ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

Pielęgnacja skóry przed i po opalaniu

star_rateOcena artykułu 0

kosmetyki-po-opalaniu

Mimo, że w kalendarzu jeszcze wiosna, pogoda rozpieszcza nas temperaturami wakacyjnymi. Szorty, spódniczki, krótkie rękawki – nie da się nie zauważyć zmiany garderoby na letnią. Odkrywamy swoje ciała, łapiemy promyki słońca. Blada, nietknięta słońcem skóra jest delikatna, podatna na wystąpienie oparzeń i podrażnień po pierwszych ekspozycjach na promienie UV.

Podatność skóry na oparzenia słoneczne zależy przede wszystkim od naszego fototypu. Im niższy fototyp skóry tym skóra łatwiej ulega poparzeniom i trudniej się opala. Fototyp skóry uzależniony jest od zawartości komórek barwnikowych (melanocytów) w skórze, sposobu ich rozmieszczenia oraz proporcji dwóch rodzajów melaniny względem siebie – feomelanina – jasna karnacja, eumelanina – ciemna karnacja. Wszystkie te czynniki uwarunkowane są genetycznie i są osobniczymi cechami każdego z nas. Niektórzy zatem, opalają się łatwiej, opalenizna od razu nabiera złocisto-brązowego odcienia, inni natomiast „spalają się na raka”.

Opalenizna to nic innego jak reakcja obronna naszego organizmu m.in. na promieniowanie UV. Pod wpływem słońca, aktywowane zostają procesy produkcji melaniny, która jest naszym naturalnym protektorem – chroni DNA komórek przed oksydacją, uszkodzeniami, chroni również przed promieniowaniem słonecznym. Dlatego tak ważne jest, aby ekspozycję na słońce rozpoczynać od krótkich sesji, stopniowo wydłużając bezpieczny czas opalania oraz unikać przebywania na słońcu w godzinach najmocniejszego nasłonecznienia. Wówczas skóra będzie się przyzwyczajała do kolejnych dawek UV, bez wystąpienia poparzeń.

Skóra – jak dobrze przygotować ją do opalania?

Bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie skóry przed pierwszym kontaktem ze słońcem. Szczególną uwagę powinny poświęcić temu osoby z niskim fototypem skóry.

Pij dużo wody – o tym, że woda jest niezbędna do życia, wie każdy. W okresie letnim, pocimy się, nasz mechanizm termoregulacji działa na zwiększonych obrotach, dlatego bardzo ważne jest, aby pamiętać, że wzrasta nasze zapotrzebowanie na wodę dla całego organizmu, także dla skóry.

Dieta – wprowadź do swojej diety produkty bogate w antyoksydanty – promieniowanie UV przyczynia się do tworzenia wolnych rodników, które przyczyniają się do niszczenia komórek naszego organizmu – przyspieszają starzenie. Antyoksydanty wyłapują wolne rodniki w naszym organizmie i tworzą z nimi nieszkodliwe kompleksy – neutralizują ich działanie. Antyoksydanty to między innymi witamina C, E, A, flawonoidy czy karotenoidy (likopen, zeaksantyna, luteina), które znajdziemy przede wszystkim w ciemnych owocach i warzywach: pomidory (po obróbce termicznej), marchew, jarmuż, szpinak, aronia, czarna porzeczka, żurawina czy kakao. Dostępne są również odpowiednie suplementy diety np. z beta-karotenem, które należy zacząć stosować na kilka miesięcy wcześniej.

Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry od zewnątrz – stosuj produkty intensywnie nawilżające, regenerujące, które zawierają witaminy, kwasy omega, olejki. Szczególnie polecane są produkty zawierające w składzie masło kakaowe (jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, zapobiega tworzeniu oparzeń słonecznych, ma bardzo dużą zawartość antyoksydantów, w naturalny sposób pogłębia koloryt skóry), bądź masło Cupuacu – substancja pozyskiwana z rośliny należącej do kakaowców – wyróżnia ją jeszcze większa zawartość antyoksydantów.

balsam po opalaniu

Wykonuj regularnie peeling całego ciała – tak jak i przed użyciem produktów samoopalających, tak na kilka dni przed kąpielami słonecznymi warto wykonać peeling całego ciała. Dlaczego? W miejscach zgrubień naskórka opalenizna może być nierówna, mogą tworzyć się nieestetyczne plamy. Peeling usunie martwe komórki, umożliwiając powstanie jednolitej opalenizny.

Dobierz odpowiedni poziom ochrony przeciwsłonecznej UVA/UVB do swojej karnacji – to podstawa bezpiecznego opalania. Do wyboru mamy szereg produktów kosmetycznych – takich jak olejek do opalania (natłuści i zabezpieczy przed wysuszeniem), krem do opalania z odpowiednim faktorem SPF (szybko się wchłaniają, pielęgnują skórę), mleczko do opalania w sprayu z filtrem SPF 30 lub SPF 50 – szczególnie polecane dla osób z niskim fototypem skóry. Kosmetyki do opalania to bardzo rozbudowana sekcja produktów – każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojej skóry.

Jeśli masz trudność z uzyskaniem satysfakcjonującej Cię opalenizny, warto sięgnąć po tzw. aktywatory opalania. Tyrozyna to aminokwas który aktywuje proces tworzenia melanocytów – komórek barwnikowych. W krótszym czasie i przy mniejszej dawce promieniowania jesteśmy w stanie uzyskać lepszy efekt, bez zbędnego narażania skóry na wielogodzinne przebywanie na słońcu.

Nawilżaj swoją skórę w ciągu dnia stosując mgiełki orzeźwiające – będąc w pracy, w szkole, na siłowni, w trakcie jak i po opalaniu – przyniosą ukojenie, działają orzeźwiająco, otulają skórę przyjemnym zapachem. Mogą być stosowane na skórę twarzy, ciała, czy nawet na włosy. Poręczne opakowania zmieszczą się do każdej torebki, a forma atomizera rozpyla delikatną mgiełkę nie naruszając makijażu twarzy.

Skóra – jak zadbać o nią po opalaniu?

Skóra po opalaniu często bywa wysuszona, ściągnięta. Ważne jest aby zaraz po zakończeniu kąpieli słonecznej wziąć prysznic bądź kąpiel w letniej wodzie. Nie należy stosować gorącej wody aby nie wysuszyć dodatkowo skóry. Do kąpieli można dodać kilka kropli olejku pielęgnacyjnego (lniany, z winogron czy arganowy). Naturalnym sposobem na ukojenie i nawilżenie skóry po opalaniu jest dodanie 0,5l koziego mleka do kąpieli – dostarczy skórze cennych protein, witamin, czy wapnia, które ukoi podrażnienia i zaczerwienienia skóry.

Po kąpieli warto zastosować odpowiednie produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry po opalaniu, które zawierają substancje aktywne o właściwościach łagodzących, czy nawet chłodzących. Twoim problemem jest swędząca, schodząca skóra po opalaniu? Zadbaj o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry, aby jak najdłużej cieszyć się uzyskanym efektem.

kosmetyki-po-opalaniu-ziaja

Chłodzące mleczko po opalaniu Ziaja zawiera kompleks wapniowy, masło Shea, witaminę E, D-panthenol oraz substancję chłodzącą – wycisza skórę, neutralizuje skutki nadmiernego opalania oraz intensywnie nawilża naskórek. Żel łagodzący Ziaja to przede wszystkim D-panthenol, alantoina i wapń – działa szybko – przynosi natychmiastową ulgę podrażnionej skórze.

Aby opalenizna była z nami jak najdłużej warto sięgnąć po preparaty utrzymujące bądź pogłębiające uzyskany koloryt. Nawilżające mleczko utrwalające opaleniznę Sopot SUN zawiera niewielką ilość substancji brązującej, dlatego utrzymuje efekt opalenizny na osiągniętym poziomie. Dodatkowo wpływa kojąco na skórę dzięki zawartości prowitaminy B5.

Dla pogłębienia kolorytu proponujemy balsamy brązujące Ziaja:

➤ Nawilżająco – regenerujący z masłem CUPUACU

➤ Ujędrniająco-wysmuklający z serii multimodeling

➤ Relaksujący

➤ Ujędrniający z algami

Opalanie może być bezpieczne i przyjemne, podstawą jest umiar i rozwaga. Odpowiednia pielęgnacja i przygotowanie skóry przed ekspozycją słoneczną zapobiegną nieprzyjemnym skutkom działania UV.