonania. Po pierwsze, by wygładzić bruzdy powstałe na skutek zbyt ekspresyjnej mimiki należy kontrolować ruchy twarzy. Nie jest to najłatwiejszy z podpunktów, jednak stanowi skuteczne rozwiązanie.

Wygładzeniu zmarszczek mimicznych sprzyjają:

zdrowy tryb życia – należy unikać fast foodów, papierosów i alkoholu, przyczyniają się do szybszego starzenia się skóry i utraty jej nawilżenia,

stosowanie kremów z filtrem – promieniowanie słoneczne szkodzi skórze, działa wysuszająco, ale także sprzyja wcześniejszemu pojawieniu się pierwszych zmarszczek. Dlatego bezpieczne opalanie i stosowanie filtrów przeciwsłonecznych to podstawa.

masaże twarzy – codziennie wieczorem warto wykonać kilkuminutowy, delikatny masaż twarzy, który poprawi krążenie i uelastyczni skórę,

picie wody – każdego dnia należy wypijać około 1,5 litra wody, pomaga ona nawodnić skórę od wewnątrz, a także usunie toksyny z organizmu,

kremy na zmarszczki – produkty przeciwzmarszczkowe działają nawilżająco i regenerująco na skórę twarzy, pomagają ją uelastycznić, a silniejsze preparaty wypełniają zmarszczki mimiczne, dzięki mocniejszemu stężeniu składników mających działanie wygładzające. Kremy przeciwzmarszczkowe powinny mieć również w swoim składzie przeciwutleniacze, które zwalczą działanie wolnych rodników. Zazwyczaj do tego celu wykorzystywane są witaminy E i C. Nie bez znaczenia są filtry przeciwsłoneczne, które w kremach tego typu nie powinny być mniejsze niż SPF 15.

witamina E – jest to bardzo ważna witamina, którą należy wprowadzić do codziennej diety, jej niedobory warto uzupełniać za pomocą kremów i tabletek.

Zabiegi kosmetyczne na zmarszczki mimiczne

Zdarzają się sytuacje, kiedy zmarszczki mimiczne są już na tyle głębokie, że ani dieta, ani prawidłowa pielęgnacja nie są w stanie ich spłycić. Kiedy skóra starzeje się zbyt szybko lub nasza reakcja nastąpiła zbyt późno, należy sięgnąć po skuteczniejsze, a co za tym idzie – droższe sposoby. Warto jednak pamiętać, że czasu nie da się oszukać i prędzej czy później bruzdy znowu powrócą. Zdrowa dieta i odpowiednia pielęgnacja mogą opóźnić pojawienie się pierwszych zmarszczek, ale nie zapobiegną ich powstawaniu.

Obecnie na głębsze bruzdy polecane są zabiegi kosmetyczne polegające na wstrzykiwaniu wypełniaczy. Niestety efekty nie są trwałe i w zależności od gabinetu oraz samej substancji, należy je powtarzać co pół roku lub rok.

Najpopularniejsze zabiegi na spłycenie zmarszczek mimicznych:

laser – zabieg wykonywany jest za pomocą lasera frakcyjnego, który nie uszkadza ciągłości skóry. Jego wiązka kierowana jest w głąb skóry, gdzie dokonuje ściśle określonych mikrouszkodzeń, dzięki czemu stymulowany zostaje wzrost nowych komórek, a skóra pobudzona do odbudowy. Regeneracja skóry następuje w przeciągu 4-6 tygodni od zabiegu. Wtedy też zmarszczki zostają widocznie spłycone. Dla uzyskania optymalnego efektu zalecane jest wykonanie serii złożonej z 3 do 6 zabiegów.

Koszty wahają się od 500 zł za wybrany obszar do nawet 3 000 zł za jeden zabieg wykonany na całej twarzy.

kwas hialuronowy – jest to naturalny składnik znajdujący się w skórze, który reguluje jej nawilżenie oraz odpowiada za odpowiednią kondycję kolagenu. Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w gabinecie kosmetycznym od razu niweluje powstałe bruzdy. Sprawdza się w eliminowaniu zmarszczek na czole, wokół oczu i ust. W niektórych przypadkach skóra może być lekko opuchnięta przez 1-3 dni po zabiegu.

Organizm metabolizuje kwas hialuronowy, dlatego zostanie on wchłonięty w przeciągu roku. Aby utrzymać efekty należy powtarzać zabieg raz w roku, jego koszty oscylują w granicach 700-1500 zł w zależności od gabinetu kosmetycznego i miasta.

mezoterapia – zabieg ten nie działa stricte na spłycenie zmarszczek, przyczynia się do poprawienia napięcia i jędrności skóry. Procedura opiera się na wstrzykiwaniu w skórę składników pobudzających i regenerujących skórę. W przypadku mezoterapii, która ma pomóc w wygładzeniu zmarszczek mimicznych, preparatem najczęściej używanym jest kwas hialuronowy.

Zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów.

Koszt jednego z nich waha się między 250 a 350 zł.

zmarszczki mimiczne zabiegi

botoks – jest bardzo kontrowersyjnym, ale również najpopularniejszym zabiegiem przeciwzmarszczkowym. Botoks wywołuje paraliż mięśni, dzięki czemu skóra staje się wygładzona. Najlepsze efekty zabiegu są widoczne wokół oczu. Zmarszczki zostają zniwelowane po około tygodniu. Utrzymanie wygładzonej skóry wiąże się z powtarzaniem tego działania, co pół roku.

Ceny zabiegów rozpoczynają się od około 400 zł.

termolifting – zabieg ten opiera się na podgrzaniu wewnętrznych warstw skóry bez uszkodzenia naskórka. Użyta podczerwień lub fale radiowe podwyższają temperaturę na odpowiedniej głębokości skóry, co doprowadza do skurczenia się włókien kolagenowych i pobudzenia skóry do odnowy, a także wzmożonej produkcji kolagenu. Po zabiegu skóra jest elastyczna, jędrna, a drobne zmarszczki zostają skutecznie spłycone.

mikrodermabrazja diamentowa – nie jest to zabieg typowo „odmładzający”. Ma on na celu oczyszczenie skóry poprzez mechaniczne starcie martwego naskórka. Ten mocny peeling stymuluje skórę do produkcji nowych komórek naskórka. Pozwala oczyścić skórę z zaskórników, zniwelować przebarwienia, usunąć zrogowaciały naskórek oraz spłycić zmarszczki mimiczne. Dla optymalnych efektów należy wykonać od 3 do 10 zabiegów, co 1-2 tygodnie, w zależności od grubości skóry. Po zabiegu skóra może przez 1-2 dni być podrażniona i zaczerwieniona, dlatego mikrodermabrazji nie należy wykonywać bezpośrednio przed ważnymi wydarzeniami.

Ceny zabiegów zaczynają się już od 100 zł.

Lokalizacja zmarszczek, a problemy ze zdrowiem

Wielu zmarszczkom, szczególnie mimicznym, można było zapobiec. Jednak nie tylko zbyt ekspresyjna mimika zagraża młodemu wyglądowi naszej skóry. Znaczenie może mieć również źle dobrana poduszka lub spanie na boku, które przyczyni się do powstania pionowych zmarszczek na dekolcie.

Umiejscowienie zmarszczek mimicznych możne być sygnałem od naszego organizmu, że dzieje się coś niepokojącego.

symetryczne zmarszczki po obu stronach nosa – zaburzenia ze strony układu pokarmowego,

liczne, niewielkie zmarszczki wokół ust – skurcze w jelicie grubym,

pionowa zmarszczka między brwiami – zbyt mały dopływ tlenu do tkanek,

zmarszczki na kościach policzkowych – nieprawidłowe funkcjonowanie żołądka i trzustki,

pionowe zmarszczki pomiędzy górną wargą a nosem – zaburzenia ginekologiczne,

poprzeczne zmarszczki na grzbiecie nosa – problemy z kręgosłupem,

pionowa bruzda na czole – problemy żołądkowe,

poprzeczne bruzdy na podbródku – problemy z wątrobą,

zmarszczki w kąciku ust – słabe wydzielanie enzymów, zaburzenia żołądkowe,

poziome zmarszczki na czole – częste migreny,

zmarszczki pod oczami w kształcie półksiężyca – układ moczowy,

worki pod oczami – serce.

Podsumowanie

Zmarszczki mimiczne są zazwyczaj oznaką bardzo ekspresyjnej mimiki. Poprzez stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych można znacznie opóźnić ich pojawienie się na twarzy. Powstałe już bruzdy wygładzi odpowiedni kosmetyk ze skoncentrowanymi składnikami odżywczymi lub zabiegi w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych.