ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

Kosmetyki dla kobiet w ciąży, czym kierować się przy wyborze preparatów?

star_rateOcena artykułu 0

kosmetyki-dla-kobiet-w-ciazy

Każda przyszła mama dba o siebie jak najlepiej potrafi, dlatego kosmetyki dla kobiet w ciąży, szczególnie w ostatnich latach, zyskały na ogromnej popularności. Kobiety są coraz bardziej świadome niedoskonałości, jakie mogą pojawić się na ich ciele w czasie trwania ciąży, dlatego chcąc zachować jędrność ciała i uniknąć rozstępów sięgają po kosmetyki przeznaczone dla ciężarnych.

Ciąża wiele zmienia w życiu oraz w ciele kobiety. Wiele z tych zmian negatywnie wpływa na wygląd ciała. Niedoskonałości, które pojawiają się na skutek działania hormonów, takie jak rozstępy, trwale rozszerzone naczynka czy przebarwienia, bywają bardzo trudne, a zazwyczaj wręcz niemożliwe do usunięcia.

W wyniku rosnącego poziomu estrogenów, cera w ciąży staje się bardziej promienna, a przy tym bardziej wrażliwa na działanie promieniowania UV i kosmetyków oraz skłonna do przesuszania się, jest przy tym podatna na działanie warunków atmosferycznych.

Natomiast kortyzol, którego poziom u kobiet w ciąży rośnie, przyczynia się do powstawania rozstępów na brzuchu, piersiach oraz innych partiach ciała objętych tkanką tłuszczową.

Jakie kosmetyki dla kobiet w ciąży wybrać?

Kobiety spodziewające się dziecka powinny w specjalny sposób zadbać o swoją skórę. Z myślą o nich na rynek zostały wprowadzone kosmetyki dla kobiet w ciąży, których zadaniem jest odpowiednie nawilżenie skóry i zapobieganie powstawaniu rozstępów oraz innych niedoskonałości.

ciaza-kosmetyki

Preparat na rozstępy

Rozstępy są zmianami, które pozostają na skórze do końca życia. Ich całkowite usunięcie za pomocą kosmetyków jest niemożliwe. Szczególnie, gdy przybrały już biały kolor. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji pozostaje skorzystanie z kosztownych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Dlatego tak ważne jest zapobieganie powstawaniu rozstępom w ciąży.

Rozstępy mają to do siebie, że gdy raz się pojawią, pozostają z nami na stałe. W nielicznych przypadkach udało się je wyeliminować osobom, które odpowiednio wcześnie podjęły stosowne kroki. Jeżeli rozstępy mają czerwony kolor istnieje jeszcze szansa na ich pozbycie się lub chociaż zmniejszenie ich widoczności. Kiedy przybierają biały kolor szanse na całkowite wyeliminowanie rozstępów za pomocą kosmetyków są bardzo niewielkie. Pozostają już wówczas tylko drogie zabiegi kosmetyczne z użyciem lasera.

Według dostępnych danych, rozstępy ma nawet 80% przyszłych mam. Pierwsze zmiany zaczynają się już na początku drugiego trymestru ciąży, kiedy skóra się rozciąga. O skłonności do występowania rozstępów decyduje czynnik genetyczny, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zapobiec ich występowaniu lub chociaż zmniejszyć skutki ich pojawienia się. W tym celu należy wybrać kosmetyk, który uelastyczni skórę poprzez wzmocnienie włókien elastyny i kolagenu. W ten sposób jej zdolność do obrony przez rozciąganiem się będzie większa.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży powinny mieć działanie antyrozstępowe, dlatego też w ich składzie należy szukać wyciągu z bluszczu, witaminy E czy ekstraktu z wąkrotki azjatyckiej. Ich działanie bywa wzbogacone o substancje, które dodatkowo poprawiają wygląd skóry, takie jak olej ze słodkich migdałów oraz krzem, działające regenerująco, dzięki czemu już powstałe, świeże zmiany mogą zostać skutecznie spłycone.

W czasie trwania ciąży ryzyko powstawania rozstępów znacznie rośnie. Wszystko za sprawą hormonów. W tym okresie nadnercza produkują dużą ilość glikokortykosteroidów, czyli hormonów, które w nadmiarze zaburzają pracę komórek skóry – fibroblastów.

Ilość kolagenu zostaje zmniejszona, poza tym włókna kolagenowe są słabsze niż zazwyczaj. Skóra traci swoją odporność na rozciąganie.

Jakie czynniki mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia rozstępów w ciąży?

genetyka – skłonność do pojawiania się rozstępów można odziedziczyć,
➤ wiek – im młodsza mama, tym mniejsze ryzyko wystąpienia rozstępów,
➤ stan skóry – regularne uprawianie sportów i nawilżanie skóry przed ciążą zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów,
➤ dodatkowe kilogramy – nawet w czasie ciąży warto zachować umiar w jedzeniu, według lekarzy, najzdrowiej jest, gdy kobieta przytyje maksymalnie 9-11 kg,
➤ jasna karnacja – jasna skóra jest delikatniejsza i cieńsza od karnacji normalnej czy ciemnej, dlatego jest bardziej podatna na występowanie rozstępów.

Preparaty do pielęgnacji biustu

Zmiany zachodzące w piersiach kobiety w ciąży bywają niekiedy pierwszą oznaką zapłodnienia. Mogą stać się one wrażliwe, podobnie jak przed miesiączką. Przez skórę prześwitywać będą naczynia krwionośne, a obszar wokół brodawek stanie się ciemniejszy. Same brodawki stają się tkliwe. Na skórze mogą pojawiać się pierwsze rozstępy.

W czasie trwania ciąży biust bardzo często traci swój kształt. Jak temu zapobiec? Pomóc mogą regularne ćwiczenia fizyczne, pływanie, a także masaże za pomocą strumienia naprzemiennie ciepłej i chłodnej wody.

Piersi kobiety w ciąży zaczynają się powiększać już w pierwszym trymestrze, by pod koniec zwiększyć swoją objętość nawet o cztery rozmiary. Wszystko na skutek gruczołów mlecznych, które przygotowują się do pracy.

pielegnacja-skory-w-ciazy

Aby piersi pozostawały jędrne i nie wystąpiły na nich rozstępy, należy rano i wieczorem wcierać w skórę krem, który ją wzmocni i uelastyczni. W tym celu warto wybrać kosmetyki dla kobiet w ciąży, które mają w swoim składzie witaminę E lub wyciąg z bluszczu. Jeżeli piersi bolą i pozostają nabrzmiałe, należy sięgnąć po kremy, które mają substancje łagodzące, a przy tym zmniejszające ból, takie jak wyciąg z nagietka.

Brodawki bywają nadwrażliwe już od samego początku trwania ciąży. Nieprzyjemne uczucie pojawia się zarówno pod wpływem dotyku, jak i ocierania się o ubrania. W takiej sytuacji należy aplikować na nie kosmetyki do popękanych brodawek. Mają one w swoim składzie substancje kojące i natłuszczające. Zastosowanie oczyszczonej lanoliny w kosmetykach, zmniejsza skłonność skóry do występowania podrażnień.

Pomóc może również spanie w staniku, co zmniejsza intensywność pocierania brodawek o materiał piżamy. Zaleca się spanie w elastycznym sportowym biustonoszu, wykonanym z mikrofibry, który charakteryzuje się zdolnością odprowadzania nadmiaru wilgoci od skóry.

Biust przed pojawieniem się rozstępów może uchronić regularne nakładanie kremu na skórę. Zaleca się stosowanie go dwa razy dziennie, najlepiej od pierwszego trymestru. Powinien być nakładany delikatnie, okrężnymi ruchami od dołu ku górze.

Zdarzają się sytuacje, gdy rozciągająca się skóra zaczyna swędzieć. Wówczas należy sięgnąć po kosmetyki dla kobiet w ciąży przeciw rozstępom, w których znajdują się składniki o działaniu przeciwświądowym. Sprawdzić się mogą również kremy o właściwościach nawilżających, przeznaczone do skóry wrażliwej, suchej i atopowej, ponieważ w swoim składzie posiadają one substancje niwelujące uczucie świądu. Można je stosować równocześnie z kosmetykami zapobiegającymi rozstępom, warto jednak zachować około 15 minut odstępu pomiędzy aplikacjami, by każdy z preparatów mógł się dokładnie wchłonąć.

Płyn do higieny intymnej

Odpowiednia higiena intymna jest bardzo ważna, zarówno w okresie ciąży, jak i na co dzień. W ten sposób można pozbyć się problemu nawracających infekcji intymnych, które w czasie trwania ciąży są bardzo częstym problemem. Pod wpływem działania hormonów pH pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowe, co znacznie ułatwia namnażanie się bakterii wywołujących infekcje.

Wśród kosmetyków dla kobiet w ciąży powinien znaleźć się również płyn lub pianka do higieny intymnej. Istnieje wówczas większe ryzyko wystąpienia infekcji pochwy. Aby im zapobiec, przyszłe mamy, powinny podmywać się dwa razy dziennie, za pomocą przeznaczonego do tego celu kosmetyku. Należy bezwzględnie unikać w tym przypadku stosowania mydeł czy żeli pod prysznic, ponieważ mogą one zachwiać naturalną florę bakteryjną okolic intymnych.

Płyn do higieny intymnej musi mieć pH zbliżone do naturalnego odczynu pochwy. Jeżeli kobieta do tej pory stosowała tego typu preparat, może używać go nadal. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrała kosmetyk stricte przeznaczony dla przyszłych mam, który ma działanie łagodzące stany zapalne, zmniejsza uczucie dyskomfortu, a także ryzyko wystąpienia zakażeń oraz podrażnień.

W składzie preparatów do higieny intymnej warto poszukać kory dębu, która ma działanie antybakteryjne, rumianku, ponieważ działa łagodząco i prebiotyków, dbających o prawidłową florę bakteryjną pochwy.

Okolice intymne powinny być myte dwa razy dziennie za pomocą łagodnego kosmetyku przeznaczonego do tego celu. Należy unikać używania gąbek i myjek, ponieważ znajduje się na nich mnóstwo bakterii. Istotny jest też kierunek mycia oraz wycierania – trzeba to robić od przodu do tyłu. Zmniejsza to ryzyko przeniesienia bakterii w okolice pochwy.

kosmetyki-w-ciazy

Krem do twarzy

Kobiety będące w ciąży są bardziej narażone na występowanie przebarwień skóry, dlatego na co dzień powinny stosować kremy z wysokim filtrem UV.

Przebarwienia występują niemal tak często jak rozstępy. Zazwyczaj bledną po jakimś czasie, jednak niestety nie jest to regułą. Jeżeli same nie znikną, ich pozbycie się może być równie trudne, jak zlikwidowanie rozstępów.

Aby zapewnić swojej skórze maksymalną ochronę przeciwsłoneczną, należy wybrać krem z filtrem o współczynniku ochrony równym lub wyższym SPF 30. W przypadku osób, u których przebarwienia występowały już wcześniej, warto sięgnąć po kosmetyki o jeszcze większym SPF, na przykład 50.

Powstawanie przebarwień w ciąży wiąże się z nadmiarem estrogenów, ponieważ pod ich wpływem niektóre komórki produkujące melaninę zaczynają pracować szybciej, co doprowadza do nierównomiernego gromadzenia się barwnika, w konsekwencji czego na skórze tworzą się ciemniejsze, brunatne plamy.

Przebarwienia występują u nawet 15% kobiet w ciąży. Pojawiają się w miejscach, gdzie skóra jest wyjątkowo cienka, dlatego jest to przede wszystkim twarz oraz dekolt. Problem ten dotyczy znacznie rzadziej blondynek o jasnej karnacji, co ma związek z ilością występujących w skórze melanocytów, których przy jasnej cerze jest znacznie mniej.

Przebarwienia powstają pod wpływem promieniowania słonecznego. Wbrew pozorom wcale nie trzeba się opalać, by nabawić się niedoskonałości. Mogą się one pojawić również wtedy, gdy słońce schowane jest za chmurami, a także zimą. Natomiast korzystanie z solarium w czasie ciąży jest zakazane.

Krem pod oczy

Stosowanie kremu pod oczy w ciąży ma zmniejszyć opuchliznę, która występuje zazwyczaj w trzecim trymestrze. Do ich powstawania przyczynia się zaburzenie cyrkulacji limfy, która pracuje znacznie wolnej w nocy, co wpływa na gromadzenie się wody w tkance podskórnej. Dlatego też obrzęki pod oczami występują przede wszystkim rano.

Pobudzić mikrokrążenie można za pomocą kosmetyków, w których składzie znalazła się witamina K. Działa ona uszczelniająco na naczynka. Ponadto nie dopuszcza do powstawania opuchlizny.

Kremy na obrzęki stóp i łydek

W drugim i trzecim trymestrze stopy zaczynają boleć i puchnąć, a na łydkach występują obrzęki. Pomóc może preparat z mentolem, ponieważ doskonale chłodzi skórę, gwarantując uczucie odprężenia, a przy tym zmniejsza obrzęk.

jakie-kosmetyki-w-ciazy

Kosmetyki dla kobiet w ciąży, a zmiany zachodzące w ciele kobiety

Wbrew pozorom okres ciąży wymaga stosowania mnóstwa kosmetyków dla kobiet w ciąży, które pomogą zapobiec negatywnym skutkom działania hormonów. Mowa tu przede wszystkim o pękaniu naczynek krwionośnych, przebarwieniach, utracie jędrności i elastyczności, a nawet powrocie trądziku.

Bardzo ważne, by w czasie ciąży wybierać kosmetyki przeznaczone dla przyszłych mam oraz zwracać uwagę na to, od którego trymestru mogą być one stosowane. Każdy używany w tym okresie preparat powinien posiadać certyfikat zewnętrznej instytucji, takiej jak Instytut Matki i Dziecka.

Jeżeli wśród dostępnych kosmetyków dla kobiet w ciąży nie ma nic, z czego przyszła mama chciałaby skorzystać, powinna ona sprawdzić kosmetyki hipoalergiczne bądź ekologiczne, ponieważ w swoim składzie posiadają one znacznie mniejszą ilość substancji, które mogą uczulić. Poleca się je ze względu na rosnącą w tym okresie podatność na niektóre alergeny.

W czasie trwania ciąży należy ostrożnie dobierać kosmetyki. Nie tylko ze względu na możliwość wystąpienia podrażnień i uczuleń, ale także przez wzgląd na zdrowie dziecka. Niektóre składniki mogą wpłynąć negatywnie na rozwój płodu. Dlaczego w czasie ciąży należy unikać kosmetyków, w których znajduje się:

➤  retinol,
➤  kwas salicylowy,
➤  witamina A,
➤  kwas azelainowy,
➤  kwasy owocowe,
➤  algi,
➤  kwasy alfa-liponowe.

Podsumowanie

Kosmetyki dla kobiet w ciąży powinny być odpowiednio dobrane, by spełniły oczekiwania zmieniającego się ciała, a przy tym nie uczuliły przyszłej mamy, ani nie zaszkodziły dziecku.