Jak powstrzymać wypadanie włosów? Poznaj przyczyny problemu!

star_rateOcena artykułu 0

wypadanie-wlosow

Nadmierne wypadanie włosów to częsty problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jego przyczyny mogą być różne. Wypadające włosy mogą być objawem towarzyszącym różnym schorzeniom. Jednak nie zawsze tak jest. Często zdarza się, że powodem tego problemu jest nieodpowiednia dieta lub pielęgnacja. Warto skupić się na rozpoznaniu przyczyny, by podjąć skuteczne działania i cieszyć się gęstymi, zdrowymi włosami.

Wypadanie pojedynczych włosów jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Każdego dnia gubimy około 100 włosów, a na ich miejscu wyrastają kolejne. Problem pojawia się, gdy liczba ta nagle wzrośnie. Włosy wypadające w dużej ilości słusznie budzą niepokój. Mogą świadczyć o pewnych zmianach zachodzących w organizmie i nie warto lekceważyć takiego stanu. Szczególnie, jeśli trwa on już dłuższy czas.

Przyczyny wypadania włosów

Niewłaściwa dieta

Niedożywienie i niedobory witamin oraz mikro- i makroelementów to jedna z najczęstszych przyczyn osłabionych i wypadających włosów. Szczególnie ważne jest uwzględnienie w diecie odpowiedniej ilości białka. Zawiera ono aminokwasy, które są niezbędne do utrzymania włosów w dobrej kondycji. Bardzo istotna jest także właściwa ilość kwasów tłuszczowych, zwłaszcza nienasyconych. Wypadające włosy mogą być oznaką niedoborów żelaza, cynku, selenu i potasu. Często świadczą także o nieodpowiednim poziomie witamin z grupy B oraz witamin A, C i E.

Problem ten często pojawia się również u osób stosujących restrykcyjne diety. Mocne ograniczenie ilości przyjmowanych składników odżywczych oraz duża utrata masy ciała może przyczynić się do wypadania włosów. U wielu osób występuje ono nawet kilka miesięcy po schudnięciu.

Zaburzenia hormonalne

Hormony odpowiedzialne są za regulację procesów zachodzących w organizmie. Dlatego wszelkie zaburzenia w ich działaniu mogą wpływać negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale i wygląd. Łysienie o podłożu hormonalnym dotyczy szczególnie mężczyzn w wieku 40-50 lat oraz kobiet po menopauzie. Związane jest z wysokim poziomem androgenów. Nadprodukcja tych hormonów występuje także w przypadku chorób jajników i nadnerczy.

Wypadanie włosów związane ze zmianami hormonalnymi może pojawić się również po odstawieniu tabletek hormonalnych. Kobiety po porodzie także zmagają się z tym problemem. Przyczyną jest tutaj spadek estrogenów. W takim przypadku ważna jest cierpliwość. Problem wypadania włosów powinien ustąpić samoistnie w momencie uregulowania poziomu hormonów.

przyczyny-wypadania-wlosow

Niektóre choroby

Szczególnie duży wpływ na kondycję włosów mają choroby tarczycy. Do wypadania i pogorszenia ich wyglądu przyczynia się zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy. Utrata włosów zdarza się także w wyniku długotrwałego przeziębienia i po przebyciu chorób zakaźnych. Dotyczy też osób, u których doszło do zatrucia metalami ciężkimi, takimi jak tal, arsen czy rtęć. Problem ten mogą także powodować niektóre leki.

Nadmierne wypadanie włosów obserwuje się u osób chorujących na anoreksję i bulimię. Związane jest to z wyżej opisanymi niedoborami w diecie. Problem ten występuje też w przypadku niektórych schorzeń na tle psychicznym. Stres również może być powodem utraty włosów.

Należy tutaj wspomnieć także o chorobach skóry głowy, takich jak grzybica czy łojotokowe zapalenie skóry.

Nieodpowiednia pielęgnacja

Wiele osób, chcąc poprawić kondycję swoich włosów, koncentruje się na przyjmowaniu różnych suplementów. Gdy nie przynoszą one pożądanych efektów, pojawia się bezradność. Tymczasem problem mogą stanowić błędy w pielęgnacji. Stosowane kosmetyki mają wpływ zarówno na same włosy, jak i skórę głowy. Wysuszające szampony, lakiery, pianki i inne produkty do stylizacji mogą znacznie pogorszyć ich stan. Podobnie jak częste farbowanie, rozjaśnianie i zabiegi z użyciem wysokiej temperatury.

Warto zwrócić uwagę również na stylizację i wykonywane fryzury. Zbyt ciasne związywanie włosów powoduje naciąganie włókien, co jest bardzo niekorzystne. Prowadzi bowiem do podrażnienia mieszków włosowych, a to skutkuje przerzedzeniem włosów.

Rozpoznanie przyczyny wypadania włosów jest pierwszym krokiem do rozwiązania tego problemu. Kolejnym etapem jest podjęcie działań, które pozwolą tę przyczynę wyeliminować.

sposoby-na-wypadanie-wlosow

Skuteczne sposoby na wypadanie włosów

To, który sposób będzie najbardziej skuteczny, zależy od przyczyny wypadania włosów. Istnieje kilka sprawdzonych metod:

Zdrowa i zbilansowana dieta

Powinna ona dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Te występujące naturalnie w żywności mają największy poziom biodostępności i właśnie w taki sposób powinniśmy uzupełniać ich niedobory. Warto uwzględnić w diecie zwłaszcza produkty pełnoziarniste, ryby, czerwone mięso, strączki, sery, jaja i orzechy. Nie można zapominać także o dużej ilości warzyw i owoców.

Suplementacja

Zdrowa dieta powinna być głównym źródłem potrzebnych witamin i minerałów. Jednak w przypadku dużych niedoborów można sięgnąć po odpowiednie suplementy diety. Należy wybierać te zawierające biotynę, witaminy z grupy B, cynk, selen, witaminy A, C i E. Pomocne bywają też preparaty zawierające skrzyp polny i pokrzywę. Suplementacja bywa konieczna u osób, które z jakiegoś powodu (np. alergii) nie mogą spożywać konkretnej grupy produktów.

Masaże skóry głowy

Masaże bardzo dobrze pobudzają krążenie. Stymuluje to włosy do wzrostu. Regularnie wykonywany masaż może zmniejszyć wypadanie, a nawet spowodować pojawienie się nowych włosów.

Delikatne zabiegi pielęgnacyjne

Problem z wypadaniem włosów pojawia się często u osób, które narażają je na liczne uszkodzenia. Szarpanie, intensywne rozczesywanie, mocne pocieranie ręcznikiem i ciasne upięcia. To wszystko przyczynia się do osłabienia włosów. Podczas mycia głowy należy wykonywać delikatny masaż. Zamiast intensywnego tarcia ręcznikiem, lepiej będzie go delikatnie przykładać lub owinąć głowę na kilka minut. Do czesania włosów najlepiej wybierać szczotki z delikatnego naturalnego włosia. Dobrze jest również unikać suszenia ich za pomocą gorącego powietrza z suszarki. Lepiej sprawdzi się chłodny nadmuch lub całkowite zrezygnowanie z suszarki.

W przypadku problemu z wypadaniem włosów oczywiście pomocna jest też właściwa pielęgnacja. Stosowanie odpowiednich produktów odżywia i wzmacnia włosy. Pomaga też zmniejszyć podrażnienia skóry głowy.

wypadajace-wlosy-pielegnacja

Pielęgnacja wypadających włosów

Prawidłowa pielęgnacja włosów jest niezbędna do utrzymania ich w dobrej kondycji. W przypadku problemów z wypadaniem bardzo ważne jest, aby wybierać produkty zawierające delikatne składniki myjące. Przeważnie lepiej sprawdzają się specyfiki o lekkiej konsystencji. Zarówno przesuszona, jak i zbyt obciążona skóra głowy nie sprzyja zachowaniu włosów w dobrej kondycji. Warto wybierać szampony zawierające naturalne ekstrakty roślinne, np. z pokrzywy, rozmarynu lub aloesu. Dobrym wyborem będzie też szampon wzmacniający z ceramidami, keratyną lub witaminami. Gdy czujemy potrzebę zastosowania mocniejszych środków, możemy sięgnąć po specjalny szampon przeciw wypadaniu włosów. Takie preparaty zawierają substancje aktywne, które oddziałują na mieszki włosowe, umacniają korzeń włosa w cebulce i łagodzą podrażnienia. Szampon na wypadanie włosów to jednak nie wszystko. W pielęgnacji trzeba uwzględnić także inne produkty.

Maski i odżywki pomogą wzmocnić i odżywić powłokę włosa. Dzięki temu włosy zyskają zdrowy blask. Będzie je też łatwiej rozczesać, a dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko ich wyrwania. Składniki, których warto szukać w tych produktach to między innymi:

  • ceramidy,
  • jedwab,
  • olej rycynowy,
  • olej z awokado,
  • keratyna,
  • witaminy (szczególnie A i E),
  • wyciąg z aloesu,
  • kolagen.

Pomocne będą również spraye i odżywki bez spłukiwania. Jeszcze bardziej ułatwią one rozczesywanie włosów, dzięki zawartości silikonów i innych składników wygładzających.

Warto spróbować także domowych płukanek do włosów. Wykorzystuje się w tym celu napar z pokrzywy, skrzypu polnego czy sok z czarnej rzepy. Można z tych roślin przygotować także napój. Zawierają one naturalne witaminy, a także żelazo, krzem, wapń, cynk, magnez i potas. Jak już wspomniano wyżej, te składniki pozytywnie wpływają na stan włosów i ich wzmocnienie.

wypadajace-wlosy

Podsumowanie

To, jak wyglądają nasze włosy uzależnione jest między innymi od czynników genetycznych, na które nie mamy wpływu. Jednak ich stan i zdrowie w dużej mierze zależy od diety oraz stylu życia, a to jak najbardziej możemy kontrolować. Bardzo duży wpływ ma także pielęgnacja. Dzięki odpowiednio dobranym produktom można wzmocnić włosy i zapobiegać ich ponownemu wypadaniu. Ważne jest ograniczenie zabiegów stylizacyjnych i unikanie ciasnych fryzur. Najważniejsze jest rozpoznanie czynnika powodującego wypadanie włosów. Dzięki temu można podjąć odpowiednie działania, które przyniosą pożądany efekt i pozwolą cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami.