ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

Pielęgnacja skóry latem, czyli dlaczego warto dbać o cerę na wakacjach

star_rateOcena artykułu 0

pielegnacja-skory-latem

Pielęgnacja skóry latem jest bardzo istotna dla zdrowego wyglądu cery. Bardzo często w czasie wakacji nie zwracamy zbyt dużej uwagi na stan cery lub wręcz przeciwnie – używamy niewłaściwych preparatów, które mogą pogorszyć jej wygląd. Odpowiednia pielęgnacja skóry latem sprawi, że będzie się ona pięknie prezentowała również wczesną jesienią. Trzeba jednak pamiętać o prawidłowym doborze kosmetyków oraz regularnym przeprowadzaniu domowych zabiegów.

Nie zawsze mamy bezpośredni wpływ na kondycję naszej skóry, szczególnie, gdy daje o sobie znać genetyka lub wypryski spowodowane przez nieprawidłowe funkcjonowanie hormonów. W pozostałych przypadkach duże znaczenie dla wyglądu naszej skóry ma styl życia, jaki prowadzimy oraz pielęgnacja skóry. Jest to szczególnie ważne latem, kiedy wiele czynników zewnętrznych doprowadza do wysuszenia naskórka oraz przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry.

Pielęgnacja skóry latem a zmarszczki

Młoda skóra jest napięta i elastyczna, natomiast cera osoby starszej staje się cieńsza, ponieważ posiada mniej tłuszczu i kolagenu, a tkanka łączna wiotczeje. Właśnie dlatego skóra z czasem traci nawilżenie, przez co jest bardziej narażona na uszkodzenia, a także wolniej się regeneruje.

Pierwsze oznaki starzenia się skóry u kobiet pojawiają się w okolicach 25. roku życia, natomiast u mężczyzn – średnio 10 lat później. Dochodzi wówczas do spowolnienia procesu podziału komórek, co skutkuje utratą elastyczności skóry właściwej. Zaczynają pojawiać się zmarszczki mimiczne – w okolicy warg i nosa, a także kurze łapki, które są pierwszą widoczną oznaką starzenia się skóry.

Po 40. roku życia cera sprawia wrażenie zmęczonej, a zmarszczki mimiczne ulegają pogłębieniu. Skóra właściwa coraz szybciej traci wilgoć. W okresie menopauzy cera traci witalność i jędrność, ponieważ produkcja estrogenu zostaje mocno ograniczona. Po 50. roku życia mogą zacząć się pojawiać pierwsze plamy starcze. Napięcie skóry znacznie się zmniejsza.

Na szybsze starzenie się skóry mają wpływ:

używki, takie jak alkohol i nikotyna, które przyczyniają się do rozwoju wolnych rodników,

niezdrowa dieta – wzmaga powstawanie problemów skórnych. Aby cieszyć się piękną i zdrową cerą należy unikać kolorowych napojów, przetworzonej żywności oraz słodyczy,

nieodpowiednie kosmetyki, które przyczyniają się do zapchania porów lub są zbyt silne, powodując przesuszenie się skóry,

promieniowanie UV – nieodwracalnie uszkadza włókna kolagenowe,

zbyt krótkie przebywanie na świeżym powietrzu w ciągu dnia, co skutkuje nieodpowiednim dotlenieniem skóry oraz brakiem optymalnej ilości witaminy D w organizmie,

nieprawidłowy demakijaż – źle przeprowadzony demakijaż negatywnie wpływa na kondycję skóry, która regeneruje się w nocy. Przeprowadzenie tego procesu nie jest możliwe, gdy skóra nie została oczyszczona.

lato-pielegnacja-cery

Pielęgnacja skóry, również latem, powinna opierać się przede wszystkim na odpowiadaniu potrzebom cery. Osoby młodsze mogą skupić się na nawilżeniu oraz kuracji antytrądzikowej, jeżeli zachodzi taka potrzeba, natomiast starsza skóra wymaga zastosowania preparatów przeciwzmarszczkowych. Warto pamiętać, że pierwszym oznakom starzenia się skóry należy zapobiegać, ponieważ wielu powstałych już bruzd nie można się pozbyć za pomocą kosmetyków, a jedynie po przeprowadzeniu inwazyjnych i drogich zabiegów w gabinetach kosmetycznych.

Pielęgnacja skóry latem powinna także opierać się na ochronie przeciwsłonecznej, przeciwzmarszczkowej oraz dokładnym demakijażu połączonym z nawilżeniem.

Pielęgnacja skóry latem, a ochrona przeciwsłoneczna

Słońce poprawia nasze samopoczucie i dostarcza niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu, witaminy D, trzeba jednak pamiętać, że jego nadmiar może poważnie zaszkodzić naszej skórze. Wiele zmian powstałych przez promienie UV jest bardzo trudna do usunięcia i chociaż muśnięta słońcem skóra wygląda zdrowiej, tak nieodpowiednie podejście do opalania może przyczynić się do wystąpienia zmarszczek, przebarwień oraz wyprysków.

Promienie UV występują pod dwiema postaciami – UVA i UVB. Promienie UVA przedostają się do głębokich warstw skóry, tworząc niewidoczne uszkodzenia, które dają o sobie znać dopiero po kilku latach. Ich usunięcie jest bardzo trudne, dlatego uważane są za bardziej niebezpieczne od UVB. Promienie UVA uszkadzają przede wszystkim włókna kolagenowe, przyczyniając się do wystąpienia fotostarzenia się skóry, na które składają się plamy, pęknięte naczynka, zmarszczki, przebarwienia, cienka i sucha cera, a nawet nowotwory. Promienie UVA przenika również przez ubrania i szyby.

Promienie UVB przyczyniają się do zwiększenia produkcji melaniny – jest to substancja odpowiedzialna za powstawanie opalenizny. Im większa ilość melaniny, tym ciemniejszy kolor skóry.

Bezpieczne opalanie to podstawa. Przez cały rok należy stosować filtry przeciwsłoneczne. Ważne, by preparaty chroniły zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Na opakowaniu powinny znajdować się dwa oznaczenia – PA i SPF. Pierwsze z nich odnosi się do ochrony przed promieniami UVA. Wyrażona jest za pomocą plusów – im ich więcej tym skuteczniejsza ochrona. Warto wybierać produkty z minimum dwoma plusikami. Natomiast SPF oznacza ochronę przed poparzeniami słonecznymi, jest ona określana przy pomocy numerów faktorów.

W czasie długiego przebywania na słońcu należy pamiętać o nakładaniu kremu z filtrem, co około 2-3 godziny oraz po każdym wyjściu z wody lub wytarciu ciała w ręcznik. Preparaty z filtrem powinny zostać nałożone na skórę na około 20-30 minut przed wyjściem z domu.

ochrona-przeciwsloneczna

Pielęgnacja skóry latem, a odpowiednie nawilżenie

Wprawdzie latem wiele z nas rezygnuje z typowego makijażu, jednak należy pamiętać o codziennym demakijażu. Skóra w ciągu dnia jest narażona na działanie zanieczyszczeń, ale także na kurz, bakterie i brud, dlatego nawet w okresie wakacyjnym nie wolno rezygnować z dokładnego oczyszczania skóry.

Również kosmetyki do demakijażu powinny być dostosowane do potrzeb skóry. Obecnie na rynku mamy duży wybór preparatów – od płynów micelarnych zalecanych przy cerze wrażliwej, poprzez pianki antybakteryjne dedykowane skórze trądzikowej, aż po olejki do demakijażu.

Nawilżanie skóry można rozpocząć dopiero po jej dokładnym oczyszczeniu. Dostarczenie naskórkowi substancji nawilżających jest bardzo istotne latem, ponieważ wysoka temperatura, wiatr oraz intensywne promieniowanie słoneczne, sprzyjają utracie wody w naskórku, a co za tym idzie – elastyczności. Bariera hydrolipidowa skóry zostaje zniszczona, a jej równowaga – zachwiana.

Brak odpowiedniego nawilżenia skóry przyczynia się do osłabienia jej jędrności oraz upośledzenia procesów metabolicznych, co z kolei prowadzi do poważnych zaburzeń w produkcji kolagenu i powstania nowych zmarszczek. Skóra w około 70% składa się z wody, a jej obecność jest niezbędna dla zdrowego wyglądu. Odwodniona cera sprawia wrażenie zmęczonej, szarej, mniej elastycznej, suchej, a z czasem zaczyna się łuszczyć.

Jednak warto pamiętać, że nawilżenie to nie tylko kremy, ale także picie około 2 litrów wody dziennie.

Pielęgnacja skóry latem, a ochrona przeciwzmarszczkowa

Antyoksydanty, nazywane również przeciwutleniaczami, mają za zadanie neutralizować działanie wolnych rodników, które przyczyniają się do wcześniejszego starzenia się skóry. Ich działaniu sprzyja spożywanie alkoholu, palenie papierosów, a niekiedy także leki antydepresyjne czy tabletki antykoncepcyjne.

Antyoksydanty neutralizują działanie utleniaczy oraz pomagają w zwalczeniu skutków ich działania. Wpływają na wygląd skóry, niwelując przebarwienia oraz rozjaśniając naskórek. Przyczyniają się do poprawy jędrności skóry oraz pomagają w naprawieniu niewielkich uszkodzeń, wywołanych promieniowaniem słonecznym. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ich na dzień pod makijaż lub pod krem z filtrem.

Do najpopularniejszych przeciwutleniaczy zaliczamy:

witaminę C,
kwas alfa-liponowy,
witaminę E,
koenzym Q10,
ekstrakt z miłorzębu japońskiego,
kwas ferulowy,
ekstrakt z zielonej herbaty,
acerolę.

pielegnacja-cery-latem

Zbawienny wpływ na skórę mają również antyoksydanty zawarte w pożywieniu. Znajdują się one w warzywach i owocach, posiadających intensywną barwę. Zalecane jest również spożywanie tych w kolorze żółtym, zielonym i pomarańczowym, ponieważ zawarte są w nich karotenoidy. Przeciwnowotworowo i przeciwmiażdżycowo działa likopen, znajdujący się w pomidorach oraz w naturalnym soku pomidorowym. Za ochronę oczu odpowiadają luteina i zeaksantyny, występujące w szpinaku, jarmużu, pokrzywie oraz w innych zielonych warzywach.

Ciągle niedocenianym źródłem antyoksydantów jest fasola, która posiada jeden z najwyższych wskaźników ORAC, określający zdolność neutralizowania utleniaczy przez dany produkt. Flawonoidy mają działanie przeciwnowotworowe, znajdują się w orzechach, warzywach, owocach oraz naturalnym, gorzkim kakao.

Betaina, która również jest antyoksydantem, znajduje się przede wszystkim w burakach ćwikłowych, natomiast beta-karoten – w marchwi, szpinaku oraz pietruszce. Właściwości antyoksydacyjne mają również zioła, takie jak: cynamon, kurkuma, goździki, oregano i bazylia.

Pielęgnacja skóry latem – uważaj na składy kosmetyków!

Niektóre substancje zawarte w kosmetykach mogą wchodzić w interakcję ze słońcem. Niekiedy skóra narażona na promieniowanie słoneczne po użyciu danego preparatu może zareagować podrażnieniem. Jeżeli kosmetyk zawiera w swoim składzie witaminę C lub retinol, które charakteryzują się działaniem złuszczającym, wówczas podczas zbyt długiej ekspozycji na mocne słońce, na skórze mogą pojawić się przebarwienia, reakcje zapalne oraz podrażnienia.

Po zastosowaniu kosmetyków na bazie alkoholu, na skórze mogą wystąpić plamy, albo wysypka. W okresie letnim należy unikać preparatów, w których składzie znajduje się alcohol denat, ethyl alcohol, isopropyl alcohol. Naturalne alkohole tłuszczowe, takie jak cetyl alcohol, cetearyl alcohol, stearyl alcoholbezpieczne dla skóry.

Unikać należy także kosmetyków, w których składzie znajdują się hydrokwasy, ponieważ powodują one widoczne złuszczenie skóry, co w połączeniu z kontaktem ze słońcem jest niemal gwarancją pojawienia się przebarwień.

W składzie preparatów używanych latem nie powinno być również nagietka. Ma on właściwości łagodzące podrażnienia, jednak jest też fotouczulający, dlatego będąc składnikiem kremu może prowadzić do wystąpienia czerwonych plam na skórze.

Natomiast bardzo zalecane jest stosowanie podczas pielęgnacji skóry latem, kremów z kwasem azelainowym i ferulowym. Pierwszy z nich hamuje skłonność do powstawania przebarwień, a drugi działa antynowotworowo, ponadto absorbuje część promieniowania słonecznego.

pielegnacja-latem-kosmetyki

Zasady prawidłowej pielęgnacji skóry latem

Wypryski najczęściej pojawiają się jesienią, kiedy skóra narażona na słońce, upał i klimatyzowane pomieszczenia zaczyna się regenerować i oczyszczać.

Aby skóra była promienna i elastyczna, należy dbać o jej nawilżenie, co nie jest łatwe latem, kiedy cera jest narażona na odwadniające i wysuszające działanie słońca.

Zasady prawidłowej pielęgnacji skóry latem:

  regularnie nawadniaj skórę,
→  zadbaj o natłuszczenie,
  ochraniaj przed podrażnieniami,
  dobieraj kosmetyki do potrzeb skóry,
  chroń przed słońcem,
  zwróć uwagę na naczynka,
  dbaj o skórę pod oczami.

Skóra wokół oczu jest podatna na powstawanie nowych zmarszczek oraz pogłębianie się już istniejących, dlatego i w tym przypadku bardzo istotna jest pielęgnacja cienkiej skóry, ale także ochrona przeciwsłoneczna. Doskonale sprawdzą się duże okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z wysokiej klasy filtrem UV. Ochronią one nie tylko wzrok, ale także zapobiegną powstawaniu kurzych łapek, pojawiających się w czasie mrużenia oczu.

Pielęgnacja skóry latem to nie tylko kosmetyki!

Wbrew pozorom pielęgnacja skóry latem to również dbanie o nią od wewnątrz. Spożywanie świeżych warzyw i owoców, a także wypijanie odpowiedniej ilość wody dziennie, wpływa na odpowiednie funkcjonowanie organizmu oraz poprawia wygląd cery, samopoczucie i poziom nawilżenia skóry. W celu uniknięcia przesuszenia naskórka latem, należy spożywać około 2 litrów wody dziennie.

W utrzymaniu prawidłowego nawilżenia skóry pomagają również kwasy OMEGA 3 i 6, zawarte w pestkach słonecznika czy orzechach. Jeżeli cera stanie się przesuszona, warto rozważyć zmianę sposobu pielęgnacji oraz odżywiania. Możliwe, że spożywamy zbyt małą ilość wody lub powinniśmy zmienić krem na bardziej odżywczy.

Pielęgnacja skóry latem – opalać się czy nie?

Na pytanie czy się opalać czy nie, nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ decyzję tę należy uzależnić od kondycji skóry oraz jej reakcji na promienie słoneczne. Jednak najważniejsze jest zachowanie umiaru.

W przypadku cery naczynkowej i wrażliwej, ale także tendencji do powstawania przebarwień, zażywania leków ze składnikami fotouczulającymi lub kuracji hormonalnej, należy kategorycznie unikać opalania i stosować mocne filtry przeciwsłoneczne. Warto sięgnąć po alternatywę, jaką jest opalanie natryskowe czy kremy brązujące.

Podczas wyboru kosmetyków przeciwsłonecznych warto zwracać uwagę na ich skład. Pożądane są filtry UVA i UVB, a także składniki aktywne, takie jak panthenol, witamina E czy kwas hialuronowy.

Podsumowanie

Pielęgnacja skóry latem powinna się różnić od tej przeprowadzanej w pozostałych porach roku. Bardzo ważne jest w tym przypadku utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry oraz ochrona przeciwsłoneczna.