ŻELE POD PRYSZNIC - SPRAWDŹ PROMOCJĘ!

Jak oczyścić zanieczyszczoną cerę? - Praktyczne porady

star_rateOcena artykułu 0

cera-zanieczyszczona

Zanieczyszczona cera jest tłusta, gruba i ma rozszerzone pory. Na jej powierzchni częstymi gośćmi są wągry i krostki. Zazwyczaj towarzyszy nastolatkom w okresie pokwitania, jednak coraz częściej zaobserwować ją można także u osób dorosłych. Niewątpliwą zaletą posiadania tego typu cery jest fakt, iż zmarszczki pojawiają się na niej zdecydowanie później.

Cera zanieczyszczona charakteryzuje się nadreaktywnością gruczołów łojowych. Duża ilość sebum sprawia, że skóra jest nawilżona i zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi. Jednocześnie zdecydowanie częściej pojawiają się na niej zaskórniki i wypryski.

Wiele osób będących w trakcie okresu dojrzewania, marzy o tym, by mieć trądzik już za sobą. Ma wizję idealnie gładkiej cery bez ani jednej nieprzyjemnej niespodzianki. Jednak zanieczyszczona skóra nie dotyczy jedynie nastolatków – coraz częściej pojawia się również u osób dorosłych.

Czym charakteryzuje się zanieczyszczona cera?

Zanieczyszczona cera może dotyczyć zarówno osób będących w wieku dojrzewania, jak i dorosłych. Zazwyczaj problem ten spowodowany został przez zmiany hormonalne, nadmierny stres, nieodpowiednią dietę oraz nieprawidłową lub całkowity brak pielęgnacji.

Gruczoły łojowe w cerze zanieczyszczonej charakteryzują się nadmierną aktywnością. Ma to miejsce w obrębie twarzy, na plecach i klatce piersiowej. Są to problemy występujące najczęściej przy cerze tłustej. Skóra zanieczyszczona to również pogrubiony naskórek z widocznymi przebarwieniami potrądzikowymi.

Nadmierne wydzielanie sebum wywołuje świecenie się skóry i uczucie lepkości. Co z kolei prowadzi do zatykania się porów i powstawania wyprysków oraz zaskórników.

Skóra zanieczyszczona może „powstawać” przez wiele tygodni, a nawet miesięcy niewłaściwej pielęgnacji lub jej braku. Łatwo jednak ten proces odwrócić – wystarczy zmienić sposób dbania o cerę i skrupulatnie go przestrzegać.

Na powierzchni skóry zanieczyszczonej znajduje się duża ilość sebum, dzięki czemu jest ona dobrze nawilżona. Niestety, jest ona przy tym bardzo podatna na powstawanie zmian trądzikowych. Wpływ na rozwój niedoskonałości ma brak pielęgnacji, który doprowadza do zatkania ujść gruczołów łojowych. Powstałe przy okazji bakterie sprzyjają znacznemu pogorszeniu się stanu cery.

zanieczyszczona cera

Przyczyny powstawania wyprysków w zanieczyszczonej cerze

Nadmierne rogowacenie naskórka bardzo często doprowadza do zatykania porów skóry, a to do powstania zmian. Problem ten może być następstwem nieprawidłowej pielęgnacji, ale także uwarunkowany genetycznie.

Za pojawiające się wypryski odpowiada nadmierne produkowanie łoju. Nie mogący znaleźć ujścia przez zatkane kanaliki gruczołów łojowych doprowadza do powstawania krostek.

Łój w połączeniu ze zrogowaciałym naskórkiem, blokują ujście porów skóry. W międzyczasie gruczoły nadal produkują nadmierną ilość tłuszczu, który zaczyna gromadzić się pod skórą, co doprowadza do powstania pryszcza, zakończonego białym czopem. W przypadku, gdy pory zostaną zainfekowane przez bakterie, zaczynają pojawiać się bolesne guzki.

Pielęgnacja cery zanieczyszczonej

Wiele kobiet posiadających cerę zanieczyszczoną dodatkowo zapycha ją mocno kryjącymi podkładami i pudrami. Co z kolei sprzyja pojawianiu się nowych niedoskonałości.

Pielęgnacja skóry zanieczyszczonej powinna opierać się na oczyszczaniu jej rano i wieczorem. Skuteczny demakijaż to podstawa. Nadmiar sebum i pozostałości makijażu najlepiej usuwać za pomocą płynu micelarnego. Następnie warto sięgnąć po antybakteryjny tonik, który przywróci skórze odpowiednie pH. Po takim dwustopniowym oczyszczaniu warto nałożyć na twarz krem dostosowany do typu cery.

Ważne, by posiadaczki cery zanieczyszczonej wybierały produkty o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i normalizującym. Tylko w ten sposób powstałe zmiany zostaną uspokojone. Jednocześnie specjalistyczne działanie kosmetyków skutecznie zapobiegnie powstawaniu nowych wyprysków.

zanieczyszczona skora

Na wygląd skóry wpływa również dieta. Dlatego przy problemach ze skórą zanieczyszczoną należy unikać takie produktów, jak:

alkohol,
czekolada,
biały cukier,
tłuszcze trans,
ostre przyprawy,
papierosy,
kakao,
kawa,
cola.

Korzystnie na stan skóry wpływają stosowane wewnętrznie:

zioła: szałwia, skrzyp polny, tymianek, koper włoski, rozmaryn,
drożdże,
zielona herbata,
niegazowana woda.

Podczas pielęgnacji każdego rodzaju cery warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej równowagi, szczególnie pomiędzy ilością wytwarzanego i usuwanego sebum, by uniknąć błędnego koła, które jedynie zaogni problem z zanieczyszczoną skórą.

W składzie kosmetyków dla cery zanieczyszczonej, powinny się znaleźć, np.:

składniki przeciwzapalne,
składniki nawilżające,
kwas azelainowy,
nagietek,
cynk,
retinoidy,
babka lancetowata,
wierzba biała, olejek z drzewa herbacianego,
rozmaryn,
mocznik,
kwas salicylowy,
kwas glikolowy,
kwas mlekowy.

Największe znaczenie dla skóry zanieczyszczonej ma sam proces jej oczyszczania, który, odpowiednio wykonany, zapobiegnie zapchaniu się ujść mieszków. Używanie specjalistycznych preparatów przeznaczonych do konkretnego rodzaju cery pomoże zachować odpowiednie pH skóry oraz prawidłową barierę lipidową naskórka.

Niezalecane jest używanie do mycia twarzy zwykłego mydła, ani preparatów z alkoholem. Zaburzają one prawidłowe pH skóry i prowadzą do nadmiernego wysuszenia naskórka. Wybierane kosmetyki powinny mieć charakter bakteriostatyczny lub normalizujący.

oczyszczanie cery

Skóra zanieczyszczona, czyli jak się pozbyć zaskórników?

Nie ma chyba na świecie osoby, która nie miałaby zaskórników. Różnica pojawia się jedynie w ich ilości i intensywności pojawiania się. Dlaczego wągry powstają? Jeśli naskórek nie złuszcza się prawidłowo, a jednocześnie gruczoły łojowe produkują duże ilości lepkiego tłuszczu, tworzą one wspólnie mikrokoreczki, które czopują ujścia mieszków włosowych.

Zaskórniki przybierają zazwyczaj dwie formy – zamkniętą i otwartą. Zaskórniki otwarte to czarne kropki, a zamknięte – drobna, nieestetycznie wyglądająca „kaszka” podskórna. Do zaskórników zaliczane są również prosaki – białe zmiany występujące najczęściej w okolicy oczu. Zarówno zaskórniki, jak i prosaki mają podłoże genetyczne, dlatego zazwyczaj nie ma możliwości pozbycia się ich raz na zawsze. Nie zmienia to faktu, że skóra, na której występują tego typu niedoskonałości wymaga regularnego oczyszczania.

Zaskórniki nie tylko nieatrakcyjnie wyglądają na skórze, ale także przyczyniają się do powstawania ropnych krostek.

Wbrew pozorom skóra zanieczyszczona nie lubi opalania – poprawa jest krótkotrwała. Z czasem przesuszona słońcem skóra zaczyna produkować większe ilości łoju, a co za tym idzie – zaczynają pojawiać się niedoskonałości.

Jak pozbyć się zaskórników? Do walki z wągrami w domowych warunkach wystarczą specjalistyczne kosmetyki. Nie zaleca się stosowania parówek, ponieważ zbyt mocne rozgrzanie skóry prowadzi do trwałego rozszerzenia porów. Zaskórników nie powinno się również wyciskać samodzielnie, ponieważ niewłaściwie oczyszczone gruczoły sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych.

Zaskórniki najczęściej pojawiają się na nosie, brodzie i czole. Niekiedy opanowują całą twarz, zarówno pod zamkniętą, jak i otwartą postacią.

Nie zawsze całkowicie da się usunąć wągry, jednak można znacznie zmniejszyć intensywność ich pojawiania się oraz widoczność. Jest to długotrwały proces, który wymaga sporych nakładów cierpliwości, jednak z czasem skóra odwdzięczy się zdrowym wyglądem.

Podsumowanie

Skóra zanieczyszczona jest efektem niewłaściwej pielęgnacji, problemów hormonalnych lub niewłaściwej diety. By pozbyć się niedoskonałości, warto sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki, które pomogą uporać się z problemem.