ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

Sprawdź, dlaczego żel do mycia twarzy jest ważny w pielęgnacji skóry!

star_rateOcena artykułu 0

zel-do-twarzy

Odpowiednio dobrany żel do mycia twarzy pozwala oczyścić skórę z zanieczyszczeń, jakie nagromadziły się na cerze w ciągu dnia. Prawidłowo wykonany demakijaż jest podstawą pielęgnacji, która zapewnia skórze zdrowy i młody wygląd, pozwalając jej w nocy odpocząć i wchłonąć składniki odżywcze z kremów.

Dokładne wykonanie demakijażu jest niezwykle ważne. Proces oczyszczania skóry należy rozpocząć od zmycia makijażu, którym pokryte zostały powieki. W tym celu nasączony płynem micelarnym płatek kosmetyczny należy przyłożyć na kilka sekund do zamkniętej powieki, by kosmetyk rozpuścił tusz do rzęs i ewentualne cienie do powiek lub eyeliner. Warto pamiętać, że nawet najmniejsze pozostałości makijażu na skórze wokół oczu mogą ją zniszczyć i doprowadzić do pojawienia się głębokich zmarszczek.

Kolejnym krokiem do czystej skóry jest przemycie twarzy mleczkiem oraz umycie jej żelem do twarzy. Tylko dobrze dobrane kosmetyki zaspokoją potrzeby skóry nie przesuszając jej ani nie przetłuszczając. Skuteczny demakijaż należy zakończyć aplikacją toniku oraz kremu do twarzy.

Dlaczego używanie żelu do mycia twarzy jest tak ważne?

Staranna i prawidłowo przeprowadzana pielęgnacja skóry twarzy zapewnia zdrowy, młody i promienny wygląd skóry. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków, które zaspokoją indywidualne potrzeby cery.

Preparaty stosowane do codziennej pielęgnacji powinny uwzględniać stan i rodzaj naszej skóry, ale także wiek.

Niezwykle istotne jest regularne stosowanie kosmetyków, które pomogą dokładnie oczyścić skórę, a przy tym zadbają o jej właściwe nawilżenie. Jednym z podstawowych preparatów do codziennej pielęgnacji są żele do mycia twarzy, które zapewniają dokładne oczyszczenie.

jaki zel do mycia twarzy

Żele do mycia twarzy różnią się między sobą składem, dzięki czemu mogą zostać lepiej dostosowane do potrzeb każdego typu skóry. Używanie zwyczajnych mydeł do demakijażu doprowadzi do szybkiego wysuszenia naskórka, natomiast sama woda nie usunie nagromadzonych zanieczyszczeń tak dokładnie, jak odpowiedni preparat.

Wiele żeli do twarzy ma w swoim składzie naturalne wyciągi i ekstrakty roślinne, które wpływają na wygląd skóry – odżywiają ją i nawilżają. Tego typu kosmetyki są bardzo wydajne – już niewielka ich ilość pozwala dokładnie oczyścić całą twarz.

Jaki powinien być idealny żel do mycia twarzy?

delikatny dla skóry twarzy – nie może jej podrażniać,
kremowa konsystencja – na co dzień warto unikać żeli, które posiadają drobinki ścierające, ponieważ zbyt często używane mogą wywołać podrażnienia,
delikatny zapach,
wydajny,
skutecznie oczyszczający,
lekki,
łatwy w aplikacji,
ze składem spełniającym wymagania skóry,
przystępny cenowo.

Warto zaznaczyć, że głównym celem żeli do mycia twarzy nie jest nawilżenie skóry czy usunięcie z niej makijażu – do tego przeznaczone są płyny micelarne oraz kremy. Właśnie dlatego mycie twarzy znajduje się mniej więcej w połowie całego procesu demakijażu.

Nadmiar sebum, wszystkie zanieczyszczenia, które nie są widoczne gołym okiem oraz pozostałości po kosmetykach powinny zostać dokładnie usunięte ze skóry. W przeciwnym razie mogą doprowadzić do pojawienia się wyprysków oraz przyspieszyć procesy starzenia się skóry.

Niemal wszystkie niedoskonałości mogą być następstwem nieprawidłowego oczyszczania. Dobrze dobrany żel do mycia twarzy, który spełni wszystkie wymagania skóry, pomoże w przywróceniu jej równowagi, dzięki czemu zyska zdrowy, młody i promienny wygląd. Dobrze oczyszczona skóra wchłonie większą ilość składników odżywczych z kremu, co również wpłynie na jej kondycję.

oczyszczanie twarzy

Jak dobrać żel do mycia twarzy?

Podczas wyboru żelu do mycia twarzy należy wziąć pod uwagę przede wszystkim, indywidualne potrzeby skóry. W tym przypadku bardzo często można spotkać się z opinią, że preparaty te mają jedynie oczyścić cerę z zanieczyszczeń, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po zdecydowanie tańsze kosmetyki. Oczywiście są to osobiste preferencje – najważniejsze, by preparat był dostosowany do rodzaju cery oraz wieku.

W żelach do codziennego mycia twarzy należy unikać składników drażniących, mocnych kwasów oraz wspomnianych już wcześniej drobinek złuszczających. Mogą one doprowadzić do wysuszenia skóry oraz naruszenia bariery kwasowo-zasadowej, co wpłynie na pogorszenie się stanu cery.

Istotna jest również sama technika mycia twarzy. Podczas tej czynności należy delikatnie, bez rozciągania skóry wykonywać opuszkami palców koliste ruchy od środka na zewnątrz twarzy. Samo mycie twarzy nie powinno trwać dłużej niż 40 sekund. Warto pamiętać o dokładnym usunięciu preparatu ze skóry za pomocą letniej wody.

Żel do mycia twarzy, a poszczególne typy skóry

Żele do mycia twarzy, podobnie jak inne kosmetyki pielęgnacyjne, powinny być dostosowane do rodzaju cery oraz jej potrzeb. Zatem o wyborze konkretnego preparatu w pierwszej kolejności musi decydować jego przeznaczenie. Na przykład posiadaczki cery suchej nie powinny stosować żelu do mycia skóry tłustej, ponieważ może on przynieść więcej szkód niż pożytku. Podobnie jest w innych przypadkach.

Przy cerze suchej i wrażliwej, żel do mycia twarzy powinien mieć maksymalnie uproszczony i delikatny skład. Najlepiej, by miał w swoim składzie wyciągi roślinne, olej migdałowy lub arganowy oraz witaminę E. Przyczynią się do nawilżenia naskórka oraz zadziałają przeciwzapalnie. Warto w tym przypadku sięgnąć po preparat hipoalergiczny.

Cera tłusta i mieszana, przez swoją tendencję do nadmiernego produkowania sebum, wymagają stosowania kosmetyków o działaniu oczyszczającym i zarazem matującym. W żaden sposób nie może on podrażniać ani przesuszać skóry, dlatego stanowczo odradzane są preparaty na bazie alkoholu. W składzie żeli do mycia twarzy przeznaczonych do cery tłustej i mieszanej należy szukać dodatków roślinnych, które działają ściągająco oraz cynku, matującego skórę. Dobrze, by kosmetyk miał właściwości antybakteryjne i został wzbogacony związkami antyseptycznymi.

mycie twarzy

Osoby mające problem z trądzikiem powinny wybierać żele do mycia twarzy trądzikowej. Zazwyczaj są one antybakteryjne i posiadają delikatne właściwości złuszczające, dzięki czemu dokładnie oczyszczają pory i usuwają ze skóry zanieczyszczenia oraz bakterie. Naskórek może bez przeszkód oddychać. Warto jednak pamiętać, że i w tym przypadku należy unikać preparatów zawierających w swoim składzie alkohol, który działa drażniąco i wysuszająco.

Szczęśliwcy nie posiadający problemów ze skórą, powinni zdecydować się na preparaty o działaniu nawilżającym i wyrównującym poziom pH skóry. W tym przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać kosmetyk na bazie wody termalnej, który oczyści naskórek oraz zminimalizuje dyskomfort wywołany użyciem twardej wody. Woda termalna ma również działanie ochronne. Przed zakupem żelu do mycia twarzy należy zwrócić uwagę na etykietę – czy aby na pewno preparat jest przyjazny dla fizjologicznego pH skóry.

Na opakowaniu żeli do mycia twarzy znajdują się również informacje czy produkt nadaje się do demakijażu, czy jedynie do mycia. Uniwersalne preparaty mogą być stosowane zarówno rano, jak i wieczorem.

Dodatkowe właściwości żelu do mycia twarzy

Najprostsze żele do mycia twarzy są przeznaczone jedynie do podstawowego oczyszczenia skóry z zanieczyszczeń. Jednak niektóre z nich pełnią dodatkowe funkcje – preparat z olejkiem lawendowym w składzie, ma działanie antyseptyczne i odświeżające, natomiast z olejem z pestek winogron zapobiega wysuszeniu naskórka.

Niepolecane na co dzień produkty z drobinkami peelingującymi, używane regularnie, aczkolwiek z umiarem, pomogą usunąć martwy naskórek. Po ich zastosowaniu skóra jest miękka i delikatna, lepiej wchłania substancje odżywcze z preparatów pielęgnacyjnych.

Wśród obecnie dostępnych żeli do mycia twarzy znajdują się:

żele o działaniu głęboko oczyszczającym,
pianki do mycia twarzy,
żele peelingujące o działaniu mikrozłuszczającym,
żele micelarne,
żele węglowe o działaniu oczyszczającym,
żele nawilżające,
żele normalizujące,
żele enzymatyczne.

Żel do mycia twarzy do cery tłustej

Skóra tłusta jest trudna w opiece, dlatego wymaga pięcioetapowej pielęgnacji:

→ oczyszczania,
→ tonizowania,
→ nawilżania,
→ odżywiania,
→ eksfoliacji.

Najważniejsze jest oczyszczanie skóry tłustej, ponieważ ze względu na jej tendencję do pokrywania się dużą ilością naturalnego tłuszczu, czyli sebum i łoju, wykazuje się ona dużą skłonnością do powstawania podrażnień, wyprysków oraz zapychania porów.

Na skórze gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz bakterie, które doprowadzają do pojawienia się trądziku oraz stanów zapalnych. Pomimo tego, że tłusta cera wymaga odkażania, nie należy robić tego za pomocą kosmetyków z alkoholem w składzie. Skóra po zastosowaniu takiego preparatu wydaje się czysta i matowa, jednak efekt utrzymuje się bardzo krótko, co z czasem doprowadza do zaostrzenia się objawów. Wysuszona cera zwiększa produkcję substancji natłuszczających przez co problem z przetłuszczającą się skórą rośnie.

oczyszczanie cery

Posiadaczki cery tłustej powinny oczyszczać skórę rano i wieczorem. O ile demakijaż wykonywany przed snem jest oczywisty, tak o porannej pielęgnacji zazwyczaj zapominamy. Przed nałożeniem makijażu warto dokładnie umyć skórę z resztek nałożonego na noc preparatu, kurzu oraz wytworzonego w czasie snu, łoju.

Przed przesuszeniem tłustej cery uchroni stosowanie odpowiednich kosmetyków. Należy unikać oczyszczania skóry zasadowymi mydłami na rzecz dedykowanych żeli do mycia twarzy. Powinny one mieć delikatny skład, tak by oczyściły i nawilżyły cerę, bez wywoływania podrażnień.

Warto pamiętać, że skóra tłusta wcale nie wymaga stosowania mocnych kosmetyków. Przede wszystkim muszą być one odpowiednio dobrane, by spełniały wymagania cery, nie szkodząc jej.

Żel do mycia twarzy trądzikowej

Cera trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji, której podstawą jest oczyszczanie. W tym wypadku należy zachować szczególną ostrożność – stosowane produkty nie mogą mieć działania wysuszającego, ponieważ z czasem doprowadzą do zaostrzenia się objawów.

Szerokim łukiem trzeba unikać kosmetyków z alkoholem w składzie. Pomimo tego, że dają one złudne wrażenie czystości i działania antybakteryjnego, doprowadzają do wysuszenia, niekontrolowanego łuszczenia się naskórka oraz nasilenia objawów.

Żele do mycia twarzy służą jedynie do oczyszczania cery, jednak nie zmienia to faktu, że bardzo istotny jest ich skład. Oprócz substancji antybakteryjnych i przeciwzapalnych, powinny mieć składniki odżywcze.

Podsumowanie

Żel do mycia twarzy jest bardzo ważnym kosmetykiem oczyszczającym, którego nie należy pomijać w czasie codziennego demakijażu. Preparat ten musi być maksymalnie dostosowany do potrzeb skóry oraz jej rodzaju.