ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

Trądzik – problem, który możesz wyeliminować raz na zawsze!

star_rateOcena artykułu 0

tradzik

Trądzik przybiera różne postacie – od najłagodniejszych, które z czasem mijają same, do tych, których nie można bagatelizować. Trądzik zawsze oznacza jedno – coś niepokojącego dzieje się ze skórą, co z kolei wpływa na obniżenie komfortu życia i brak pewności siebie. Jak zatem wygrać walkę z trądzikiem?

Do niedawna trądzik kojarzony był jedynie z etapem dojrzewania i burzą hormonów jej towarzyszącą. W ostatnich latach do gabinetów dermatologów coraz częściej pukają osoby dorosłe zmagające się z tym schorzeniem. Skutkuje to również coraz to nowymi preparatami hamującymi powstawanie zmian i łagodzącymi pozostałe po wypryskach blizny i przebarwienia.

Trądzik jest problemem, który do niedawna znany był jedynie młodzieży i to nielicznej. Każdy kto zmagał się ze zmianami skórnymi wie, że walka ta jest trudna, czasochłonna i zazwyczaj droga (nawet jeśli nie finansowo to na pewno kosztuje wiele nerwów). Jednak pozytywne efekty są do osiągnięcia, trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość i być konsekwentnym, ponieważ trądzik uznawany jest za chorobę i to chorobę, która bardzo często (szczególnie, gdy mowa o trądziku, który wystąpił u osoby dorosłej) wymaga specjalistycznego leczenia.

Trądzik u dorosłych – dlaczego powstaje?

Coraz więcej dorosłych osób zmaga się ze zmianami trądzikowymi, nawet jeśli wcześniej nie miały problemów z cerą. O ile wypryski w wieku młodzieńczym są jeszcze akceptowalne przez społeczeństwo, tak na widok osoby dorosłej zmagającej się z tym problemem nasuwa się jeden wniosek – niewłaściwie dba o swój wygląd lub nie przestrzega zasad higieny.

Szacuje się, że obecnie na trądzik cierpi nawet 60% dorosłych kobiet. Części z nich nie udało się z nim wygrać od czasów młodzieńczych, a część dopiero teraz doświadcza pierwszych wyprysków w życiu.

Trądzik u dorosłych można rozpoznać nie tylko po wieku osoby chorej, ale także po rodzaju zmian – charakteryzują się one mocniejszych stanem zapalnym i mniejszą ilością występujących zaskórników. Ważna jest też lokalizacja. Trądzik u osób dorosłych najczęściej występuje w dolnej części twarzy – na brodzie, żuchwie i szyi.

Przeprowadzane badania podają, że ten typ trądziku może utrzymywać się nawet do 45. roku życia. Jest to przewlekła choroba, która może trwać nawet 10 lat.

Trądzik już w przypadku młodych osób wpływa na jakość życia, a co ze starszymi? Czy wraz z wiekiem chęć posiadania nieskazitelnej cery maleje? Absolutnie nie. Ma on ogromny wpływ na psychikę. W związku z tym, że zdecydowanie częściej występuje wśród kobiet, negatywnie wpływa na ich postrzeganie siebie i uczucie atrakcyjności. Ukrywanie wyprysków pod mocnym makijażem nie pomoże, a wręcz może wywołać większy wysyp pryszczy.

Dermatolodzy coraz częściej na trądzik u dorosłych zalecają kosmetyki posiadające w swoim składzie kwas azelainowy, który łagodzi powstałe zmiany i zapobiega powstawaniu nowych. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj trądziku ma charakter przewlekły, przez co wymaga długotrwałych, regularnych działań.

sposoby na tradzik

Trądzik zaskórnikowy – jak pozbyć się czarnych kropek?

Zaskórników chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Niemal każdy człowiek ma lub miał chociaż kilka czarnych kropek na skórze twarzy. Jednak samo występowanie zaskórników nie zwiastuje jeszcze trądziku zaskórnikowego, o nim można mówić dopiero, gdy jest ich coraz więcej, a wokół niektórych z nich zaczyna tworzyć się stan zapalny.

Trądzik zaskórnikowy jest łagodniejszą formą trądziku pospolitego. Powstaje na skutek zmian hormonalnych i zbyt dużej ilości łoju. W tym przypadku bardzo ważne jest dokładne oczyszczalnie skóry, regularne mycie rąk, by nie roznieść bakterii i niedotykanie twarzy. Do oczyszczania zalecane są delikatne płyny micelarne lub żele do mycia twarzy, przeznaczone do cery trądzikowej. Nie należy unikać toników – zastosowane po oczyszczeniu twarzy przywrócą skórze optymalny poziom pH, ściągną pory i odświeżą cerę. Po płynie micelarnym i bezalkoholowym toniku czas na krem – powinien być lekki, nawilżający.

W zależności od stanu skóry i jej potrzeb zaleca się również stosowanie raz lub dwa razy w tygodniu peelingu, który usunie martwy naskórek. Warto pamiętać, że wysuszenie skóry nie wyeliminuje żadnej postaci trądziku, a wręcz przeciwnie – zaostrzy go, dlatego wskazane jest używanie maseczek nawilżających i odżywczych, które dotlenią skórę. Jeśli zmiany są duże można je tuszować za pomocą kosmetyków. Należy wówczas wybierać te antybakteryjne, są one lekkie, nie zapychają porów, ale też są zazwyczaj mniej trwałe – makijaż co kilka godzin należy odświeżać.

Jeśli trądzik zaskórnikowy jest bardzo nasilony, pomocy należy szukać u dermatologa, który sprawdzi poziom łoju, a gdy uzna to za stosowne – zleci badania hormonalne. Lekarz specjalista może zasugerować terapię antybiotykami zewnętrznymi w przypadku bardzo opornej formy trądziku.

Trądzik różowaty – jak walczyć z „pajączkami”?

Trądzik różowaty najczęściej występuje u osób o jasnej karnacji oraz posiadaczy skóry naczynkowej. Opinie na temat przyczyn jego powstawania są różne, najczęściej mówi się, że wywołują go zaburzenia hormonalne, naczyniowe, ale winę ponoszą również geny.

Trądzik różowaty jest kolejnym przewlekłym rodzajem trądziku. Samo występowanie „pajączków” nie jest jeszcze oznaką wystąpienia trądziku, jednak permanentne rozszerzanie się i kurczenie naczynek może do niego doprowadzić.

Cały proces rozpoczyna częste powstawanie rumienia na twarzy, dlatego też trądzik najczęściej uaktywnia się u osób w wieku 20-30 lat. Gdy rumień utrwala się, z czasem zaczynają pojawiać się „pajączki”, w tym samym czasie na twarzy zaczynają pojawiać się swędzące lub piekące krosty. Nie leczony trądzik różowaty może doprowadzić nawet do zmiany kształtu twarzy. Jego pełen rozwój następuje około 50. roku życia.

Trądzik różowaty to choroba przewlekła, ale też nieuleczalna, dlatego po zaobserwowaniu pierwszych objawów, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, by stan ten się nie zaostrzył. Do jego leczenia używane są preparaty poprawiające krążenie, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz te odbudowujące naskórek. Odmiana grudkowa wymaga już interwencji lasera lub nawet chirurga, natomiast oczna – sztucznych łez i preparatów przepisywanych przez okulistę, dostępnych jedynie na receptę.

Leczenie trądziku różowatego odbywa się pod ścisłą kontrolą dermatologiczną, ponieważ bardzo ważny jest tu dobór odpowiednich kosmetyków.

tradzik-mlodzienczy

Trądzik młodzieńczy – jak przetrwać burzę hormonów?

Trądzik młodzieńczy jest dla wielu nastolatków końcem świata. Często staje się obiektem żartów, który rodzice bagatelizują, ponieważ „kiedyś z niego wyrośniesz”.

Trądzik wywołuje wiele czynników, od niewłaściwej pielęgnacji, poprzez złą dietę, aż do używek. Prawdziwym problemem są jednak zaburzenia hormonalne, które wywołują trądzik młodzieńczy.

Pierwszym objawem trądziku młodzieńczego są zaskórniki pod postacią zamkniętą lub otwartą. Ten rodzaj trądziku różni się od zwyczajnej postaci jedynie grupą docelową. Występuje bowiem u osób w wieku dojrzewania – najczęściej między 11 a 18 rokiem życia. Coraz częściej pojawia się również u osób dorosłych, o czym już wspominaliśmy.

Powstawaniu trądziku młodzieńczego można zapobiegać – wystarczy odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie.

W zależności od nasilenia występowania wyprysków można walczyć z trądzikiem młodzieńczym na własną rękę lub z pomocą specjalistów. Warto pamiętać, że trądzik nie zniknie od razu, w wielu przypadkach na pierwsze efekty trzeba poczekać nawet 6 tygodni.

Nieleczona, ciężka postać trądziku młodzieńczego doprowadza do nieodwracalnych zmian skórnych, takich jak: przebarwienia, blizny zanikowe i blizny płaskie. Niekiedy mowa również o trwałym urazie psychicznym, wywołanym przez kompleksy.

Natomiast lekka forma trądziku to wypryski pojawiające się miejscowo i sporadycznie. W tym przypadku polecane jest stosowanie kosmetyków dla nastolatków, pochodzących z jednej serii przeznaczonej do cery trądzikowej. Jedne preparaty uzupełnią działanie drugich, nie ma też ryzyka wystąpienia podrażnień związanych z nieodpowiednio dopasowanymi kosmetykami. Przede wszystkim potrzebne będą trzy produkty: peeling, tonik i krem. Do zmywania makijażu warto używać płynu micelarnego.

Jak używać tych kosmetyków? Codzienną pielęgnację warto zacząć od płynu micelarnego, by oczyścić skórę z resztek makijażu i innych zanieczyszczeń. Kiedy wacik jest już czysty, czas na użycie toniku. Ważne, by nie miał on w swoim składzie alkoholu, ponieważ działa on wysuszająco i może znacznie zaostrzyć stan zapalny. Po użyciu toniku, czas na krem. Powinien on być przeznaczony do cery trądzikowej i dopasowany do typu skóry. Raz w tygodniu warto wykonać peeling.

Na czym polega trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny nazywany jest również trądzikiem dorosłych. Występuje najczęściej u kobiet po 25. roku życia. Wiele kobiet przed miesiączką zmaga się ze zmianami skórnymi, podobnie w okresie menopauzy i w czasie ciąży – czyli zawsze wtedy, gdy kobiece hormony „szaleją”. Pomimo tego, że za ten rodzaj trądziku odpowiedzialne są hormony płciowe, na jego wystąpienie najbardziej narażone są osoby permanentnie przemęczone i zestresowane, a także te spożywające dużą ilość wysokoprzetworzonego jedzenia. Wszystkie te czynniki nasilają nadreaktywność androgenu, który wywołuje nadprodukcję łoju. Trądzik hormonalny dotyka również osoby z chorą tarczycą.

Trądzik hormonalny ma postać dużych, bolesnych, podskórnych grudek i zaskórników. Warto na czas leczenia zrezygnować z kremów mocno perfumowanych o bogatym składzie. Na zaostrzenie trądziku hormonalnego mogą wpływać również niektóre szampony i odżywki, które spływając po twarzy podrażniają skórę. Kosmetyki do makijażu również powinny być staranniej dobierane – najlepiej, by miały działanie lecznicze – matujące i antybakteryjne, ważne też by skutecznie kamuflowały wypryski.

blizny-potradzikowe

Jak zniwelować blizny po trądziku?

Blizny potrądzikowe powstają zazwyczaj na skutek zaburzonego procesu gojenia się zmian. Tkanka staje się cienka i nieprawidłowo zbudowana. Wówczas pojawia się blizna zanikowa, czyli miejscowe zagłębienie na skórze, którego wielkość zależna jest od stopnia zaburzenia gojenia i zaawansowania trądziku.

Oczywiście najłatwiejszym sposobem na pozycję się blizn jest niedopuszczenie do pojawienia się stanów zapalnych. Jednak, jeśli blizna już wystąpi, należy zgłosić się do specjalisty, który za pomocą odpowiednich zabiegów złuszczających, może niemal całkowicie wyeliminować pozostałości po trądziku. Proces ten jest jednak długotrwały i kosztowny.

Aby pozbyć się blizny potrądzikowej, która jest trwałą zmianą, spowodowaną utratą tkanki, konieczne jest ponowne jej uszkodzenie (oczywiście w kontrolowanych warunkach), by zmusić skórę do regeneracji i prawidłowego zagojenia. Rozwiązaniem są tu, między innymi, mocne peelingi medyczne i mikrodermabrazja.

Przebarwienia po trądziku – jak je zwalczyć?

Przebarwienia po trądziku są często mylone z bliznami, niekiedy występują jednak wspólnie. Samo przebarwienie to czerwona plama, która pozostała po wygojonym wyprysku. Niektóre przebarwienia pozostają na skórze kilka miesięcy, niektóre kilka lat. Ich usuwanie można wspomóc odpowiednimi kremami i maściami lub zabiegami w gabinetach kosmetycznych. Należy jednak pamiętać o używaniu kremu z filtrem, w przeciwnym razie przebarwienia będą stale powracać.

Trądzik, niezależnie od rodzaju, jest chorobą, którą należy leczyć za pomocą specjalistycznych kosmetyków lub u specjalisty, jeśli jego postać jest zaostrzona. Trądziku nie wolno bagatelizować, przeświadczenie o tym, że sam kiedyś minie jest błędne i może doprowadzić do poważnych komplikacji oraz trwałego uszkodzenia skóry.