ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

6 niezawodnych sposobów na suche i spierzchnięte usta

star_rateOcena artykułu 0

niezawodne sposoby na suche usta

Suche usta zawsze wywołują dyskomfort, ponieważ wargi traktowane są jako bardzo ważny atrybut naszej urody. Mimo to ich pielęgnacja jest często bagatelizowana. Delikatna skóra ust jest skłonna do wysuszania oraz powstawania podrażnień. Dolegliwości te są szczególnie uciążliwe w okresie jesienno-zimowym, kiedy wiatr i niskie temperatury niekorzystnie wpływają na wygląd i kondycję ust. Jednak spierzchnięte wargi mogą świadczyć również o niedoborach niektórych witamin w organizmie oraz nietolerancji na część kosmetyków, szczególnie tych zawierających w swoim składzie alkohol.

Warstwa nabłonkowa skóry, która pokrywa usta jest na tyle cienka, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne, nadające im czerwony lub różowy kolor. Skóra na ustach charakteryzuje się niewielką ilością gruczołów łojowych oraz całkowitym brakiem gruczołów potowych. Wszystko to sprawia, że naturalna lipidowa bariera ochronna jest niewystarczająca.

Nie bez znaczenia jest wygląd ust – spierzchnięte wyglądają na zaniedbane, poza tym wywołują dyskomfort, pieką, a czasami nawet krwawią.

Cienka i delikatna skóra na ustach jest bardzo podatna na negatywne działanie warunków atmosferycznych. Latem może im zaszkodzić nadmierne słońce, zimą – niska temperatura i chłodny wiatr. Usta pękają również przez niedobory witamin, problemy hormonalne oraz odwodnienie organizmu.

Dlaczego usta pękają?

Skóra na ustach nie zawiera gruczołów łojowych, przez co nie dysponuje odpowiednią warstwą chroniącą je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych ani przed nadmierną utratą wody. Zarówno niskie temperatury, jak i przebywanie w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach niekorzystnie wpływają na kondycję skóry na ustach.

Usta nie posiadają melaniny, czyli barwnika, występującego w skórze, przez co są całkowicie bezbronne w zetknięciu z promieniowaniem ultrafioletowym. Pierwszym objawem, że dzieje się coś niedobrego jest uczucie ściągnięcia i napięcia naskórka. Wówczas odruchowo przeciągamy językiem po wargach, co potęguje problem, ponieważ parująca ślina przyczynia się do szybszej utraty wilgoci. W wyniku tego procesu skóra staje się szorstka i zaczyna się łuszczyć, następnie pęka, a drobne ranki krwawią. To właśnie pierzchnięcie.

sposoby na suche usta

Bezpośrednią przyczyną pierzchnięcia ust jest ich oblizywanie na mrozie oraz w wietrzne dni. Również niektóre potrawy mogą niekorzystnie wpływać na kondycję skóry, mowa tu szczególnie o zbyt ostrych, słonych oraz gorących daniach.

Usta pękają, kiedy w organizmie brakuje witaminy A, witamin z grupy B albo żelaza. Bardzo często są też objawem wahań poziomu hormonów. Powodem mogą być również nieodpowiednio dobrane pomadki do ust, zawierające w swoim składzie alkohol.

Jeżeli usta pozostają spierzchnięte przez dłuższy czas, może to zwiastować zapalenie warg. Z czasem pęknięcia mogą się pogłębić i wystąpić również w kącikach ust. Zmianie ulega również barwa ust – na czerwoną lub ciemnoróżową, ponadto pojawić się mogą na nich guzki, wrzody, a także nieestetycznie wyglądający, biały nalot. Niezbędna jest wówczas wizyta u dermatologa.

Zapalenie warg bardzo często występuje w towarzystwie stanów zapalnych oraz infekcji organizmu. Do jego powstania mogą przyczynić się urazy zębów, jest też często występującym objawem choroby Leśniowskiego-Crohna, będącej odmianą zapalenia jelita.

Pielęgnacja suchych ust

Sekretem zdrowych i nawilżonych ust jest nie tylko pielęgnacja i regularne używanie balsamu do ust, ale także zdrowe odżywianie oraz odpowiednie nawadnianie organizmu.

Na czym polega prawidłowa pielęgnacja skóry ust?

➤  regularne używanie pomadki nawilżającej, szczególnie podczas uczucia ściągnięcia,

➤  na zdrowie usta, przed nałożeniem kolorowej pomadki należy zaaplikować tłusty krem lub pomadkę ochronną i odczekać chwilę, aż się wchłonie,

➤  regularne wykonywanie peelingu lub masażu ust,

➤  należy unikać oblizywania ust na świeżym powietrzu oraz przygryzania ich,

➤  należy unikać kosmetyków do ust zawierających alkohol w swoim składzie,

➤  należy unikać przemywania ust tonikiem oraz dezynfekowania ich alkoholem.

pielegnacja ust

W przypadku, gdy suche usta są już naszym problemem, trzeba jak najszybciej rozpocząć proces ich regenerowania, natłuszczania oraz nawilżania. Wówczas bezwzględnie należy unikać korzystania z kolorowych pomadek, szminek i błyszczyków, które tylko sprawiają złudne wrażenie działania nawilżającego. Ponadto pomalowane barwnymi kosmetykami spierzchnięte usta będą wyglądać nieestetycznie, a ich skład może dodatkowo podrażnić skórę.

Doprowadzanie suchych ust do stanu sprzed ich wysuszenia może potrwać ponad tydzień. W tym czasie należy unikać ostrych, kwaśnych oraz gorących potraw, ponieważ ich spożywanie może być bolesne. Podczas leczenia spierzchniętych ust trzeba pamiętać o używaniu pomadki ochronnej przed każdym wyjściem z domu.

Sztyft ochronny powinien zawierać:

witaminę A,
witaminę E,
lanolinę,
wyciąg z rumianku,
wosk pszczeli,
olejki,
woski roślinne (z nasion konopi, migdałów, wiesiołka, awokado, olejek jojoba, masło shea),
filtr UV minimum SPF 15, bez względu na porę roku.

gladkie usta

Jak przeciwdziałać pękającym ustom?

Idealnym rozwiązaniem podczas leczenia spierzchniętych ust jest niewychodzenie zimą z domu. Niestety, niewielu z nas może sobie na to pozwolić. Dlatego należy pamiętać o nakładaniu na wargi przed wyjściem z domu grubej warstwy balsamu ochronnego do ust.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by do pielęgnacji ust używać tego samego kosmetyku nawilżającego, co do twarzy. Warto jednak pamiętać, że jego skład może nie spełnić wymagań delikatnej skóry, tak jak zrobiłby to specjalistyczny preparat.

Domowe sposoby na spierzchnięte usta

Usta, przez swoją delikatność, wymagają stosowania kosmetyków o zdecydowanie bogatszej konsystencji, łagodzących podrażnienia i przyspieszających gojenie się powstałych ran. Dobry wpływ na wargi ma miód oraz witaminy A i E. Należy pamiętać o nakładaniu odżywczych preparatów przed snem, ponieważ to właśnie w nocy skóra regeneruje się najintensywniej, chłonąc zdecydowanie więcej substancji zawartych w kosmetykach, niż w ciągu dnia.

Jak wygląda domowy peeling ust? Może zostać wykonany za pomocą szczoteczki do zębów z delikatnym włosiem lub odrobiny cukru, roztartej na wargach. Doskonale sprawdza się również masaż za pomocą kostki lodu, który ujędrnia i poprawia ukrwienie.

Do domowej pielęgnacji suchych ust doskonale nadaje się świeży ogórek. W 90% składa się z wody, ponadto posiada dużą ilość witaminy C, wspomagającej produkcję kolagenu. Okłady z pokrojonego ogórka mają właściwości nawilżające i wspomagają gojenie się ran na ustach.

Oliwa z oliwek lub olej kokosowy rozsmarowane na wargach, łagodzą podrażnienia, regenerują skórę oraz tworzą na niej warstwę ochronną, chroniąc usta przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Wystarczy kilka razy dziennie nakładać jedną kroplę oleju, by odczuć różnicę. Co kilka dni, na noc, należy zaaplikować większą ilość preparatu na usta, dzięki czemu rano będą one niezwykle miękkie.

domowe sposoby na spierzchniete usta

Kapsułki z witaminami A i E działają wspomagająco na tkankę skórną oraz zabezpieczają ją przed działaniem wolnych rodników, dlatego doskonale sprawdzają się w czasie kuracji spękanych ust.

Miód zawiera aminokwasy, enzymy oraz witaminy. Ma działanie ujędrniające, nawilżające, złuszczające, a także antybakteryjne. Odkaża rany powstałe na wargach, zapobiegając rozwinięciu się infekcji. Miód należy nakładać na usta nawet 3 razy dziennie, na około 15 minut. Po kilku dniach skóra na wargach będzie doskonale nawilżona i miękka. Miodu można też użyć do stworzenia naturalnego peelingu do ust – pół łyżeczki miodu należy wymieszać z łyżeczką drobnoziarnistego cukru, a następnie wmasować tę mieszankę w usta, najlepiej kolistymi ruchami.

Nabiał z wysoką zawartością tłuszczu zmiękczy oraz nawilży skórę warg. Twaróg lub śmietanę należy używać jak maseczkę – nałożyć grubą warstwą na usta, a następnie po upływie około 20 minut, zmyć pozostały nadmiar.

Aloes charakteryzuje się działaniem intensywnie nawilżającym. Substancje w nim zawarte wspomagają syntezę elastyny i kolagenu, dzięki czemu odnowa komórkowa skóry zostaje przyspieszona. W tym przypadku wystarczy nakładanie cienkiej warstwy aloesu na usta i pozostawienie go do całkowitego wchłonięcia. Żywą roślinę można zastąpić żelem kupionym w aptece, należy jednak zwrócić wówczas uwagę na jego stężenie w składzie – powinno być możliwie największe.

Spierzchnięte usta bardzo często są skutkiem niedoboru witamin z grupy B, witaminy A, albo żelaza. Dlatego warto wzbogacić swoją dietę o płatki owsiane, pomarańczowe, czerwone i żółte owoce oraz warzywa, a także świeży sok z marchewki i kasze.

Do lekarza należy się udać wtedy, gdy spierzchnięte usta, pomimo stosowania nawilżających preparatów, nie wyglądają lepiej, objawy te często nawracają lub trwają dłużej niż tydzień. Taki stan rzeczy mogą wywołać choroby ogólnoustrojowe.

sposoby na zajady

Zajady, czyli krępujące, nieestetyczne ranki

Zajady często kojarzone są z nieestetycznym wyglądem okolic ust oraz dyskomfortem – nie tylko psychicznym. W przypadku, gdy do powstałej rany dostaną się bakterie lub drożdżaki, mogą przekształcić się one w nadżerki, czyli nic innego, jak przewlekły stan zapalny, który może utrzymywać się całymi tygodniami i objąć oba kąciki ust, ponieważ szybko się rozprzestrzenia.

Przyczyny powstawania zajadów:

niedobór witamin z grupy B,
antybiotykoterapia,
choroby autoimmunologiczne,
cukrzyca,
podrażnienie śluzówki przez protezę dentystyczną,
stany zapalne, takie jak afty,
długotrwały stres,
nadmiar kawy,
długotrwałe stosowanie sterydów,
leczenie immunosupresyjne,
wydzielanie nadmiernej ilości śliny,
uczulenie na nikiel (sztućce) lub fluor (pasta do zębów),
stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
długotrwałe przemęczenie.

Zajadów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani rozdrapywać, ponieważ może dojść do infekcji. Należy unikać zbyt szerokiego otwierania ust, również ziewania. Wbrew pozorom używanie wysuszających środków na bazie alkoholu nie złagodzi zmian – wręcz przeciwnie, zaogni je. Należy bezwzględnie unikać alkoholu i słodkich potraw – również owoców, ponieważ cukier jest ulubionym pokarmem drożdżaków.

Ulgę przyniesie spożywanie produktów bogatych w witaminy z grupy B, a także kaszy gryczanej, warzyw strączkowych, kiełków, pomidorów, otrębów, szczypiorku oraz mięsa. Ważne dla zdrowia są też tabletki drożdżowe, czosnek, surowe warzywa bogate w witaminę C, a także probiotyki i przetwory mleczne, takie jak kefiry i jogurty naturalne.

Niestety domowe sposoby nie zawsze będą skuteczne w tym przypadku, dlatego nierzadko leczenie wymaga wizyty u lekarza specjalisty. Nieleczone zajady mogą doprowadzić do powstania przewlekłej infekcji jamy ustnej oraz warg. Zajady sprzyjają również powstawaniu próchnicy.

Podsumowanie

Suche usta są problemem nie tylko estetycznym. Mogą świadczyć o błędach w pielęgnacji, ale także niedoborze witamin. Gdy problem ze spierzchniętymi ustami często się powtarza lub trwa zbyt długo, należy udać się do lekarza.