ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

Zacznijmy od podstaw, czyli cera pod lupą

star_rateOcena artykułu 0

pielegnacja-skory

Twoja cera, w zależności od jej potrzeb, powinna zostać objęta wyjątkową pielęgnacją. Dlatego ważne jest czym kierujesz się decydując się na mleczko oczyszczające, krem czy maseczkę? Czy wiesz tak naprawę jakich produktów używać, a może gubisz się w ogromnej ilości produktów oferowanych przez firmy kosmetyczne?

Po pierwsze: cera – poznaj jej typ

Wiele osób ma problem z doborem odpowiednich kosmetyków. Testują dziesiątki produktów, wciąż szukając swoich ulubieńców. Szczególnie problematyczne okazuje się dopasowanie kosmetyków w pielęgnacji twarzy. Punktem wyjścia w prawidłowym postępowaniu kosmetycznym jest określenie typu cery. Jak to zrobić?

Typ cery można ocenić za pomocą specjalistycznych aparatur kosmetycznych, jest to szczegółowa analiza, uwzględniająca wiele parametrów skóry, takich jak: nawilżenie, natłuszczenie, gęstość skóry czy nawet głębokość zmarszczek. Jeśli nie mamy takiej możliwości – w warunkach domowych będzie to po prostu ocena wizualna. Znając charakterystykę poszczególnych typów skór z powodzeniem można określić jej rodzaj.Wyróżniamy cztery podstawowe typy skóry: normalna, sucha, tłusta, mieszana. Jak je rozpoznać?

Najważniejsza zasada: to aktywność gruczołów łojowych, czyli natłuszczenie, a nie nawilżenie, jak się powszechnie uważa, jest kluczowym parametrem w określeniu typu cery.

Cera normalna

Jest to najrzadziej spotykana skóra, występuje praktycznie tylko u dzieci do okresu pokwitania. Można powiedzieć, że jest to ideał. Charakteryzuje się równomiernym, zdrowym kolorytem, gładką powierzchnią, jędrnością, nie błyszczy się, nie łuszczy. Praktycznie nie sprawia kłopotów pielęgnacyjnych, pozbawiona jest defektów i niedoskonałości, dobrze reaguje na czynniki zewnętrze.

Cera sucha

Cechami charakterystycznymi cery suchej są: matowy wygląd, gładka powierzchnia, jednak niedostateczna pielęgnacja może dać objawy takie jak szorstkość, napięcie, a nawet łuszczenie. Zaskórniki (pot. wągry) praktycznie nie występują.

Jest to cera bardzo reaktywna – często pojawia się uczucie pieczenia i zaczerwienienie w wyniku czynników atmosferycznych, przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych, zbyt mocno wysuszających substancji oczyszczających (woda z mydłem) czy niewłaściwie dobranych kosmetyków.

Cery te niemalże „piją” kremy, które bardzo szybko są absorbowane, a lekkie nawilżające formuły dają tylko krótkotrwały efekt. Wymagają one szczególnej uwagi, gdyż niedostateczna pielęgnacja może doprowadzić do pojawienia się oznak starzenia się skóry i utraty elastyczności w szybszym czasie.

Co jest przyczyną tego stanu rzeczy?

Gruczoły łojowe działają w zwolnionym tempie, zaburzona jest produkcja substancji tłuszczowych, które pełnią funkcję płaszcza ochronnego na jej powierzchni, jednocześnie zapobiegając ucieczce wody (tzw. TEWL – transepidermalna utrata wody), dlatego ważne jest aby w codziennej pielęgnacji uzupełniać niedobory substancji tłuszczowych – samo nawilżanie nie wystarczy.

skora-tlusta-skora-sucha

Cera tłusta

Można powiedzieć, że jest przeciwieństwem cery suchej. Gruczoły łojowe produkują zbyt duże ilości sebum, co objawia się błyszczeniem skóry. Pory skóry są rozszerzone, powierzchnia jest nierówna. Przy jednoczesnym zaburzeniu rogowacenia, staje się skórą zanieczyszczoną, pojawiają się zaskórniki otwarte (często obserwowane czarne kropeczki, szczególnie na nosie) i zaskórniki zamknięte – zrogowaciałe komórki naskórka blokują swobodny wypływ sebum na jej powierzchnię.

Osoby z taką cerą dobrze reagują na czynniki zewnętrzne (wiatr, mróz, klimatyzacja, oczyszczanie itd), natomiast są bardziej reaktywne na bodźce wewnętrzne tj. stres, zmiany hormonalne. Skóra tłusta podatna jest na powstawanie zmian trądzikowych, zapalnych, ropnych – wtedy przemienia się ze skóry odpornej w skórę uwrażliwioną.

Cera mieszana

Tak naprawdę jest to najczęściej występujący typ skóry. Jest połączeniem skóry suchej i przetłuszczającej się. Gruczoły łojowe są nadreaktywne w tak zwanej strefie T (czoło, nos i broda), policzki natomiast najczęściej są suche. Rzadko spotykana jest cera mieszana odwrócona. Cerę mieszaną określa się również w dwojaki sposób: skóra mieszana w kierunku tłustej lub w kierunku suchej – w zależności od dominującej partii.

Jest to typ cery trudny w pielęgnacji; należy działać wielokierunkowo aby uwzględnić potrzeby obu stref – działać normalizująco na partie tłuste, jednocześnie nie wysuszając partii suchych.

pielegnacja cery

Po drugie: obserwuj swoją cerę

Należy pamiętać o tym, że cera ulega dużym wpływom środowiska zewnętrznego jak i wewnętrznego – jest lustrem naszego organizmu. Jest strukturą dynamiczną, a więc lubi się zmieniać w zależności od tego, w jaki sposób się o nią troszczymy.

Bardzo ważnym pojęciem w określeniu kondycji cery jest jej odwodnienie.

Stan ten może dotyczyć każdej skóry – także mieszanej czy tłustej. Wbrew pozorom połączenie takie jest często spotykane. Spowodowane jest nadużywaniem preparatów wysuszających, zbyt intensywnym złuszczaniem, oczyszczaniem skóry przetłuszczającej się.

Objawy odwodnienia to między innymi łuszczenie się skóry, szorstkość, nadwrażliwość a także utrata elastyczności.

Wielokierunkowe podejście do pielęgnacji cery jest kluczowe do utrzymania skóry w dobrej kondycji. Kosmetyki, dieta, higieniczny tryb życia wpływają na jej wygląd. Jeśli już wiemy jaki rodzaj cery posiadamy, dużo łatwiej będzie dobrać odpowiednie kosmetyki do jej potrzeb, by jak najdłużej cieszyć się zdrową, promienną cerą.

Czy udało Ci się ocenić swój podstawowy typ cery? Jeśli tak, w kolejnych artykułach dowiesz się jak ją prawidłowo pielęgnować.